همایش میراث باستان شناسی اسپانیا در موزه ملی ایران برگزار گردید

به گزارش فروشگاه کوچک، همایش میراث باستان شناسی اسپانیا با حضور استادان و کارشناسان موزه و دانشگاه آلیکانته در سالن نشست موزه ایران باستان برگزار گردید.

همایش میراث باستان شناسی اسپانیا در موزه ملی ایران برگزار گردید

به گزارش روابط عمومی موزه ملی ایران، در این همایش که با شرکت جمعی از مقامات سیاسی از جمله سید علی پاکدامن مدیرکل دیپلماسی وزارت خارجه، عبدالمنعم احریز سفیر الجزایر، ایگناسیویانوس سفیر شیلی، خوسه لوئیس سولانو، کاردار سفارت اسپانیا در تهران و جمعی از پژوهشگران، موزه داران و دانشجویان برگزار گردید و شش تن از پژوهشگران اسپانیایی در حوزه های موزه داری، مرمت، باستان شناسی، مطالعات منظر و سیما و روابط تاریخی ایران و اسپانیا، سخنرانی های خود را ارائه کردند.

جبرئیل نوکنده، رئیس کل موزه ملی ایران، در این همایش گزارشی درباره برگزاری نمایشگاه های ایران و اسپانیا و اهداف آن ارائه داد و با تاکید بر سوابق روابط تاریخی بین دو کشور، حوزه فرهنگ و موزه را دارای پتانسیل های فراوانی دانست که هنوز گام های زیادی در این راستا برداشته نشده است.

او گفت: امروز با گذشت اندک زمانی از گشایش نمایشگاه ارزشمند میراث باستان شناسی اسپانیا میزبان استادان، باستان شناسان و تاریخ دانانی هستیم که نمایندگان شایسته فرهنگ و تمدن غنی این سرزمین کهن بوده و دریچه های روشن و دقیقی از ناشناخته های این فرهنگ کهن را برایمان آشکار خواهند کرد.

رئیس کل موزه ملی ایران اضافه کرد: برگزاری نمایشگاه از آثار تاریخی و فرهنگی سایر ملل برایمان روشن کرد که موزه ها بهترین و کارآمدترین کانون های برقراری دوستی و پیوند ملت ها هستند.

نوکنده در ادامه گفت: دو ملت بزرگ ایران و اسپانیا طبق گواه اسناد تاریخی و فرهنگی صاحب چهارصد سال روابط دیرینه و محبت آمیز ای هستند که امروز به عنوان میراث ناملموس مشترک دو کشور از آن یاد می کنیم، بر ما واجب است در حفظ و تقویت آن کوشا باشیم.

او در انتها گفت: بر این باورم دو موزه ملی ایران و موزه باستان شناسی آلیکانته با برگزاری نمایشگاه آثار تاریخی و فرهنگی یکدیگر و همایش های علمی در کنار آنها اراده و عزم خود را برای توسعه و ترویج روابط فرهنگی دو کشور به زیبایی نشان داده و به بخش مهمی از وظایف خود جامه عمل پوشاندند. این دو موزه همچون پلی ارتباط میان گذشته، حال و آینده این دو ملت را تقویت نموده و روابط فرهنگی بین را استحکام بخشیدند.

همچنین خوسه لوئیس سولانو کاردار سفارت اسپانیا در تهران در این همایش، برگزاری نمایشگاه تهران در آلیکانته و بالعکس را پیروزیتی بزرگ و گامی بلند در راستای روابط فرهنگی دو کشور دانست و اظهار امیدواری کرد که در آینده نیز امکان چنین اتفاقات فرهنگی فراهم آید.

مدیریت میراث فرهنگی به عنوان ابزار توسعه محلی و ظرفیت آن در گردشگری

در ادامه این همایش جوزپ آلبرت کورتس ایی گارید و مدیر بنیاد بالنسیایی موزه باستان شناسی آلیکانته سخنرانی خود را با عنوان مدیریت میراث فرهنگی به عنوان ابزار توسعه محلی و ظرفیت آن در گردشگری نمونه موزه باستان شناسی آلیکانته ارائه کردند.

کورتس به ارائه سوابق کاملی از شروع به کار موزه باستان شناسی آلیکانته و معرفی بخش ها و حوزه های کاری این موزه پرداخت و به معرفی پروژه های میدانی باستان شناسی، مرمت و احیاء محوطه های فرهنگی تاریخی منطقه که توسط کارشناسان موزه باستان شناسی آلیکانته انجام می گردد پرداخت و گزارشی نیز در مورد نمایشگاه های برگزار گردیده و دستاوردها و جایزه هایی که موزه مذکور دریافت نموده است، ارائه کرد.

سخنران دوم، خورخه سولر دیاس رئیس واحد نمایشگاه ها و گسترش موزه باستان شناسی آلیکانته درباره موزه باستان شناسی آلیکانته به عنوان صندلیی برای حفاظت و معرفی آثار دوره نوسنگی و هنر صخره ایی، سخنرانی کرد.

او با شرح در مورد دوره نوسنگی و ریشه های فرهنگی و زیستی این دوره در شبه جزیره ایبریا و نفوذ ساکنان شرق مدیترانه به این بخش، ریشه ساکنان فعلی این منطقه را به خاورمیانه منسوب کرد و به بیان تاثیر و تاثرات این ارتباط در دوره نوسنگی بر اساس شواهد مادی حاصل از کاوش های باستان شناسی پرداخت.

همچنین سولر، به معرفی نقوش صخره ای این دوره که در کوه های اطراف آلیکانته حین آنالیز باستان شناسی کشف شده اند، پرداخت و آنان را متعلق به شخصیت های آیینی دوره نوسنگی منسوب دانست.

سخنران سوم، خوسه لوییس منندس فوئگو کارشناس فنی واحد نمایشگاه ها و گسترش موزه باستان شناسی آلیکانته بود که سخنرانی خود را با عنوان ستون های تاریخ ما، آلیکانته، سرزمین مرزی و سرزمین قلعه ها ارائه کرد.

او در این سخنرانی مروری بر تاریخ شبه جزیره ایبری و استان والنسیا و آلیکانته داشت و سیر تاریخی این بخش از مدیترانه را از دوره رومی تا حضور مسلمانان در اندلس و سپس گسترش دوباره مسیحیت در این بخش، داشت. بر اساس گفته های فوئگو، تاریخ پر فراز و نشیب آلیکانته طی ادوار مذکور موجب شکل گیری فرهنگ و تمدنی خاص شده که با هضم فرهنگ های مختلف، جامعه ای پویا با شاخصه های فرهنگی خویش را ساخته است.

سخنران چهارم، خوسه کوتیاس استاد دانشگاه آلیکانته سخنرانی خود را با عنوان ایران صفوی و سلطنت اسپانیایی، 130 سال روابط دیپلماتیک و فرهنگی ارائه کرد.

کوتیاس مورخ و مسلط به زبان فارسی است که سال هاست در دانشگاه آلیکانته بر روی اسناد تاریخی روابط سیاسی ایران و اسپانیا از دوره تیموری تا دوره صفوی، پژوهش نموده و پیروز شده اسناد زیادی را در کتابخانه ملی اسپانیا در مادرید کشف و منتشر کند که شامل اسنادی از گزارش های سیاسی سفرای اسپانیا به دربار صفوی و همچنین استوارنامه های سفرای ایران در دربار پادشاهی اسپانیا است، سخنران بعدی این مراسم بود

او در این سخنرانی به فراز و فرودهای روابط سیاسی دو کشور از دوره تیموری، آق قویونلو و صفوی و زد و بندهای سیاسی بین کشورهای اروپایی و اسپانیا در مورد ارتباط ایران و عثمانی پرداخت و خاتمه سخنرانی خود را با مبحثی در مورد روابط اسپانیا با ایران صفوی در دوره شاه عباس بزرگ پس از باز پس گیری جزیره هرمز از پرتقالی ها انتها داد.

سخنران پنجم، لوییس پابلو مارتینس سان مارتین مورخ و انسان شناس، سخنرانی، مطالب خود را با عنوان بومی سازی کشاورزی آندلوسی در آبیاری: مقدمه ای بر ارزش میراثی و اهمیت جهانی آسکیا (آب راهه ها) ارائه کرد.

او نخست به اهمیت صندلی ویژه قنات ایرانی در حوزه آبیاری سنتی و ویژگی های منحصر به فرد آن پرداخت و سپس با آنالیز شیوه های آبیاری و بهره برداری از منابع آبی در مناطق مختلف از آمریکای مرکزی تا اروپا، بسیاری از این شیوه ها را بسیار مفید و کارآمد دانست که هنوز نیز امکان احیاء و بهره وری از چنین شیوه هایی امکان پذیر است.

یکی از نکات برجسته سخنرانی لوییس پابلو مارتینس سان مارتین، آنالیز واژه شناسی واژه چشمه یعنی محل ظهور آب بود که در عربی، اسپانیایی، فارسی و حتی چینی از واژه ای مشابه برای توصیف محل ظهور آب، یعنی چشمه استفاده شده است و طبق نظر سخنران با توجه به موقعیت و قدمت فنون آبیاری در ایران، احتمالا این واژه از ایران به مناطق شرقی و غربی نفوذ نموده است.

سخنران آخر، رافائل پرس خیمنس مدیر بخش معماری شورای شهرستان آلیکانته سخنان خویش را با عنوان میراث ساخته شده، ساز و کاری برای حفاظت ارائه کرد.

او در این سخنرانی به فعالیت و پروژه های مرمتی بر روی سازه های معماری و عموما سنگی آلیکانته پرداخت که توسط موزه باستان شناسی در حال اجرا است.

موزه باستان شناسی آلیکانته با انجام پروژه های مرمتی گسترده بر روی ساختمان ها و قلعه های تاریخی منطقه، نقشی مهم در توسعه و گسترش توجه مردم به میراث فرهنگی منطقه داشته و امروزه از چهارچوب موزه خارج شده است و به بازیگری فعال در میراث فرهنگی در حوزه شهری و منطقه ای بالنسیا نائل شده است.

او ادامه داد: تجارب بسیار متعدد و ارزنده موزه باستان شناسی آلیکانته در حوزه ساخت و مدیریت سایت موزه ها و تبدیل بناهای متروکه به سازه های احیاء شده که دارای ارزش اضافه نموده فراوانی شده اند و همکاری گسترده این موزه با شهرداری ها برای تبدیل بناها و محوطه های متروک به مکان هایی برای بازدید و بهره برداری بسیار چشمگیر است.

همچنین در این حاشیه این مراسم، کتاب همایش میراث باستان شناسی اسپانیا، گزیده ای از آثار موزه باستان شناسی آلیکانته که حاوی مقالاتی در مورد باستان شناسی، تاریخ، مرمت و موزه داری است، رونمایی شد. این کتاب نخستین کتاب به زبان فارسی در مورد باستان شناسی اسپانیا است که در ایران منتشر می گردد. این کتاب همزمان با گشایش نمایشگاه منتشر و در حضور نویسندگان مقالات علمی آن رونمایی شد.

پس از خاتمه همایش شرکت کنندگان با حضور کارشناسان و متخصصان اسپانیایی از نمایشگاه میراث باستان شناسی اسپانیا بازدید کردند.

منبع: میراث آریا
انتشار: 30 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 670

به "همایش میراث باستان شناسی اسپانیا در موزه ملی ایران برگزار گردید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همایش میراث باستان شناسی اسپانیا در موزه ملی ایران برگزار گردید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید