گرفتگی گردن را در یک دقیقه درمان کنید!

به گزارش فروشگاه کوچک، گرفتگی گردن یکی از دلایل درد پشت سر است که تنها با انجام چند حرکت می توان آن را از بین برد.

گرفتگی گردن را در یک دقیقه درمان کنید!

به گزارش بیش تر ما گاهی پس از یک خواب شبانه ناآرام، یا نشستن طولانی مدت پشت کامپیوتر، گرفتگی گردن را تجربه نموده ایم.

گرفتگی گردن یک شرایط عادی در نظر گرفته می گردد که می تواند در خانه درمان گردد. گرفتگی گردن می تواند شامل درد و دشواری در حرکت گردن از یک سو به سوی دیگر باشد. گرفتگی گردن یکی از دلایل درد پشت سر است. علائم آن معمولا بیش از چند روز طول نمی کشد و می تواند با استفاده از اصول زیر مدیریت گردد.

درمان 60 ثانیه ای برای گرفتگی و خشکی گردن

یک دقیقه کافی است تا با استفاده از این تکنیک درد گردن را از بین ببرید. ابتدا معین کنید کدام سمت گردن درد می نماید. اگر در سمت چپ است، از دست چپ تان بهره ببرید. اگر سمت راست گردن تان درد می نماید، از دست راست تان بهره ببرید.

با استفاده از انگشتانتان مستقیما نقطه درد یا گره را فشار دهید تا وقتی که فشار کافی حس کنید اما درد شدیدی نداشته باشد. سرتان را به جهت عکس محل درد بچرخانید، چانه تان را به صورت مورب به سمت زیر بغل تان پایین بیاورید. این گام ها را حدود 15-20 بار پشت سر هم تکرار کنید. در طول روز این کار را تکرار کنید تا ماهیچه هایتان را آرام نگه دارید.

وارد کردن فشار به نقطه درد در حین فعال کردن آن ماهیچه، می تواند به غیبرطرفال ساختن درد یاری کند. اگر دست تان به محل درد نمی رسد، یک توپ تنیس را روی آن قرار دهید و به دیوار تکیه دهید تا فشار کافی به آن وارد گردد.

کشش برای تسکین درد گردن

کشش ماهیچه های گردن می تواند آن ها را آرام و درد و تنش را دور کند. در حین رانندگی یا پشت میز کامپیوتر این حرکات کششی ساده را انجام دهید:

- صاف بشینید، هردو تیغه شانه را به هم بفشارید و بعد به حالت اول برگردید.

- 10 بارشانه هایتان را به عقب و پایین بچرخانید.

- 10 بار آهسته گوش تان را روی شانه تان بگذارید.

- 10 باربه آرامی پشت سرتان را روی پشتی جایگاه خودرو فشار دهید و 30 ثانیه در همین حالت بمانید.

- اگر در خودرو نیستید، سعی کنید پشت سرتان را روی دست هایتان فشار دهید.

- اگر از درد کمر هم رنج می برید، حرکات یوگا را برای تسکین درد کمر امتحان کنید.

ماساژ برای گرفتگی گردن

برای کاهش سفتی، درد و التهاب، سعی کنید چند دقیقه گردنتان را ماساژ دهید تا علاوه بر افزایش جریان خون، ماهیچه های آن را هم آرام کنید. برای برطرف گرفتگی گردن هم چنین می توانید از روغن هایی برای ماساژ بهره ببرید که برای تسکین درد و التهاب مفید هستند، مانند روغن نعناع که دارای خواص مسکن طبیعی است و درد را تسکین می دهد. نعناع حاوی متانول هم هست که به صورت طبیعی تسکین ماهیچه های دردناک یاری می نماید.

ابتدا برای آرام سازی ماهیچه ها یک دوش یا حمام آب گرم بگیرید. یک قاشق غذاخوری روغن حامل مانند روغن نارگیل یا زیتون را با چند قطره روغن نعناع ترکیب کنید و بعد به مدت چند دقیقه ناحیه دردناک را با ضربات محکم، اما آرام، با این روغن ماساژ دهید. اگر دست تان به محل درد نمی رسد، از یک دوست یا عضو خانواده بخواهید یاری تان کند.

نرمش هایی برای درمان و جلوگیری از درد گردن

ماهیچه های گردن هم احتیاج به نرمش دارند و به این ترتیب قوی می شوند، چرخش سر برای آغاز عالی است. تقریبا هروقت که درد را احساس کنید می توانید این حرکت را انجام دهید.

به آرامی سرتان را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا معین گردد چه اندازه از چشم انداز پیرامون تان را می توانید ببینید. پس از چندین بار چرخاندن، شاید متوجه شوید که الان فضای بیش تری را می توانید ببینید. پس از 4 یا 5 بار چرخش، جهت را عوض کنید. همواره هنگام انجام حرکات گردن اطمینان حاصل کنید که حالت بدن تان درست است.

ورزش های دیگری که می توانید چند دقیقه انجام دهید خم کردن سر به سمت سینه و عقب رو به سقف است، یا خم کردن سر به پایین و رو به شانه راست و بعد رو به شانه چپ، یا چرخاندن آرام سر بدون چرخاندن بدن، و نگاه کردن به چپ و بعد نگاه کردن به راست.

گرمادرمانی برای گرفتگی گردن

برای افزایش گردش خون، کاهش درد و گرفتگی ماهیچه ها و افزایش تحرک و انعطاف پذیری، می توان از گرمادرمانی استفاده کرد. یک پد گرم نمایند، کمپرس آب گرم یا حوله مرطوب را به مدت 20 دقیقه روی ناحیه درد بگذارید. برای محافظت از پوست، حتما منبع گرما را پیش از استفاده در یک حوله بپیچید.

بعضی افراد برای بی حس کردن درد از سرمادرمانی استفاده می نمایند. مثلا بلافاصله بعد از یک جراحت دردناک یا یک جراحت ملتهب از بسته های یخ، کیسه ای پر از سبزیجات یخ زده یا یک حوله یخی استفاده می نمایند تا تورم و درد را کاهش دهند. با این حال، سرمادرمانی برای گرفتگی ماهیچه ها یا مفاصل توصیه نمی گردد.

حمام نمک اپسوم

نمک اپسوم از مهمیوم سولفات تشکیل شده است، ماده شیمیایی که به تسکین ماهیچه های دردناک یاری می نماید. ممکن است با بهبود گردش خون، استرس و تنش را کاهش دهد. برای حمام نمک اپسوم، وان حمام را با آب گرم پر کنید. دو فنجان نمک اپسوم به آن اضافه نموده و در آن غوطه ور شوید، طوریکه گردن تان زیر آب فرو رود. این کار را 3 بار در هفته می توانید انجام دهید.

طب فشاری برای برطرف سفتی گردن

نقاط فشار روی دست شما می توانند به تسکین گرفتگی گردن ایجاد شده به خاطر حالت نامناسب بدن، یاری نمایند. لوژن اصطلاحی است که نقطه طب فشاری را در دست توصیف می نماید که می تواند به سرعت درد گردن را تسکین دهد. نقطه ای که ضروری است به آن فشار وارد کنید، پشت دست شما و در حفره بین دو استخوان انگشت اشاره و انگشت میانی، درست بعد از گره اتصال آن ها به دست است.

اگر درد گردن تان در سمت چپ است، فشار را به صورت دایره های کوچک به این نقطه از دست راست تان وارد کنید یعنی باید نقطه دست مخالف با سمتی از گردن که درد می نماید را فشار دهید. با انگشت به این نقطه فشار وارد کنید و با دایره های کوچک آن را ماساژ دهید. از فشار کافی بهره ببرید تا در آن نقطه کمی احساس درد کنید.

در حالی که به دست تان فشار وارد می کنید، سعی کنید گردن را از یک سو به سوی دیگر بچرخانید تا ماهیچه های آن شل گردد. باید متوجه شوید همراه با افزایش انعطاف پذیری، دردتان هم کاهش یافته است.

به شرایط خوابیدن تان توجه کنید

به نظر می رسد شرایط های خوابیدن عجیب و غریب یکی از دلایل رایج گرفتگی گردن باشد. حتما به کنار یا به پشت بخوابید، اما روی شکم نخوابید. اگر هنوز ترجیح می دهید روی شکم بخوابید، مراقب بالش هایی که استفاده می کنید، باشید. بالش های خیلی عظیم می توانند هنگام خوابیدن به یک سو، گردن تان را خیلی به سمت مقابل هل دهند.

بالش ها یتان نباید از فضایی که برای تکیه دادن سرتان به صورت صاف و بدون خمیدگی احتیاج دارید، عظیم تر باشد. هم ترازی طبیعی شرایط سر و گردن تان را بدون تاثیر بالش ها احساس کنید. وقتی می خوابید، مطمئن شوید سر و گردن تان به درستی با بقیه ستون مهره هایتان در یک راستا قرار بگیرد. برای جلوگیری از بیدار شدن با درد، در جهت مستقیم باد سرد نخوابید. این امر می تواند منجر به گرفتگی ماهیچه های گردن گردد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 3 شهریور 1400 بروزرسانی: 3 شهریور 1400 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 1846

به "گرفتگی گردن را در یک دقیقه درمان کنید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گرفتگی گردن را در یک دقیقه درمان کنید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید