نگاهی جامع و کامل به طراحی سخت افزار پلی استیشن 5

به گزارش فروشگاه کوچک، ماه هایی که به انتظار کنسول پلی استیشن 5 بودیم را یکی پس از دیگری پشت سر گذاشته ایم و حالا وارد هفته های انتظار برای این کنسول شده ایم. شرکت سونی در این مدت ذره ذره اطلاعات مرتبط با این کنسول را در اختیار هواداران تشنه گذاشته. سونی به تازگی طی یک مصاحبه اطلاعات بیشتری از این کنسول منتشر نموده.

نگاهی جامع و کامل به طراحی سخت افزار پلی استیشن 5

جهت دریافت مشاوره خدمات طرح روی جلد کاتالوگ از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

مدتی پیش شرکت سونی در یک ویدیو کنسول پلی استیشن 5 را به طور کامل از هم باز کرد و سخت افزار داخلی آن را به نمایش گذاشت. پیش از هر چیزی به شما پیشنهاد می کنیم این ویدیو را تماشا کنید تا هنری که شرکت سونی برای خلق این کنسول به کار برده را تحسین کنید.

  • سخت افزار داخل PS5 را تمام و کمال در این ویدیو ببینید

مدتی بعد از انتشار ویدیوی نمایش سخت افزار داخلی کنسول پلی استیشن 5، وب سایت ژاپنی 4Gamer مصاحبه ای با یاسوهیرو اوتوری (Yasuhiro Otori) یکی از طراحان مهم مدیریت فضای سخت افزار و سیستم خنک نماینده شرکت سونی داشته. در اصل او همان شخصی است که در ویدیوی منتشر شده، شخصا کنسول پلی اسیتشن 5 را از هم باز می نماید. یاسوهیرو اوتوری ویدیویی مشابه برای نمایش سخت افزار کنسول پلی اسیتشن 4 داشته. ایشان در بسیاری از مصاحبه ها و کنفرانس های شرکت سونی ظاهر شده و همچنین اسم او در لیست سازنده های بسیاری از پروژه های سونی حاضر است. با این تفاسیر می توانیم بگوییم اوتوری یکی از افراد مهم در توسعه سخت افزار کنسول پلی استیشن 5 بوده و اطلاعات خوبی در این زمینه دارد.

در ویدیوی نمایش سخت افزار داخلی کنسول پلی استیشن 5، آقای اوتوری اطلاعاتی کلی درباره این کنسول را بیان می نماید. این اطلاعات جزئیات دقیقی ندارد اما به لطف مصاحبه اخیر ایشان می توانیم جزئیات بیشتری درباره این کنسول به دست بیاوریم. البته این مصاحبه به زبان ژاپنی و بسیار طولانی است. در نتیجه به یاری مترجم گوگل این مصاحبه را ترجمه و مهم ترین اطلاعات آن را استخراج کردیم که در اختیار شما قرار دهیم.

کنسول پلی استیشن 5 ابعادی به اندازه 390 در 260 در 104 میلی متری دارد. این ابعاد در مقایسه با دیگر کنسول های مدرن بسیار زیاد هستند. برای مثال اولین نسخه کنسول نسل قبل شرکت سونی، یعنی پلی استیشن 4 اندازه ای با عظیمی 275 در 305 در 53 میلی متری داشت که مقایسه آن با کنسول پلی استیشن 5 حجم عظیم این کنسول را نشان می دهد. این اندازه عظیم بی هدف نیست و یاری فراوانی به جریان هوا و سیستم خنک نماینده این کنسول می نماید.

البته به دلیل منحنی بودن طراحی کنسول پلی استیشن 5، اندازه آن عظیمتر از حجم واقعی این کنسول نشان داده می گردد. حجم این کنسول در اصل 7.2 لیتر است که حجم 6.86 لیتری کنسول رقیب، یعنی ایکس باکس سری ایکس در مقابل آن چندان تفاوت عظیمی ندارد. ماجرا وقتی جالب می گردد که حجم نسخه دیجیتالی و ارزان تر کنسول پلی استشین 5 را که 6.4 لیتر است آنالیز می کنیم و می بینیم این کنسول حجم کمتری از ایکس باکس سری ایکس دارد.

پلی استیشن 5 طول درازی دارد و این موضوع از نظر ظاهری بی تأثیر نبوده. این کنسول بسیار عظیم است، در نتیجه طراحان سونی طول این کنسول را افزایش دادند تا ظاهر این کنسول باریک تر به نظر برسد. همچنین طول بلند باعث شده برای ساخت این کنسول تنها یک برد اصلی احتیاج باشد که باعث کاهش هزینه های فراوری کنسول می گردد.

بر خلاف کنسول ایکس باکس سری ایکس که دو برد اصلی و فرعی دارد، پلی استیشن 5 تنها یک برد اصلی دارد. این قضیه طراحی پلی استیشن 5 را از کنسول رقیب متمایز می نماید و روی تمام بخش های سخت افزار کنسول تأثیر دارد.

کنسول پلی استیشن 5 در پنل جلویی یک درگاه پرسرعت USB نسخه 3.2 نوع C و یک درگاه USB نوع A دارد. در قسمت پشتی این کنسول علاوه بر ورودی برق، درگاه خروجی HDMI نسخه 2.1، رابط کابل LAN و دو عدد درگاه USB پرسرعت نسخه 3.2 نوع A وجود دارند.

در بسته بندی این کنسول به طور پیش فرض پایه نگه دارنده وجود دارد که با یک پیچ به کنسول وصل می گردد. در حالت عمودی به دلیل ارتفاع بالای این کنسول، مرکز ثقل این کنسول فاصله زیادی از زمین دارد و بهتر است برای استفاده ایستاده از پایه مخصوص استفاده گردد.

البته به دلیل طراحی منحنی کنسول پلی استیشن 5، حتی برای حال خوابیده هم به این پایه احتیاج است. در نتیجه می توان بعد از جاساز کردن این پیچ در محل مخصوص نگه داری که داخل پایه این کنسول تعبیه شده، قلاب مخصوص این پایه را به پشت کنسول وصل کرد و کنسول را به شکل خوابیده در آورد. برای پایه این کنسول انحنای مخصوصی در نظر گرفته شده که با انحنای سطح بیرونی کنسول هم خوانی دارد.

اگر دقیق تر نگاه کنیم می بینیم که هنگام تغییر از حالت ایستاده به خوابیده، بعد از جاساز کردن پیچ در پایه مخصوص، این پایه چرخانده می گردد. این چرخش باعث می گردد که جهت گیری و شیب پایه پلی استیشن در حالت های ایستاده و خوابیده متفاوت باشند. سونی حتی در ریزترین جزئیات مانند چرخاندن پایه به جهت تغییر شیب دقت نموده.

مهندسان شرکت سونی در خنک شدن این کنسول جدید نهایت دقت را به خرج داده اند. در نتیجه میان دو حالت ایستاده و خوابیده این کنسول از نظر دما و کارایی تفاوتی وجود ندارد و جهت ایستادن این کنسول روی سیستم خنک نماینده آن بی تأثیر خواهد بود. شرکت سونی حسابی به فکر جریان هوای کنسول خود بوده؛ تا حدی که برای این موضوع از شبیه سازی های کامپیوتری هم یاری گرفته است.

در دو طرف کنسول پلی استیشن 5 دو صفحه از جنس پلاستیک ABS وجود دارند که به ورود هوا به این کنسول یاری می نمایند. این صفحات بدون هیچ پیچی و تنها با قلاب هایی به بدنه اصلی کنسول متصل شده اند. می توان این دو صفحه را به شکل کشویی و بدون دردسر از بدنه کنسول جدا کرد.

بعد از جدا کردن صفحات محافظ، خود کنسول نمایان می گردد و اولین چیزی که می توانید ببینید فن عظیم این کنسول است. پلی استیشن 5 یک فن با شعاع 120 میلی متر و عرض 45 میلی متر دارد که به صورت کشویی در بدنه کنسول واقع شده است. برای جریان هوای بهتر، این فن از دو طرف کنسول به هوای آزاد دسترسی دارد. تیغه های این فن از جنس الیاف شیشه و PBT هستند. این مواد اولیه باعث می شوند فن پلی استیشن 5 در مقابل دما، مقاومت بالایی داشته باشد و شکل آن در دماهای بالا تغییر نکند.

یکی از قابلیت های جالب کنسول پلی استیشن 5 حفره هایی است که برای تخلیه گرد و غبار داخل کنسول در نظر گرفته شده اند. به طوری که می توان با مکیدن هوای یکی از سوراخ ها از طریق جاروبرقی، داخل کنسول را بدون باز کردن آن تمیز کرد. یکی از مسائل پلی استیشن 4، جمع شدن گرد و غبار در این کنسول است که سیستم خنک نماینده را درگیر می نماید. با بالا رفتن دمای داخل کنسول ناشی از غبار، علاوه بر پایین آمدن کارایی، فن کنسول نیز مجبور به چرخش سریع تر برای کاهش دما می گردد و در نتیجه صدای کنسول افزایش پیدا می نماید.

از مهم ترین ویژگی های کنسول پلی استیشن 5، حافظه اس اس دی سریع این کنسول است. به لطف این حافظه های جدید، سرعت خواندن داده ها به شکل شگفت انگیزی بالا رفته. برخلاف پلی استیشن 4، در این کنسول حافظه اصلی خود کنسول قابل تعویض نیست و به برد اصلی متصل شده. البته محفظه ای مخصوص در نظر گرفته شده که می توان با اتصال حافظه اس اس دی M2 با پشتیبانی از رابط PCI Express 4.0 به این قسمت، ظرفیت کنسول را افزایش داد.

کنسول پلی استیشن 5 از حافظه های اس اس دی با پهنای 22 میلی متر و طول 30، 42، 60 ، 80 و 110 میلی متر پشتیبانی می نماید. برای هر کدام از این اندازه ها که اندازه استاندارد حافظه های متداول اس اس دی هستند، سوراخ های جای پیچ مخصوصی در نظر گرفته شده. سونی حتی به حرارت فراوری شده توسط حافظه های اس اس دی که تحت فشار، قابل توجه است هم فکر و سوراخ هایی برای آن محفظه تعبیه نمودهد است. خوش بختانه محل اتصال حافظه اس اس دی اضافه، به فن کنسول نزدیک است و این موضوع کنترل دمای این قطعه را بهتر می نماید.

امکان استفاده از حافظه های اس اس دی دارای هیت سینک هم وجود دارد به شرطی که قطر آن ها از 8 میلی متر بیش تر نباشد. در قسمت بالایی محفظه نگه داری حافظه اس اس دی نصب شده توسط کاربر، یک محافظ فلزی وجود دارد که بهتر است با حافظه نصب شده در این قسمت تماس نداشته باشد.

سونی حتی برای سخت افزار خواندن دیسک های فیزیکی این کنسول هم چاره اندیشی داشته. به دلیل چرخش سریع دیسک های نوری، بدنه این قطعه طوری طراحی شده که کمترین میزان لغزش و فراوری صدای اضافه وجود داشته باشد. این قطعه، بخش های ریز جدا نماینده ای دارد که تا حدی قسمت اصلی دیسک خوان را معلق می نمایند و لغزش و فراوری صدا را کاهش می دهند.

پردازنده مجتمع کنسول پلی استیشن 5 توسط شرکت ای ام دی ساخته شده و شامل یک چیپ سی پی یو بر اساس تکنولوژی Zen 2 و یک چیپ گرافیک بر پایه تکنولوژی RDNA 2 است. حافظه های موقت GDDR6 این کنسول، اطراف پردازنده مجتمع و پشت برد اصلی جای گذاری شده اند.

همان طور که گفتیم حافظه اصلی اس اس دی این کنسول روی خود برد اصلی است. سه عدد از چیپ های این حافظه پشت و سه عدد روی برد این کنسول قرار گرفته اند. در مرکز این چیپ ها، چیپ کنترل نماینده اس اس دی اختصاصی سونی واقع شده است. یکی از ویژگی های این چیپ کنترل نماینده، تعداد کانال های آن است. چیپ های مرسوم کنترل نماینده 8، 16 یا 32 کاناله هستند در حالی که سونی این چیپ را به صورت 12 کاناله ساخته است. سونی این چیپ کنترل نماینده را به طور اختصاصی برای پلی استیشن 5 ساخته و شبیه به آن را هیچ جای دیگر ندیده ایم.

با توجه به این که در هر دو طرف برد اصلی کنسول پلی استیشن 5 قطعات الکترونیکی وجود دارند، این برد به خنک کردن از هر دو طرف احتیاج دارد. چالش برای خنک کردن قسمت پشتی برد بیشتر است. روی برد اصلی پلی استیشن 5 هیت سینک عظیم این کنسول نصب شده ولی در قسمت پشتی این کنسول فضای چندانی برای هیت سینک وجود ندارد.

طبق اندازه گیری هایی که اجرا شده، قسمت پشتی برد اصلی دستگاه به تنهایی گرمایی برابر با پردازنده مجتمع کنسول پلی استیشن 4 فراوری می نماید. روی بخش پشتی برد کنسول پلی استیشن 5 یه صفحه محافظ فلزی قرار داده شده که به خودی خود، نقش هیت سینک را هم ایفا می نماید و حتی لوله های انتقال حرارت دارد. علاوه بر لوله های انتقال حرارت، ماده رسانای حرارت روی این محافظ اعمال شده. برای جریان بهتر هوا، فن پلی استیشن 5 طوری جای گذاری شده که از هر دو سمت برد، جریان هوا را انتقال دهد.

یکی از خاص ترین ویژگی های سخت افزار کنسول پلی استیشن 5، رابط دمایی این کنسول است که حتی در کامپیوترهای گیمینگ حرفه ای هم چندان متداول نیست. در کنسول پلی استیشن 5، فلز مایع به عنوان رسانای دمایی برای پردازنده مجتمع استفاده شده.

رسانایی دمایی فلز مایع در مقایسه با خمیر های سیلیکونی مرسوم بسیار بالاست و می تواند دمای پردازنده مجتمع کنسول را به خوبی به هیت سینک منتقل کند؛ در نتیجه خنک کردن سی پی یو و گرافیک کنسول بهبود می یابد. با وجود این که ترکیبات دقیق این فلز مایع تعیین نیست، می دانیم که یک آلیاژ گالیم برای این موضوع استفاده شده. شرکت سونی برای اطمینان از این روش برای انتقال گرما تحقیقات دو ساله داشته تا بتواند بهینه و امن ترین حالت ممکن را در نظر بگیرد.

با وجود این که استفاده از فلز مایع برای انتقال دما از چیپ به هیت سینک مزیت عظیمی محسوب می گردد اما این انتخاب خطرات جدی به همراه دارد. فلز رسانا است و در صورت هر گونه برخورد با قطعات الکترونیکی دیگر، فعالیت کنسول را به طور کامل مختل می نماید و حتی ممکن است کنسول را برای همواره غیرقابل استفاده کند. برای جلوگیری از این مسائل، سونی قابی اسفنجی اطراف پردازنده مجمتع این کنسول قرار داده که جلوی نشت کردن فلز مایع را می گیرد.

مشکل دیگر اینجاست که فلزات واکنش پذیری بسیار بالایی دارند. برای مثال در صورت استفاده از فلز مایع به عنوان رسانا، دیگر نمی توان از هیت سینک های آلومینیمی استفاده کرد؛ زیرا واکنش شدیدی میان این دو فلز ایجاد می گردد؛ به همین دلیل شرکت سونی تحقیات بسیاری راجع به این موضوعات داشته. سونی برای جلوگیری از واکنش شیمیایی میان فلز مایع و هیت سینک، قسمتی از هیت سینک که با پردازنده مجتمع در تماس است را از جنس مس ساخته و بقیه هیت سینک آلومینیومی است.

از دید طراحان شرکت سونی خرج کردن بودجه بیشتر روی رابط دمایی میان پردازنده مجتمع و هیت سینک می تواند هزینه لازم برای خنک کردن کنسول را تا حد زیادی کاهش دهد. طوری که به جای تخصیص قسمت زیادی از بودجه برای هیت سینک و قسمت کمی برای رابط گرمایی، بهتر است بودجه رابط گرمایی کمی افزایش یابد که باعث می گردد با داشتن یک هیت سینک بسیار ارزان تر، نتیجه ای مشابه با هیت سینک گران تر ایجاد گردد. در نتیجه استفاده از فلز مایع به عنوان رابط دمایی جواب داده و علاوه بر کارایی بهتر باعث شده هزینه کلی ساخت پلی استیشن 5 کاهش یابد.

هیت سینک عظیم کنسول پلی استیشن 5 قرار است با بازدهی بسیار بالا، گرمای قطعات این کنسول را منتقل کند. این هیت سینک 30 درصد حجم داخلی کنسول را اشغال نموده. با وجود این که این هیت سینک از لوله های انتقال دما استفاده می نماید، طراحی آن طوری است که به گفته سازنده ها کارایی بالایی در حد و اندازه خنک نماینده های بر اساس محفظه بخار دارد. محفظه های بخار نوعی روش انتقال دما هستند که در کنار هیت سینک به جای لوله های انتقال دما استفاده می شوند ولی با وجود انتقال دمای بهتر، هزینه ساخت بالاتری دارند.

آخرین قطعه آنالیز شده پلی استیشن 5، منبع تغذیه داخلی این کنسول است که مانند بسیاری از قطعات این کنسول، سونی اندازه آن را فدای کاربرد ننموده. این منبع تغذیه قسمت قابل توجهی از فضای داخلی کنسول پلی استیشن 5 را اشغال نموده و خروجی برقی برابر با 350 وات دارد. به خاطر توان بالای این منبع تغذیه، دمای فراوریی آن بسیار بالاست و شرکت سونی برای خنک کردن این بخش از کنسول، منفذهایی برای عبور هوای ساطع شده از فن در آن قرار داده.

همان طور که تا حالا متوجه شده اید، یکی از مهم ترین مراکز توجه شرکت سونی برای طراحی کنسول پلی استیشن 5 کنترل دمای این کنسول بوده. کنترل دما باعث می گردد پردازنده ها و قطعات این کنسول بازده بسیار بهتری داشته باشند. البته سونی فقط به فکر هر چه خنک تر بودن نیست و به موازات افزایش توانایی خنک نمایندگی این کنسول، کم سروصدا بودن آن در نظر گرفته شده.

فعالیت های سونی درباره طراحی سخت افزاری پلی استیشن 5 قرار نیست با عرضه این کنسول متوقف شوند و حتی برای سیستم خنک نماینده آن بعد از رسیدن کنسول به دست مشتری هم عاقبت اندیشی هایی داشته. کنسول پلی استیشن 5 علاوه بر سنسور اصلی سنجش دمایی که روی پردازنده مجتمع نصب شده، سه سنسور دیگر روی نقاط مختلف برد اصلی کنسول دارد.

در بیشتر دستگاه های دیجیتالی که سیستم خنک نماینده آن ها فن دارد، سرعت فن بر اساس دمای قطعات تنظیم می گردد. اما شرکت سونی این قابلیت را یک مرحله جلوتر برده و قرار است به مرور زمان با استفاده از داده های جمع آوری شده توسط این سنسورها، آپدیت هایی برای کنترل فن این کنسول منتشر شوند. این آپدیت ها سرعت فن کنسول را به بهترین شکل ممکن تنظیم می نمایند و باعث اجرای بهتر بازی ها خواهند شد.

پلی استیشن 5 قرار است در تاریخ 12 نوامبر (22 آبان) عرضه گردد. این کنسول دو نسخه دارد. نسخه اصلی قیمتی 500 دلاری دارد. کنسول ارزان تر که پلی استیشن 5 دیجیتالی نام دارد با قیمت 400 دلار عرضه خواهد شد و تنها تفاوت آن با کنسول اصلی نداشتن سخت افزار خواندن دیسک های نوری است. در نتیجه پلی استیشن 5 دیجیتالی تنها از بازی هایی که از فروشگاه آنلاین سونی خریداری و دانلود شده اند پشتیبانی می نماید.

منبع: 4Gamer

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 28 آبان 1399 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 1340

به "نگاهی جامع و کامل به طراحی سخت افزار پلی استیشن 5" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگاهی جامع و کامل به طراحی سخت افزار پلی استیشن 5"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید