سکوت عادل فردوسی پور چیزی را تغییر می دهد؟

به گزارش فروشگاه کوچک، سه سالی می گردد که عادل فردوسی پور و فرزند 20 ساله اش یعنی برنامه نود، با بی مهری صداوسیما، به طور ویژه شبکه سه، روبه رو شده و صدای گزارش هایش از یکسو و پخش تصاویرش به عنوان مجری از سوی دیگر، ممنوع شده است. برنامه کنارگذاشتن عادل از سیما که به نظر می رسد از سال ها پیش طرحش ریخته شده بود، به وسیله علی فروغی، مدیر نو شبکه سه سیما نهایی شد تا در تصمیمی عجیب، محبوب ترین مجری صداوسیما و محبوب ترین برنامه سیما یکباره کنار گذاشته گردد. مسئولان امر انتظار داشتند با کپی از روی دست عادل و احیای شاگرد او در قالب مرد همه کاره، بتوانند برنامه ای با همان کیفیت در حوزه فوتبال ساخته و کاری نمایند تا مخاطبان، عادل فردوسی پور را فراموش نمایند. این پروژه حتی بعد از سه سال دوری عادل از شبکه سه، جان نگرفت و جز شکست درآمد دیگری برای تصمیم گیرنده ها در بر نداشت. برای شبکه سه و در مجموع برای صداوسیما نه کسی عادل فردوسی پور شد و نه برنامه ای نود.

سکوت عادل فردوسی پور چیزی را تغییر می دهد؟

ماحصل شد اینکه تلویزیون، مخاطبان نه چندان زیادش را بیش از گذشته، به ویژه در برنامه های ورزشی از دست داد و برنامه نود که همیشه در صدر پربیننده ها قرار داشت، با برنامه ای جایگزین شده که باید برای ماندن در رده های انتهایی 10 برنامه پربیننده دست و پا بزند.

کنارگذاشتن عادل از شبکه سه و جمع کردن برنامه نود تنها موضوع اتفاق افتاده در این میان نبود؛ زیرا علاوه بر آن، بی مهری و کم لطفی های بی شماری به عادل فردوسی پور طی این سه سال شده است. عادل که انتظارش را نداشت دوری اش از گزارش و مجری گری به عوامل پشت پرده گره بخورد، منتظر ماند، اما وقتی پی برد با جریان روبه رو است و نه شخصِ اجرانماینده اوامر، ترجیح داد عشقش به فوتبال را به بستر برنامه های اینترنتی بکشاند تا از این طریق با مخاطبان بی شمارش در ارتباط بماند. با این حال، به محض آنکه نام عادل فردوسی پور به میان آمد، ساترا که زیر نظر تلویزیون فعالیت می نماید و مسئول مستقیم صدور مجوز بر بستر اینترنت است، با برنامه عادل فردوسی پور مخالفت کرد. ساترا البته بیانیه ای صادر کرد و نوشت که تقاضا برای ساخت این برنامه قبل از رسیدن به دست آن ها رد شده است. خلاصه که به زبان بی زبانی خبر دادند که نهادی بالاتر از آنها، مجوز برنامه عادل فردوسی پور را رد نموده است. این بی مهری ها شامل حرفه عادل شد، ولی حتی برای تخریب چهره او هم در این مدت کم نگذاشتند. درست در نخستین روز هایی که عادل از تلویزیون کنار گذاشته شده بود، شایعات مربوط به مهاجرتش به گوش رسید. حتی نام کشور و شبکه تلویزیونی که قرار بود عادل فردوسی پور به آنجا پناه ببرد هم مطرح و پیش داوری های عجیبی درباره شخصیت او صورت گرفت.

رسانه هایی که ارتباط نزدیکی با تصمیم گیرندگان امر درباره قطع همکاری با عادل فردوسی پور داشتند، با دامن زدن به این شایعه که از ابتدا می دانستند فردوسی پور قرار است مهاجرت کند، کار او را به سخت ترین شکل ممکن نقد کردند. عادل، اما با وجود پیشنهاد های اقتصادی بسیار خوب و قابل تأمل، آن ها را رد و شایعات مربوط به مهاجرتش را تکذیب کرد. بعد ها رضا جاودانی هم در تلویزیون از پیشنهاد شبکه های آن طرف آبی به فردوسی پور با رقم بالا پرده برداشت که اتفاقا تاریخش به مدت ها قبل برمی گشت. وقتی تیر مخالفان عادل در این پروژه به سنگ خورد، کوشش برای تخریب چهره او به طرق دیگر در دستور کار نهاده شد. این بار گزارش ملاقات فینال آسیا برای اینستاگرام کنفدراسیون فوتبال آسیا بهانه ای شد تا مخالفان عادل فردوسی پور او را در تیم عربستانی ها قرار دهند و با ایجاد دوگانگی سعی نمایند او را فردی خائن جلوه دهند. این پروژه نخ نماشده هم استقبالی از سوی مخاطبان نداشت و یکی، دو روزی در خبرگزاری های خاص این دست و آن دست و سپس از اذهان پاک شد.

شیوه بعدی در این راستا، اما تعریف و تمجید های هدف دار از شخص و برنامه جایگزین برای عادل فردوسی پور و برنامه نود بود؛ تبلیغاتی منظوردار تا نشان دهند نه تن ها نبودن فردوسی پور خسرانی برای تلویزیون در پی نداشته بلکه کار های باکیفیت تر و بدون هیاهو در این عرصه رقم خورده است. این شیوه، اما با اعلام برنامه های پربیننده هر ماه به وسیله خود سازمان صداوسیما به شکست منجر شد تا تعیین گردد لفاظی ها در این زمینه اثرگذار نبوده است.

عادل فردوسی پور، اما در تمام این سال ها از تاکتیک سکوت استفاده نموده و به غیر از یکی، دو مورد که از سختی های این چند سال حرف زده و اندکی از رفتار ها گلایه نموده، درباره جدایی اش از تلویزیون حرف نزده است. تعیین نیست تاکتیک سکوت او برگرفته از فلسفه ای دیگر است یا خیر، اما هرچه بوده عادل ترجیح داده سکوت کند و منتظر بماند. او همین دو روز پیش در ویدئویی که منتشر شده می گوید سه سال خیلی سخت بر او گذشته، ولی ترجیح می دهد همچنان سکوت کند تا ببیند در آینده چه اتفاقی می افتد. پرسش مبهم در این بین، اما این است که سکوت عادل فردوسی پور قرار است چه چیزی را تغییر دهد؟ او در این مدت سکوت نموده و چیزی عوض نشده و صدایی شنیده نشده است. با وجود آنکه علاقه مندان به برنامه های ورزشی و مخاطبان تلویزیونی بار ها درخواست بازگشت عادل فردوسی پور را ارائه نموده و حتی کارزار های مردمی برای بازگشت او به تلویزیون راه انداخته اند، هیچ اتفاق درخوری رخ نداده است. گویا اصرار زیادی بر نشنیدن صدای مردم در بین مسئولان تلویزیون وجود دارد. مسئولانی که وقتی زیاد در گوششان مطالبه بازگشت عادل را فریاد بزنی، فقط به گفتن این جمله بسنده می نمایند که مسئله ای برای بازگشت عادل وجود ندارد. شاید عادل هم دلخوش به همین جمله تکراری است که تا به حال چندباری از سوی رئیس تازه سازمان صداوسیما مطرح شده در غیر این صورت بعید است که سکوت عادل فردوسی پور، چیزی را برای خودش و مخاطبان بی شماری که سال های سال، هفته ها را با برنامه نود و دوشنبه تنظیم می کردند، تغییر دهد.

منبع: فرارو
انتشار: 27 خرداد 1401 بروزرسانی: 27 خرداد 1401 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 2140

به "سکوت عادل فردوسی پور چیزی را تغییر می دهد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سکوت عادل فردوسی پور چیزی را تغییر می دهد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید