رونمایی از یک خانم خلبان هواپیمای مسافربری

به گزارش فروشگاه کوچک، هواپیمایی تابان با انتشار ویدئویی در اینستاگرامش از شروع به کار اولین کاپیتان خلبان زن این هواپیمایی خبر داد. این ویدئو که در آن چهارمین خط کاپیتانی به سردوشی ملیکا کریمی اضافه می شد تا دیروز عصر بیشتر از 30 هزار لایک گرفت و چندبرابر این رقم هم دیده شد، در حالی که کل دنبال کننده های صفحه هواپیمایی تابان در اینستاگرام کمی بیشتر از 23 هزار نفر است.

رونمایی از یک خانم خلبان هواپیمای مسافربری

به گزارش هفت صبح، خانم ملیکا کریمی 37 ساله که به عنوان اولین خلبان زن هواپیمایی ماهان معرفی شده، البته قبلا هم نگاه ها را به خودش جلب کرده بود، وقتی که چهار سال پیش مستند کوتاهی از زندگی اش از شبکه خبر سیما پخش شد و نشان می داد او چطور توانسته به سختی های راستا یک زن برای تبدیل شدن به یک خلبان، غلبه کند. او نجوم آماتوری خوانده و از طریق دوستانش متوجه شده که می توان در آموزشگاه های خصوصی آموزش خلبانی ببیند و بعد هم خلبان شود.

اولین بار که به خانواده اش گفته که می خواهد خلبان شود با مخالفت شدید آنها روبرو شده و تلاش زیادی کرده که رضایت آنها را جلب کند، بعد هم که اولین پرواز سولو یا همان تنهایش را انجام داده نظر خانواده اش به کلی برگشته و به یکی از اصلی ترین حامیان او تبدیل شده اند اما گویا موقع پیدا کردن کار با سختی بیشتری رو به رو شده؛

می گوید که خیلی از شرکت های هواپیمایی اصلا به آنها فرم برای پر کردن نمی داده اند، بعضی شرکت ها هم با وجود پر کردن فرم و برگزاری مصاحبه باز هم قبول نمی کردند که خلبان زن استخدام کنند تا اینکه بالاخره کارش را به عنوان خلبان پرواز یکی از شرکت های هواپیمایی در راستا تهران- مشهد و برعکس آغاز می کند و حالا هم به استخدام شرکت هواپیمایی تابان درآمده و نام خودش و هواپیمایی تابان را بیشتر سر زبان ها انداخته است.

یک تیم کاملا زنانه

درست یک ماه پیش هم یک پرواز کاملا زنانه دیگر خبری شد. پروازی که از هر نظر منحصر به فرد بود چرا که قرار بود به صورت اختصاصی زنان فوتبالیست ایران را راهی مسابقات جام ملت های فوتبال زنان آسیا کند و با ابتکاری که فدراسیون فوتبال به خرج داده بود، یک کادر پرواز کاملا زنانه هدایت آن را به عهده داشت. این کار با تشریفات ویژه ای هم انجام شد؛

به این صورت که کاپیتان تیم ملی فوتبال زنان پای هواپیما به نشاط جهانداری کاپیتان پرواز یک سبد گل هدیه کرد و او هم رو به دوربین گفت که از میزبانی زنان فوتبالیست ایرانی در این پرواز خیلی خوشحال است.نشاط جهانداری از آنجا که دومین خلبان زن پروازهای مسافربری است، بین خلبان های زن چهره معروفی محسوب می شود. جهانداری بعد از شهرزاد شمس، دومین زن ایرانی اسـت کـه کاپیتان هواپیمای مسافربری شده است. او در 29 تیر 1398 چهارمین خط سردوشی نشان کاپیتانی را از خلبان حسن شکرآبی در فرودگاه مهرآباد تهران دریافت کرد و کارش را به عنوان کاپیتان پرواز آغاز کرد.

هواپیمایی ماهان هم بازی

قبل از اینکه فدراسیون فوتبال برای یک پرواز کاملا زنانه برنامه ریزی کند هم شرکت هواپیمایی ماهان به عنوان یکی از مطرح ترین شرکت های هواپیمایی در ایران وارد این بازی شده بود. این شرکت دو بار با انتشار ویدئویی از برگزاری پروازهایی از این شرکت خبر داده بود که تمام کادرش را زنان تشکیل می دادند. یک بار پروازی از تهران به بیرجند و پارسال هم پروازی از تهران به شهرکرد. کاپیتان بزرگ زادگان، خلبان دومین پرواز که از تهران به شهرکرد می رفت به رسانه ها گفت:

همه گروه خانم هستیم. سال 98 هم نمونه این پرواز را داشتیم. وقتی من می توانم پس بقیه خانم ها بهتر از من می توانند. در حال حاضر هواپیمایی ماهان 5 خانم خلبان دارد. فقط تفاوت من در این بود که زودتر این فعالیت را آغاز کردم و به این موقعیت رسیدم. امیدوارم بقیه خانم های خلبان هم به زودی جذب شده و به حرفه خود ادامه دهند.

آرزو پارسیان خلبان دوم پرواز تهران- شهرکرد ماهان گفت: من متولد 1365 هستم. واقعا حس خوبی داشتم که در کنار استادم خانم بزرگ زادگان بودم. از چند روز قبل بسیار هیجان زده بودم. به نظر من یک حرکت بسیار غرورآمیز برای همه خانم ها بود. افتخار می کنم خانم های سرزمین ایران قدرتمند هستند و می توانند به این جایگاه برسند.

روایت جوان ترین خلبان زن

حالا که صحبت از زنان خلبان ایرانی و اتفاقات تازه مربوط به آنها شده، بد نیست روایت جوان ترین خلبان زن ایرانی را مرور کنیم. آناهیتا نیکوکار معروف به آناهیتا نیک وقتی 27 ساله بود، خلبان شد و کمی بعد هم توانست به عنوان کاپیتان با مسافران صحبت کند. او در مورد آغاز کارش گفته: اینطور بگویم که در کلاس، ما 22 نفر بودیم که برای خلبانی آماده می شدیم و تنها خانم من بودم، هرکس از راه می رسید به من می گفت همین اول کاری برو بیرون چون خانم ها هیچ وقت نمی توانند چیزی که می خواهند بشوند، آن هم در رشته ای مثل خلبانی.

بسیاری از همکلاسی های من چنین چیزی را می گفتند اما عزمم را جزم کردم و پیروز شدم در حالی که از آن کلاس حدود 10 آقا انصراف دادند و رفتند. حالا هم واکنش ها جالب است، یادم می آید یک بار وقتی قبل از پرواز خودم را به مسافران معرفی کردم ، یک صدای خیلی بلند مردانه تا کابین ما آمد که گفت یا ابوالفضل خلبان خانم است اما همان زمان از طرف خانم ها صدای دست و هورا به گوشمان می رسید. مقصد ما کیش بود و وقتی به مقصد رسیدیم و از کابین بیرون آمدم که به مسافران خوشامد بگویم برخورد و نگاه آنها که در تهران به خلبان زن اعتماد نداشتند، تغییر کرده بود.

منبع: فرارو
انتشار: 19 آبان 1400 بروزرسانی: 19 آبان 1400 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 1929

به "رونمایی از یک خانم خلبان هواپیمای مسافربری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رونمایی از یک خانم خلبان هواپیمای مسافربری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید