محاسن فرزندآوری در سنین جوانی

به گزارش فروشگاه کوچک، یک کارشناس جمعیت گفت: نسل جدید گرفتار سبک جدیدی از زندگی شده اند و معتقدند نباید بلافاصله بعد از ازدواج بچه دار شد، این نگاه به اصطلاح روشنفکرمآبانه اشتباهی است که پیامدهای منفی زیادی را به دنبال دارد.

محاسن فرزندآوری در سنین جوانی

به گزارش خبرنگاران به نقل از فارس، اسماعیل چراغی،کارشناس جمعیت و روانشناس در مورد محاسن ازدواج و فرزندآوری در سنین جوانی گفت: فرزندآوری به لحاظ تأثیراتی که در زندگی فردی و اجتماعی افراد می گذارد از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی با بیان اینکه بدون شک ازدواج و فرزندآوری به هنگام و به موقع می تواند پیامدهای مثبتی را به همراه داشته باشد، گفت: به لحاظ طبیعی زمانی که استعداد باروری در زن و مرد ایجاد می گردد، بهترین زمان برای فرزندآوری است اما این به آن معنا نیست که دختر و پسر بلافاصله بعد از رسیدن به سن بلوغ ازدواج نموده و صاحب فرزند شوند.

چراغی توضیح داد: برای دختران بعد از 18 سالگی و برای پسران بعد از 22 یا 23 سالگی بهترین زمان برای پدر و مادر شدن است، چرا که در این ایام که جوانی شروع شده، هم قدرت و نیروی جوانی بیشتر است و هم پدر و مادر صبر و حوصله بیشتری دارند و می توانند با انگیزه بالا تربیت فرزند را به عهده بگیرند.

وی تعامل با کیفیت والدین با فرزندان و رشد مطلوب روانی، عاطفی و اجتماعی را حاصل ازدواج و فرزندآوری در سنین جوانی بیان نمود و گفت: پدر و مادر در این ایام فراغت بیشتری دارند، راحت تر می توانند با کودک خود همراه شوند و درک بهتری از نیازها و رفتارهای فرزندشان دارند.

این کارشناس جمعیت با بیان اینکه بسیاری از والدین جوان دوستان بهتری برای فرزندان خود هستند، گفت: خیلی اوقات فاصله سنی پدر و مادر با فرزند شیوه تربیتی او را معین می نماید، معمولاً فاصله سنی کم فرزند با پدر و مادر باعث می گردد تا بچه در دوران نوجوانی یا جوانی ارتباط صمیمی تر و بهتری با والدین داشته باشد، راحت تر نیازهای خود را با آنها در میان بگذارد و درک بهتری را دریافت کند و در نتیجه از روابط پر خطر دور بماند.

وی اضافه نمود: البته تا 40 سالگی هم که جوانی اطلاق می گردد سن مناسبی برای فرزندآوری است اما با این همه اولویت و طبیعت فرزندآوری زیر 35 سال است، اینجا باید به دو نکته مهم اشاره نمود، اول اینکه این به آن معنا نیست که کسی نمی تواند بعد از 35 سالگی صاحب فرزند گردد، منظور ما این است که نباید بعد از این سن تازه به فکر بچه اول بیفتیم.

این روانشناس ادامه داد: نسل جدید گرفتار سبک جدیدی از زندگی شده اند و معتقدند نباید بلافاصله بعد از ازدواج بچه دار شد، این نگاه به اصطلاح روشنفکرمآبانه اشتباهی است که پیامدهای منفی زیادی را به دنبال دارد، در دوره ای که سن ازدواج بالا رفته منطقی نیست که تا 4 یا 5 سال بعد از ازدواج هم برای بچه دار شدن تعلل نمایند.

وی در پایان گفت: در هر صورت تا زمانی که طبیعت قدرت باروری را در زن قرار داده مسئله ای ایجاد نمی گردد اما اولویت با فرزندآوری در سنین جوانی است، چرا که در این سن زنان با مشکلاتی همچون فشار خون بالا، دیابت حاملگی، مسمومیت حاملگی و احتمال وجود اختلالات جفتی کمتر روبرو می شوند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 5 تیر 1400 بروزرسانی: 5 تیر 1400 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 1750

به "محاسن فرزندآوری در سنین جوانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محاسن فرزندآوری در سنین جوانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید