جای خالی آنالیز عملکرد دانشگاه های مناطق آزاد در قوانین کشور

به گزارش فروشگاه کوچک، رییس دانشگاه صنعتی شریف پردیس بین الملل کیش با انتقاد از ایجاد واحدهای پردیس بین الملل در هر شهر و هر دانشگاهی اظهار کرد: وزارت علوم از سال 91 به همه دانشگاه ها اجازه داد که در واحد شهر خود یک پردیس بین الملل ایجاد نمایند و بدون آزمون به جذب دانشجو بپردازند در نتیجه یک شرایط نامطلوب ایجاد شد که مجددا به برگزاری آزمون انجامید و پردیس های بین الملل در مناطق آزاد از آن مستثنی نشدند؛ چرا که هیچ ارزیابی کیفی در جهت اینکه تعیین گردد که آیا این بخش ها نیز مانند پردیس های سایر شهرها بدون کیفیت به جذب دانشجو پرداخته اند، انجام نشد.

جای خالی آنالیز عملکرد دانشگاه های مناطق آزاد در قوانین کشور

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات کارشناسی ارشد در کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی کانادا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی کانادا، بهترین مسیر را به سوی مدارو، کالج ها و دانشگاه های کانادا انتخاب کنید.

به گزارش خبرنگاران، معاون گردشگری و معاون اجتماعی فرهنگی سازمان منطقه آزاد کیش و جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با روسای دانشگاه ها و رییس آموزش و پرورش کیش ملاقات کردند و از نزدیک در جریان فعالیت این مراکز آموزشی قرار گرفتند.

علی سلک غفاری، رییس دانشگاه صنعتی شریف پردیس بین الملل کیش در این نشستطی سخنانی آغاز به کار این مجموعه را از سال 82 اعلام نمود و گفت: دانشگاه شریف دو دانشکده مستقل دارد که یکی مختص مهندسی و علوم و دیگری مربوط به مدیریت است. بیشترین فعالیت این دانشگاه در حوزه مهندسی و عمران است و در حال حاضر بالغ بر 420 دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد فعال هستند. همچنین از سال 89 که آغاز به جذب در مقطع دکتری کردیم بالغ بر 102 دانشجو در این مقطع پذیرش شدند و مشغول تحصیل هستند.

رییس دانشگاه صنعتی شریف پردیس بین الملل کیش ادامه داد: ما در این دانشگاه بالغ بر 45 استاد مدعو در هر نیم سال داریم علاوه بر آن 7 استاد نیز مقیم کیش هستند. همچنین ما برای آموزش از فعالیت 10 استادیار، 5 دانشیار و 30 استاد نیز بهره می بریم ضمن اینکه 37 عضو هیات علمی دانشگاه شریف نیز به صورت پروژه ای در مقطع ارشد با ما همکاری می نمایند.

سلک غفاری از برطرف مشکل زیرساخت ها در بخش دانشگاه پردیس شریف اطلاع داد و گفت: پس از برطرف مشکل زیرساخت دانشگاه که با حمایت سازمان منطقه آزاد کیش انجام شد، امروز در حال مذاکره برای برگزاری دوره مشترک با دانشگاه قبرس هستیم همچنین تفاهم نامه ای با دانشگاه موناش استرالیا نیز در دست اجراست. ضمن اینکه با دانشگاه کاونتری انگلستان نیز صحبت هایی جهت برگزاری دوره های مشترک اجرا شده است.

رییس دانشگاه شریف کیش ادامه داد: هدف ما ایجاد ظرفیت مازاد در آموزش عالی است تا بتوانیم علاوه بر جذب دانشجوی خارجی شرایط را برای پیشگیری از خروج دانشجویان داخلی نیز فراهم کنیم اما به دلیل مشکلاتی نظیر جذب دانشجوی خارجی در واحدهای مرکزی و پردیس شهرهای مختلف این موضوع رشد چندانی نداشته است.

سلک غفاری، جذب فرزندان ایرانیان مقیم در خارج از ایران را گامی موثر در جهت ارز آوری و رشد دانشگاهی کیش خواند و گفت: تعداد زیادی از ایرانیان مقیم کشورهای دیگر تمایل دارند که فرزندانشان در ایران تحصیل نمایند چرا که علاوه بر کمتر بودن میزان هزینه ها ، فرهنگ ملی آنان را نیز ترویج می نماید.

وی اضافه کرد: امروز شهریه یک دانشگاه سطح پایین در امارات نزدیک به 150 میلیون تومان است در حالیکه شهریه دانشگاه های ایران بسیار کمتر است لذا می توانیم این مبالغ را در راستای اقتصاد مقاومتی وارد کشور کنیم اما این امر منوط به این است که در مورد خدمت سربازی این فرزندان برنامه ریزی انجام گردد.

تدریس به زبان انگلیسی در دانشگاه تهران شعبه کیش

در این جلسه سید منصور خلیلی عراقی، رییس دانشگاه پردیس بین الملل تهران در سخنانی گفت: ما در پردیس تهران بالغ بر 2008 دانشجو داریم که از این میزان 152 نفر در مقطع کارشناسی و بیش از 1500 نفر در مقطع کارشناسی ارشد هستند.

وی اضافه کرد: در بخش دکتری نیز دانشگاه پردیس بین الملل تهران واحد کیش بالغ بر 823 دانشجوی دارد و با حضور 199 استاد که 47 نفر آنها استاد تمام هستند، فعالیت می نماید.همچنین در این واحد 77 دانشیار پایه 9 به بالاتر و 61 استادیار نیز فعالیت دارند.

خلیلی عراقی درباره جذب دانشجوی خارجی در این واحد آموزشی، گفت: تا سال گذشته ما هیچ دانشجوی خارجی در این واحد نداشتیم اما پس از کوشش های اجرا شده و اخذ مجوزهای لازم برای تدریس به زبان انگلیسی در جهت جذب دانشجوی خارجی، 7 دانشجو از کردستان عراق به پردیس کیش پیوستند.

وی همچنین از انعقاد قراردادهای همکاری با چند دانشگاه خارجی اطلاع داد و اضافه کرد: در حال حاضر ما یک قرارداد برنامه دوره کارشناسی ارشد را با دانشگاه بلژیک منعقد نموده ایم همچنین دوره مشترکی با دانشگاه پلی تکنیک میلان در حال اجراست ضمن اینکه ورک شاپ های بین المللی نیز طی این دوره برگزار شده است اما قطعا برای پیروزیت بیشتر در عرصه جذب دانشجوی خارجی احتیاجمند قدرت مانور بیشتر برای پردیس های مناطق آزاد کشور هستیم.

رییس دانشگاه پردیس بین الملل تهران واحد کیش ادامه داد: در حال حاضر این دانشگاه به جز رشته پزشکی و دامپزشکی و کشاورزی که رشته کشاورزی نیز در کیش موضوعیت ندارد، رشته های متنوعی را در حوزه هایی نظیر تربیت بدنی، حسابداری، نفت، مهندسی هوا فضا، معماری، محیط زیست، جغرافیا و ... پوشش می دهد.

جذب 22 دانشجوی خارجی در رشته پزشکی

در ادامه این جلسه امیر رضا شریف نیا، رییس دانشگاه آزاد کیش به ارائه عملکرد این واحد پرداخت و گفت: همانطور که می دانید دانشگاه آزاد اسلامی سومین دانشگاه جهان است که بالغ بر 70 هزار استاد، هیات علمی و مدرس تمام و نیمه وقت دارد. با این پیشینه دانشگاه آزاد اسلامی کیش از سال 89 فعالیت خود را در جهت ارتقاء سطح کیفی و کمی آموزش آغاز کرد. بر همین اساس ساختمان جدید این مجموعه در مساحتی بالغ بر 44 هزار مترمربع ساخته شد.

وی در مورد تعداد پذیرش دانشجویان این دانشگاه اظهار کرد: این دانشگاه در حال حاضر بالغ بر 340 دانشجوی مقطع دکترای تخصصی دارد که امیدواریم در سال های آینده این تعداد افزایش یابد.

شریف نیا در مورد جذب دانشجوی خارجی از حضور یک گروه دانشجوی روسی اطلاع داد و گفت: بهمن ماه سال گذشته 7 دانشجوی روسی توسط این واحد پذیرش شد که دوره زبان و ادبیات فارسی را گذراندند. همچنین مجوزی اخذ شده که بر مبنای آن قرار است 22 دانشجوی خارجی را در رشته پزشکی به زودی در کیش داشته باشیم.

تسهیل خدمت سربازی عامل جذب دانشجویان ایرانی مقیم خارج از کشور

در ادامه این جلسه ابراهیم رضوانی، معاون فرهنگی و اجتماعی منطقه آزاد کیش نیز ضمن تایید صحبت های سلک غفاری مبنی بر استفاده از ظرفیت ایرانیان مقیم خارج از ایران گفت: حدود 6000 دانش آموز از دیرباز مشغول تحصیل در امارات هستند لذا اگر بتوانیم تسهیلاتی را در جهت برطرف نگرانی های آنان از خدمت نظام وظیفه ایجاد کنیم، می توانیم پیروز به جذب آنان شویم.

وی اضافه کرد: حرکت های اینچنینی می تواند موجب جذب فرزندان کشورمان و ترسیم فرهنگ ملی گردد که شاید بتواند آنان را به کشور جذب کند و ارز آوری و سرمایه گذاری به دنبال داشته باشد.

معاون فرهنگی و اجتماعی منطقه آزاد کیش، تاثیر جمعیت دانشجو را بر فرهنگ کیش بسیار بالا خواند و گفت: بخش مهمی از جمعیت کیش را دانشجویان آن تشکیل می دهند لذا باید به این امر توجه کنید.

رضوانی با اشاره به تمرکز مدیریتی در کیش اظهار کرد: با توجه به تمرکز مدیریتی که در کیش وجود دارد، ما همیشه کوشش نموده ایم که زیرساخت های لازم را جهت ریل گذاری جهت ایجاد کنیم چرا که از نظر ما سرمایه اجتماعی به معنای اعتماد مردم به یکدیگر و در نهایت مسئولان است.

وی ادامه داد: امروز ما در کیش بالغ بر 9 مسجد شیعه و 5 مسجد اهل سنت داریم. همچنین 6 مسجد نیز در حال ساخت است.

معاون فرهنگی و اجتماعی منطقه آزاد کیش اضافه کرد: شعار ما این است که اصلاح ساختارها بهترین شیوه برای اصلاح اغلب رفتارهاست به عنوان مثال آغاز به کار دستگاه های نوبت دهنده در بانک ها به فرایند مشاجرات مردم در صفوف بانک ها خاتمه داد لذا ضروری است که ساختارها را نخست مد نظر قرار دهیم.

رضوانی از شناسنامه دار شدن هنرمندان در کیش اطلاع داد و گفت: امروز همه هنرمندان کیش در 7 گروه هنری شناسایی شده اند و بالغ بر 795 نفر آنها کارت هنرمندی دریافت نموده اند.

وی همچنین از ایجاد کارگاه توانمند سازی اقشار آسیب پذیر کیش اطلاع داد و اظهار کرد: در راستای پیشگیری از فقر در کیش، ما کارگاهی را ایجاد کردیم تا افراد علاوه بر یادگیری یک هنر و کار بتوانند به فراوری بپردازند. فراوریی که در نهایت داخل بازارچه های محلی به فروش می رسد ضمن اینکه سازمان در جهت حمایت از این افراد، بن های خرید این بخش ها را به عنوان جوایز مسابقات هدیه می دهد.

وجود زیرساخت های مناسب آموزشی در کیش

میرزاده، سخنگوی کمیسیون آموزش وتحقیقات مجلس در ادامه این جلسه با اشاره به موضوع سربازی ایرانیان مقیم خارج از کشور گفت: موضوع سربازی که به آن اشاره کردید، مساله مهمی است زیرا برطرف این مانع می تواند تاثیر مهمی در بازگشت فرزندان ایرانیان خارج از کشور داشته باشد، لذا قطعا آن را آنالیز خواهیم کرد.

وی ضمن تشکر از فعالیت های اجرا شده در کیش اظهار کرد: شاید لازم باشد که روی بحث سکونت اساتید در کیش فعالیت بیشتری انجام گردد تا علاوه بر اشتغالزایی در کیش بتوانیم شاهد رشد کیفی بیشتری در حوزه دانشگاهی باشیم.

بزرگ نژاد، دبیر نظارتی کمیسیون آموزش و تحقیقات نیز فضای دانشگاهی موجود در کیش را مثبت دانست و بیان کرد: ضروری است که با توجه به وجود زیرساخت ها در مورد جذب تعداد بیشتر دانشجویان اقداماتی انجام گردد.

قاضی زاده، نماینده مجلس و عضو کمیسیون فرهنگی نیز با تشکر از زحمات اجرا شده در کیش گفت: ضروری است که در مورد گردشگر خارجی به خصوص در قسمت آموزش پررنگتر عمل کنیم. در واقع گسترش خطوط پروازی نخستین ویژگی است که بیانگر رشد در جذب گردشگری است لذا امیدواریم که پس از تکمیل ترمینال هوایی جدید کیش شاهد این رشد باشیم.

وی تاکید نمود: شاید لازم باشد که برای افزایش جذب دانشجویان خارجی کرسی های زبان فارسی را در کیش فعال کنیم زیرا شرایط و تسهیلات تحصیل در کیش بسیار مناسب است ضمن اینکه قطعا احتیاج است که تبلیغات در رسانه های بین المللی و معرفی این منطقه به جهان را نیز در برنامه های خود قرار دهیم.

احمد لاشکی، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نیز در ادامه این جلسه گفت: سال گذشته که به قشم رفتم بسیار ناراحت شدم اما امروز از دیدن کیش بسیار خوشحالم زیرا آمارها و فضا بسیار خوب است.

وی قدرتمند شدن هیات های علمی دانشگاه ها را ضروری خواند و گفت: باید روی بخش هیات های علمی کار گردد و صرفا از افراد پروازی در این بخش استفاده نگردد.

به گزارش خبرنگاران، در این ملاقات جبار کوچکی نژاد، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات؛ قاسم احمد لاشکی، کمیسیون آموزش و تحقیقات؛ حمایت میرزاده، سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات؛ محسن بیگلری، عضو هیات رییسه کمیسیون برنامه و بودجه؛ احمد بخشایش اردستانی، نماینده دوره نهم مجلس شورای اسلامی؛ شهاب نادری، عضو کمیسیون قضایی و تلفیق، بزرگ نژاد، دبیر ناظر بر کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری؛ محمد رضا خبازی، دبیر کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری؛ سید احسان قاضی زاده، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس؛ ولی الله نانوا کناری، عضو کمیسیون امنیت و سرمایه خارجی به گفت و گو با روسای دانشگاه های پردیس بین الملل شریف، پردیس بین الملل تهران، دانشگاه آزاد اسلامی و رییس آموزش و پرورش کیش پرداختند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 14 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 869

به "جای خالی آنالیز عملکرد دانشگاه های مناطق آزاد در قوانین کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جای خالی آنالیز عملکرد دانشگاه های مناطق آزاد در قوانین کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید