چرا دوش دریافت روزانه برای سلامتی بدن مفید نیست؟

به گزارش فروشگاه کوچک، متخصصان می گویند دوش دریافت روزانه ممکن است خطراتی را برای بدن ما به همراه آورد.

چرا دوش دریافت روزانه برای سلامتی بدن مفید نیست؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرنگاران، نشریه دیلی اکسپرس انگلیس در گزارشی بیان کرد دوش دریافت کمتر می تواند برای سلامت ما و بهبود سیستم ایمنی بهتر باشد و حتی بر عکس، ممکن است خطراتی برای بدن ما داشته باشد.

بر اساس این گزارش، این یافته ها در حالی منتشر می گردد که کرونا در دنیا فراگیر شده و بسیاری از مردم بیش از پیش در حال کار کردن از خانه های خود هستند. این ها در کنار این مسأله است که قرنطینه های متعدد به شکلی مؤثر عادات روزانه مردم را تغییر داده اند.

بر اساس نظرسنجی که از سوی مؤسسه یوگاو (YouGov) انگلیس در خصوص بهداشت شخصی اجرا شده، 17 درصد افراد، کمتر از حد معمول دوش می گیرند. این نظرسنجی همچنین نشان می دهد از هر 10 نفر، یک نفر بیشتر از میزانی دوش می گیرد که پیش از شروع همه گیری کرونا به آن عادت داشت.

بر اساس اعلام رابرت اشمرلینگ دارای دکترای پزشکی و ویرایشگر ارشد نشریه مدرسه پزشکی هاروارد، دوش دریافت روزانه موافقان و مخالفان زیادی دارد. او با انتشار مقاله ای در این نشریه نوشت: زمانی که صحبت از سلامتی به میان می آید، به طور کلی معین نیست که دوش دریافت روزانه نتایج فراوانی داشته باشد؛ بلکه در حقیقت ممکن است این کار برای سلامت شما بد هم باشد.

او سپس در خصوص مضر بودن این مسأله به دلایل مختلفی از جمله سوزش پوست و از بین رفتن باکتری های مفید پوست بوسیله صابون اشاره نمود و در مقاله خود نوشت: با این کار ممکن است پوست خشک، تحریک و دچار خارش گردد. پوست ترک خورده ممکن است به باکتری ها و مواد حساسیت زا اجازه دهد تا از مانع پوستی گذر نموده و سبب ایجاد عفونت های پوستی و واکنش های آلرژیک گردد.

بر اساس این گزارش، صابون های ضد باکتری (آنتی باکتریال) در واقع می توانند باکتری های طبیعی را از بین ببرند. این کار می تواند تعادل میکروارگانیسم های موجود روی پوست را بر هم زده و سبب ظهور ارگانیسم های (موجودات زنده مانند باکتری های) سخت تر، ناسازگارتر و مقاوم تر در برابر آنتی بیوتیک ها گردد.

این پزشک انگلیسی می گوید: سیستم ایمنی ما نیازمند مقدار معینی تحریک از سوی میکروارگانیسم های طبیعی، بعضی آلودگی ها و تماس های محیطی است تا از این طریق بتواند آنتی بادی های حفاظت نماینده و حافظه ایمنی (immune memory) ایجاد کند.

این یکی از دلایلی است که بعضی متخصصان اطفال و متخصصان پوست توصیه می نمایند بچه ها را حمام روزانه نبرید. حمام یا دوش مکرر در طول زندگی ممکن است توانایی سیستم ایمنی بدن را برای انجام این وظیفه خود کاهش دهد.

یک عامل مهم در اینکه کمتر دوش دریافت برای بدن ما مفید بوده، این است که این کار به ما اجازه می دهد تا بیشتر بتوانیم میکروارگانیسم ها و روغن های طبیعی پوست خود را حفظ کنیم.

هزار میلیارد میکروب در سطح پوست بدن زندگی می نمایند که بسیاری از آن ها برای بدن مفید هستند؛ چرا که به تقویت ایمنی بدن و حفظ چهره شما یاری می نمایند. این میکروب ها همچنین نقشی کلیدی در کاهش بیماری های پوستی و جلوگیری از ورود عوامل بیماری زا به بدن دارند. حال دوش دریافت به همراه صابون می تواند این میکروب های مفید را از بین ببرد.

بر اساس اعلام دانشکده پزشکی هاروارد، در خصوص دوش دریافت، هیچ عادت ایده آلی وجود ندارد؛ هرچند متخصصان توصیه می نمایند چند بار در هفته دوش ها در مدت زمان کوتاهتر و با تمرکز بر زیر بغل و کشاله ران انجام گردد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 21 خرداد 1400 بروزرسانی: 21 خرداد 1400 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 1724

به "چرا دوش دریافت روزانه برای سلامتی بدن مفید نیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا دوش دریافت روزانه برای سلامتی بدن مفید نیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید