یارانه 200هزار تومانی آقای شهردار به تهرانی ها

به گزارش فروشگاه کوچک، برنامه هایی که علیرضا زاکانی درباره آن در صحن شورای شهر تهران سخن گفت. از ساخت پنج هتل پنج ستاره در پنج بوستان جنگلی تا کیف پول شهروندی برای هر تهرانی که در آن 200 هزار تومان اعتبار است و برای اقشار خاص افزایش هم پیدا می کند.

یارانه 200هزار تومانی آقای شهردار به تهرانی ها

به گزارش شرق، ساخت چهار فیلم سینمایی و پنج سریال و 10 فیلم کوتاه تا طراحی راسته ها و سرا های فرهنگی و ادبی انقلاب اسلامی. ایجاد مسجد و کلانتری در صد بوستان تهران به همراه 160 وعده دیگر موضوعاتی بود که شهردار تهران به تهرانی ها قول داد سال آینده آن ها را اجرائی یا عملیات اجرائی آن را شروع کند. لایحه پیشنهادی شهردار که در دقیقه 90 از 52 هزار میلیارد به رقم 56 هزار و 869 میلیارد تومان رسیده بود و 73 درصد از درآمد ها نیز از محل درآمد های شهرسازی پیش بینی شده بود.

علیرضا زاکانی روز گذشته به همراه معاونانش به صحن شورای شهر تهران آمد و در تشریح جزئیات لایحه بودجه سال آینده شهرداری تهران گفت: لایحه بودجه سال 1401 اولین بودجه مدیریت شهری است که تنظیم و تقدیم شورای شهر تهران شده است. بودجه سال قبل با رقم 48 هزار و 800 میلیارد تومان با اصلاحات بعدی به 37 هزار و 800 میلیارد تومان رسید که ما مکلف بودیم در جهت تحقق آن گام برداریم. افقی که از درآمد ها حاصل شده حدود 32 هزار و 500 میلیارد تومان تا 33 هزار میلیارد تومان تا سرانجام سال خواهد بود.

او ادامه داد: به دلایل مختلف نیازمند کار جدی و تحول هستیم. بخشی از خبر ها و کاستی ها از گذشته برای ما یادگار مانده و بخشی نیز بدهی هایی است که تا سرانجام سال قریب به 60 هزار میلیارد تومان بدهی به بانک ها و به همراه بدهی به پیمانکاران در مجموع به 85 هزار میلیارد تومان می رسد.

شهردار تهران با اشاره به اینکه در بودجه سال آینده 56 هزار و 869 میلیارد تومان اعتبار دیده شده که 51 درصد نسبت به بودجه سال جاری رشد را به همراه داشته است، گفت: این سقفی است که نسبت به آن برنامه ریزی اجرا شده. بخش دیگری از بودجه در خواست مجوز هایی است که ناظر بر مشارکت ها ارائه خواهیم کرد. پروژه هایی که 10 هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد؛ اما امکانی برای فعال شدن بودجه سنواتی برای این پروژه ها وجود ندارد؛ بنابراین براساس مجوز هایی که اخذ خواهیم کرد با مشارکت نسبت به فعال شدن این پروژه ها اقدام خواهیم کرد.

ما مجوزی داشته ایم که در 44 هزار هکتار از بافت پیرامونی شهر هشت پروژه را در هشت مجموعه بارگذاری کنیم که در سنوات قبل تنها در یک نقطه یعنی شیان بارگذاری ساخت هتل اجرا شده است.

این 44 هزار هکتار بررسی شده و به پنج نقطه که در هر یک پنج هکتار فضا وجود دارد رسیده ایم که می توانیم در آن ها هتل سازی انجام دهیم. این پنج پروژه که ده ها هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری نیاز دارد از طریق مشارکت اجرا خواهد شد و تا شهر دچار گشایش شود و همین موضوع ناظر به شرایط زیرساختی نیز امکان پذیر است. در بخش دیگری معتقدیم پروژه هایی مانند ادامه بزرگراه یادگار با توجه به تملک هایی که نیاز دارد پیگیری کنیم.

یارانه 200 هزار تومانی آقای شهردار به تهرانی ها

به گفته شهردار تهران عمده رشد بودجه 1401 شهرداری یعنی حدود 15 هزار میلیارد تومان در قالب عوارض عمومی شامل حوزه شهرسازی است که درحال رقم زدن تحولی در آن هستیم متأسفانه ما بر ساخت وساز شهر قفل زده ایم. از مرداد سال 98 شرایطی ایجاد شده که صدور مجوز ها به یک ششم گذشته رسیده و این در شرایطی است که باید درک درستی از شهر داشته باشیم. چهارهزارو560 هکتار بافت فرسوده و 12 هکتار بافت ناپایدار در شهر وجود دارد؛ بنابراین باید دست به دست هم دهیم و قفل ها را از روی شهر برداریم تا شاهد تحقق کار های جدی باشیم.

مالیات بر ارزش اضافه کرده به چهار درصد افزایش پیدا کرده و با توجه به تورم سال آینده قطعا امکان خوب و مهمی برای ما در این حوزه فراهم می شود. قطعا شرایط کشور برای سال آینده متفاوت خواهد بود و این موضوع می تواند امکانی برای شرکت های شهرداری تهران فراهم کند. ما 167 درصد حوزه اموال و امکان در شهرداری داریم که باید در مولدسازی و رشد، آن ها را مدنظر قرار دهیم به این ترتیب نقطه شروع و شروع تحول باید از درون شهرداری تهران باشد.

در حالی که در مجموعه پیش روی ما 55 درصد درآمد ها رشد خواهد داشت و واگذاری دارایی های مالی 14 درصد منفی است که علت آن اوراق مشارکت است. نوع توزیع درآمد های کسرشده حوزه شهرسازی نیز با رشد 72 درصد و رشد 32 درصدی سایر عوارض تسهیلات و اوراق مشارکت قطعا می توانیم تحول در شهر را رقم بزنیم؛ بنابراین در موضوع درآمد ها به دلایل مختلف قائل به تحقق درآمد های پیش بینی شده برای شهر هستیم.

شهردار تهران به بودجه پیش بینی شده برای حوزه حمل ونقل عمومی اشاره کرد و گفت: در سرفصل حمل ونقل و ترافیک با 32 درصد رشد، بالغ بر 18 همت (هزار میلیارد تومان) به این حوزه اختصاص داده ایم که ناظر بر بودجه معاونت های حمل ونقل و ترافیک و معاونت فنی و عمرانی است. فصل دیگر که از اهمیت بسزایی برخوردار است، خدمات شهری است که حدود 14 درصد سهم کل اعتبارات را به خود اختصاص داده است. در حوزه فرهنگی و اجتماعی نیز 9 درصد اعتبارات به این بخش اختصاص داده شده است.

همچنین بخش دیگر ایمنی و مدیریت بحران است که پنج درصد کل بودجه را به خود اختصاص می دهد. حوزه شهرسازی و معماری نیز سه درصد از بودجه را به خود اختصاص داده است تا در نهایت توزیع متوازنی از خدمات ارائه شده در شهر را محقق کنیم. البته اعتبارات برخی از سطوح اعتباری می تواند از طریق مشارکتی به چندین برابر افزایش پیدا کند؛ به ویژه حوزه هایی همچون حمل ونقل عمومی و خدمات شهری که به سادگی این کار امکان پذیر است.

به گفته زاکانی، در حوزه حمل ونقل ریلی که بیشترین سرمایه گذاری در آن پیش بینی شده، برای هفت خط فعال فعلی مترو 14 کیلومتر راه اندازی و افتتاح هفت ایستگاه در سال آینده دیده شده است. این هفت خط بالغ بر سه هزار دستگاه واگن نیاز دارند تا سرفاصله آن به 2.5 دقیقه برسد.

در حال حاضر، هزارو 500 دستگاه واگن داریم که 364 واگن از رده خارج شده و دو سوم مابقی نیز نیازمند اورهال هستند؛ بنابراین برای سال آینده اورهال50 رام قطار برنامه ریزی شده و فضا را برای حرکت به سمت توسعه و فعالیت بیشتر مهیا کرده ایم. امیدواریم 630 دستگاه قطار از طریق فاینانس تأمین شود. در این حوز 15 درصد نیازمند تأمین اعتبارات نقدی هستیم که شهرداری باید آن را پرداخت کند؛ بنابراین با دولت هماهنگ شده و اهتمام دولت نیز برای رفع موانع، به ویژه از طریق تهاتر و ایجاد زمینه های فعال برای تأمین 630 دستگاه واگن برای خدمت رسانی در تهران مهیا شده است.

ساماندهی موتورسیکلت ها در تهران کار بزرگی است، اما قطعا باید به سمتی حرکت کنیم که این موتور ها به جهت برقی شدن سوق داده شوند. در این راستا، جلساتی با وزارت صمت و معاون اول رئیس جمهور گذاشته شده تا در گام نخست 300 هزار موتوری که به عنوان موتور های کار شناخته شده اند، به سمت برقی شدن سوق داده شوند. این جهت را دنبال خواهیم کرد و در سایر حوزه ها نیز در پی تحقق آن خواهیم بود تا نظم و انضباط شهری نیز افزایش پیدا کند.

شهردار تهران همچنین گفته است در کمیسیون ماده 5 مقرر شده هتل ها از مجموعه منع بلندمرتبه سازی خارج شوند و مصوب شده است این کار با قاعده ای ناظر بر هویت ایرانی -اسلامی انجام شود. بدون تردید تلاش این است که شهر هویت پیدا کند؛ در این راستا، هویت در ابعاد مختلف شهر مدنظر قرار گرفته که یکی از آن ها هویت ورزشی شهر است تا با کمک ما تیم های قدرتمند در رشته های مختلف شکل بگیرد. به همین علت، به تازگی در کمیسیون ماده 5 مجوز یک هتل 30 طبقه صادر شده است.

وی ادامه داد: برای روح شهر و تعالی شهر تعهداتی داریم که باید با بهره گیری از ظرفیت ها این تعهدات را عملی کنیم. توجه ما این است که در صد پارک که امکان لازم در آن ها وجود دارد، مسجد بسازیم و ذیل آن سایر مسائل و مسائل را ببینیم؛ یعنی اگر در حال حاضر نیازمند ساخت 40 کلانتری هستیم، طوری مساجد را ایجاد کنیم که ذیل ساخت مسجد محل استقرار نیروی انتظامی نیز فراهم شود. البته در جا هایی که خلأ جدیدی وجود دارد، فضا در اختیار خواهیم گذاشت و حتی در ساخت نیز کمک خواهیم کرد تا کلانتری لازم ایجاد شود. همچنین 352 پارک نشانه گذاری شده تا در محلات برای استفاده مادران و بچه ها مناسب سازی شود. بنا داریم مدیریت شهری را از نهادی خدماتی به نهادی خدمتگزار اجتماعی تبدیل کنیم.

یارانه 200 هزار تومانی آقای شهردار به تهرانی ها

شهردار تهران ادامه داد: سال آینده در هوشمند سازی امیدواریم کیف پول شهروندان را راه اندازی کنیم که در آن حداقل اعتباری مثلا 200 هزار تومان در نظر گرفته خواهد شد تا از خدمات استفاده کنند. البته برای اقشار خاص، با توجه به اقتضائات آنها، این اندازه افزایش پیدا خواهد کرد. موضوع دیگر، ناظر بر باشگاه شهروندان است که برای هدف گذاری ارائه خدمات، اطلاعات شهروندان را در اختیار داشته باشیم. نکته دیگر نیز ناظر بر پرداخت است که بتوانیم زیرساخت های لازم را برای استفاده از سایر روش های پرداخت فراهم کنیم.

او با بیان اینکه در خرداد 1401 قرار است هفته ای به نام هفته سرمایه گذاری تهران داشته باشیم، توضیح داد: قرار است پروژه های بزرگی که هر کدام به هزاران میلیارد تا ده ها هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد، چه از طریق سرمایه گذاری مستقیم از سوی سرمایه گذاران و چه به صورت شرکت پروژه در بورس عرضه شود.

شهردار تهران در حاشیه شورای شهر درباره تحقق بودجه 57 هزار میلیاردی هم توضیح داد که یکی از اشکالات ما این است که نمی گذاریم مردم کار کنند؛ در حالی که اگر زمینه فراهم شود، مردم به ویژه در حوزه سرمایه گذاری بسیار خوب کار می کنند. علت اصلاحیه بودجه هم این بود که قواعدی را در شهر تهران برای خود دست و پا کردیم که این قواعد مانع کار مردم است. ما زندگی مردم را داخل یک مجموعه محبوس کردیم و می گوییم تلاش کنید.

زاکانی گفت: به چند علت قائلیم که 56 هزار میلیارد تومان محقق می شود، نخست اینکه حتی با توجه به افزایش تورم، ایجاد زمینه ای که در مالیات بر ارزش اضافه کرده وجود دارد، درآمد پایداری را ایجاد می کند و سال آینده که این مالیات افزایش پیدا کند، درآمد خوبی برای شهرداری ایجاد خواهد کرد.

به گفته شهردار تهران نکته بعدی این است که سیاست ها و لوایحی به شورای شهر تهران ارائه می کنیم که امکان ساخت وساز و رونق در این حوزه را فراهم کند. نکته سوم استفاده از ابزار های نوین مالی است که برای شهرداری امکانی را ایجاد می کند که کار را رونق دهیم و با مشارکت مردم آورده های آنان را در خدمت شهر و رشد و تعالی شهر قرار دهیم. چهارم مولدسازی دارایی هاست که در گذشته انجام نشده و حالا در حال انجام است. او املاک شهرداری تهران را شبیه کارکرد نفت برای دولت خواند که می تواند هم مفید باشد هم مفسده زا و مضر و گفت: قرار است همه املاک شهرداری شناسایی و ثبت شود و ناظر به مولدسازی آن بخشی که می توان مولدسازی کرد، باید طرح و ایده بگذاریم و مولدسازی کنیم؛ بنابراین اینکه در گذشته رخ نداده به این علت بوده که زیرساخت ها وجود نداشت و اراده ای نبوده و در گذشته قفل هایی بر شهر زده بودند که عملا شهر را دچار مشکل کرده بودند.

زاکانی با بیان اینکه در پی تحول به خصوص در حوزه شهرسازی هستیم، افزود: چندین سرفصل مد نظر قرار داده شده که تأمین شود و به این اعتبارات هم قانع نیستیم و به شدت دنبال کار های مشارکتی هستیم. او همچنین اندازه تحقق بودجه سال جاری را 32 تا 33 هزار میلیارد تومان بیان نمود.

شهردار تهران درباره کیف پول شهروندی که می توان آن را به نوعی یارانه شهری دانست و همین طور ورود شهرداری تهران به بورس توضیح داد: بورس مسکن به تازگی راه اندازی شده؛ اما بورس روز به روز در حال رونق است و شهرداری باید از ظرفیت بورس هم در جهت عرضه املاک در بورس و چه عرضه شرکت ها در آن استفاده کند.

شهردار تهران ارائه کیف پول شهروندی را در راستای کرامت و خدمت به مردم بیان نمود و افزود: ما شهرداری هستیم و، ولی نعمت ما مردم هستند. درباره سازو کار مالی کیف پول هم بانک ضمانت می کند. با بانک در حال مراوده هستیم؛ اما بخش دیگر این طرح ناظر بر شناخت و اطلاعات دقیق شهر، شهروند و خانواده است؛ چرا که ما محدودیت هایی برای ارائه این خدمت داریم؛ اما اگر بتوانیم جامعه هدف را شناسایی کنیم، می توان ظرفیت ارائه خدمت را چند ده برابر و چند صد برابر کرد. قرار است اندازه حداقلی را میان کسانی که نیازمند این خدمت هستند توزیع کنیم، البته این فقط نیاز پولی نیست و نیاز خدمتی و تعامل و ارتباط هم هست.

به گفته او سومین بخش کیف پول شهروندی هم پرداخت است؛ یعنی با یکپارچه سازی درگاه های پرداخت قرار است شهروندان با موبایل خود همه پرداخت ها را انجام دهند.

اما برخی از اعضای شورای شهر تهران معتقدند سخنان شهردار تهران برنامه های او برای شهر تهران است که ممکن است در ردیف های بودجه هم نشانی از آن نباشد. از جمله کیف پول شهروندی. ناصر امانی، عضو شورای شهر تهران که تأکید می کند هنوز بودجه سال 1401 را ندیده و هنوز تحلیل آن زود است، می گوید: درخصوص کیف پول شهروندی شهردار تهران چشم انداز های خود را تشریح کردند.

به گفته او این نوع یارانه ها در حوزه اختیارات شهرداری نیست و مجلس و دولت باید به آن ورود کنند؛ چون نیاز به منابع مالی سنگینی دارد. ما در تهران نزدیک به 8.5 میلیون نفر جمعیت داریم و اگر قرار باشد به ازای هر نفر 200 هزار تومان اعتبار در نظر بگیریم، یک اعتبار فوق العاده ای است که بودجه شهرداری جواب نمی دهد.

منبع: فرارو
انتشار: 5 فروردین 1401 بروزرسانی: 5 فروردین 1401 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 2071

به "یارانه 200هزار تومانی آقای شهردار به تهرانی ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یارانه 200هزار تومانی آقای شهردار به تهرانی ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید