ضرورت راهنمایی نقدینگی و سرمایه های سرگردان به بخش معدن

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ضمن تاکید بر راهنمایی نقدینگی و سرمایه های سرگردان به بخش معدن، از صیانت از مواد معدنی، هوشمند سازی و جذب بخش خصوصی به عنوان سه اولویت اصلی سازمان نظام مهندسی معدن نام برد.

ضرورت راهنمایی نقدینگی و سرمایه های سرگردان به بخش معدن

به گزارش خبرنگاران، داریوش اسماعیلی در ددیدار با سرپرست استانداری خراسان رضوی، اظهار کرد: در حال حاضر یکی از مسائل و معضلات اصلی اقتصاد کشور ما نقدینگی بالا و سرمایه های سرگردان است.

به گفته وی بیش از 1700 هزار میلیارد نقدینگی در دست مردم است که اگر این عدد و رقم به هر بخشی وارد گردد، مانند سیل و بهمن ویران می نماید.

فواید سرمایه گذاری در بخش معدن

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن در ادامه، به گرانی سکه، ارز و خودرو در کشور، اشاره و اظهار کرد: خودرو در حال حاضر به یک کالای سرمایه ای تبدیل شده است، در صورتی که باید کالایی باشد که همه مردم کشورمان بتوانند از آن استفاده نمایند و در واقع این یکی از بزرگترین معضلات کشور است.

اسماعیلی در ادامه افزود: خرید سکه به هیچ عنوان سرمایه گذاری محسوب نمی گردد اما سرمایه گذاری در معادن علاوه بر اینکه ظرفیت اشتغال زایی بالایی را ایجاد می نماید، ارزش افزوده فوق العاده پایداری دارد.

راهنمایی سرمایه های سرگردان به بخش معدن

رئیس نظام مهندسی معدن با اشاره به تمرکز مجلس و برنامه ششم در بخش معدن، اظهار کرد: همه مسئولان باید به این موضوع مهم توجه داشته باشند و تمرکز بایسته و شایسته ای بر بخش معدن و صنایع معدنی داشته باشند تا بتوانیم بخشی از سرمایه ها و نقدینگی های سرگردان در کشور را به بخش معدن و صنایع معدنی سوق دهیم.

اسماعیلی در ادامه تاکید نمود: بحث های اقتصادی و سرمایه گذاری با شعار و سخنرانی پیش نمی رود و باید بستر را بگونه ای فراهم نماییم که سرمایه گذاران به این سمت تمایل پیدا نمایند و برای این کار باید مشوق های مختلف و قابل توجهی را برای سرمایه گذاران در این حوزه ایجاد کرد.

تمرکززدایی از تصمیم گیری ها در بخش معدن

رئیس نظام مهندسی معدن در ادامه به مسائل بخش معدن در حوزه تصمیم گیری پرداخت و گفت: یکی از مسائل اصلی در کشور ما تمرکز در تصمیم گیری ها است. به عنوان مثال اگر در این حوزه بخشنامه ای تصویب گردد که اگر در 100 متر مربع درختی وجود داشت نباید آن را قطع کرد، همین موضوع و مصوبه باید در هم جنگل های گلستان و هم در بخش کویری کشور اجرا گردد. در واقع هر تصمیمی که اتخاذ می گردد باید کاملا متناسب با استاندارد آن استان اجرا گردد و به همین دلیل شورای معادن استان ها ایجاد شد.

تشکیل شورای معادن استان ها

اسماعیلی در ادامه این دیدار که تعدادی از معاونین و مدیران کل استانداری خراسان رضوی نیز حضور داشتند به تشکیل شورای معادن استان ها پرداخت و توضیح داد: تمام جهت گیری ها و تصمیمات در بخش معادن باید در شورای معادن انجام گردد که متاسفانه در برخی از استان ها، صرفا تصمیمات کوچک در این شوراها مطرح می گردد و مسئولان از داشتن یک نقشه راه معدنی برای استان خود، غافل شده اند.

وی به تهیه و تدوین نقشه راه معدن توسط دبیرخانه شورای معادن اشاره نمود و گفت: توقع ما این است که استان ها نقشه راه معدن داشته باشند و آن را جدی بگیرند و آن را عملیاتی نموده و حتی از سایر استان ها نیز سبقت بگیرند که انتها این رویکرد، ارتقا و پیشرفت بخش معدن خواهد بود.

سرمایه گذاری 500 میلیارد تومانی دولت در بخش اکتشاف

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ادامه داد: 30 درصد بند پ ماده 43 در بودجه امسال به مبلغ 800 میلیارد تومان و در سال آینده هزار میلیاد تومان دیده شده و این بدین معنا است که 20 درصد منابع داخلی و 30 درصد از منابع زمین شناسی را در بخش اکتشاف وارد کنیم و در واقع امسال بالغ بر 500 میلیارد تومان توسط دولت در بخش اکتشاف سرمایه گذاری گردد.

وی در ادامه افزود: با توجه به این موضوع، شورای معادن استان ها باید با برنامه و جدیت راه خود را ادامه دهند و در واقع معین نماینده خط مشی ها در حوزه معدن باشند.

اولویت های سازمان نظام مهندسی معدن

اسماعیلی در ادامه با اشاره به اینکه سازمان نظام مهندسی معدن تنها تشکل مردم نهادی است که قانون مختص به خود و اهداف معین شده دارد، به اولویت های این سازمان پرداخت و اظهار کرد: اولویت اول سازمان نظام مهندسی معدن صیانت از مواد معدنی است، زیرا مواد معدنی تجدیدناپذیر است و در اکتشاف نیز چیزی فراوری نمی کنیم.

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن در ادامه توضیح داد: در قانون نظام مهندسی معدن آمده است که برای بهره برداری از هر معدنی بهره بردار یا مالک معدن باید حداقل یک نفر را بعنوان کارشناس در کنار خود داشته باشد که پروانه صلاحیت خود را از سازمان نظام مهندسی معدن گرفته باشد و این موضوع فرصت را برای نظارت ما بر معادن کشور فراهم می نماید.

ضرورت هوشمندسازی بخش معدن

اسماعیلی با اشاره به اینکه هوشمند سازی مجموعه نظام مهندسی معدن و معادن، اولویت دوم سازمان نظام مهندسی معدن است، توضیح داد: فساد مالی در دولت های مختلف خودنمایی می نماید که برای حل آن تنها دو راه وجود دارد؛ ابتدا اینکه رسانه ها در بیان نظرات خود آزاد باشند و دوم اینکه همه موارد و مسائل بخش معدن، الکترونیکی و آنلاین باشد.

وی ادامه داد: به عنوان مثال در بخش معدن، برخی پروانه های بهره برداری معادن به نام خانم های خانه دار ثبت شده که در این حوزه هیچ تخصصی ندارند و این مشکل تنها به دلیل عدم شفافیت شکل گرفته است.

جذب سرمایه گذار و بخش خصوصی

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن در ادامه به اولویت سوم این سازمان پرداخت و گفت: جذب سرمایه گذار در بخش معدن و عجین شدن بخش خصوصی با این حوزه، سومین اولویت سازمان نظام مهندسی معدن محسوب می گردد و باید زمینه و بستری را فراهم کنیم که بخش خصوصی در این حوزه ورود کند.

استان خراسان یکی از بهترین استان ها در بخش معدن

وی در انتها اظهارات خود با اشاره به اینکه استان خراسان رضوی یکی از بهترین استان ها در بخش نظام مهندسی معدن است، اظهار کرد: 37 هزار نفر عضو نظام مهندسی معدن هستند که 3130 نفر از آن ها در استان خراسان رضوی هستند و به سبب ایجاد اشتغال و سودرسانی در بخش های دولتی و خصوصی، تفاهم نامه هایی را با دستگاه های مختلف همچون سازمان زمین شناسی، وزارت نیرو، صندوق بیمه معادن و چند دستگاه دیگر داریم که با توجه به این موضوع می توانیم در بخش های نظارتی و آموزشی وارد شویم و اقدامات مفید و موثری را در حوزه های طراحی، نظارتی، پژوهش و آموزشی انجام دهیم.

تاکید سرپرست استانداری خراسان بر سرمایه گذاری در بخش معدن

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام مهندسی معدن، در ادامه این مراسم، سرپرست استانداری خراسان رضوی نیز به ارائه توضیحاتی در حوزه معدن پرداخت و تاکید نمود: جذب سرمایه گذاری در بخش معدن باید توسط سازمان نظام مهندسی معدن صورت گیرد.

قربان میرزایی با اشاره به اینکه سرمایه گذاری در روستاها بدین صورت در قانون مطرح شده است که 15 درصد حقوق دولتی باید در منطقه ای هزینه گردد که معدن در آن وجود داشته است، اظهار کرد: زمانی که یک فرد روستایی در وضعیت نامساعد قرار گرفته است و ایجاد معدن در روستای وی سبب بروز ضرر و زیان شده است، قطعا در سرمایه گذاری بخش معدن همکاری نمی نماید، اما در صورتی که احداث معدن بتواند برای روستا و روستاییان آبادانی بهمراه داشته باشد، قطعا از سرمایه گذاری و احداث معدن استقبال خواهد نمود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: بروزرسانی: 23 اردیبهشت 1398 شناسه مطلب: 120

به "ضرورت راهنمایی نقدینگی و سرمایه های سرگردان به بخش معدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضرورت راهنمایی نقدینگی و سرمایه های سرگردان به بخش معدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید