15 هزار دانشجوی دستیاری وام می گیرند ، شرایط پوشش بیمه ای دانشجویان پزشکی

به گزارش فروشگاه کوچک، رئیس صندوق رفاه دانشجویی وزارت بهداشت از اعطای وام دانشجویی به 15 هزار دانشجوی دستیاری از امسال خبر داد.

15 هزار دانشجوی دستیاری وام می گیرند ، شرایط پوشش بیمه ای دانشجویان پزشکی

به گزارش خبرنگار اجتماعی فروشگاه کوچک، بهروز رحیمی در ارتباط ویدئو کنفرانسی با فروشگاه کوچک ضمن تسلیت ایام شب های قدر، گفت: پدیده کرونا با تمام سختی هایی که بر دوش نظام سلامت وارد کرد، سبب وفاق و همدلی بیشتری نیز شد. لازم است یاد شهدای مدافع سلامت را گرامی بداریم.

وی با اشاره به فعالیت های صندوق در ایام شیوع کرونا، افزود: با توجه به نقش دانشجویان پزشکی و حضور آن ها هم بر بالین بیمار و هم در سایر بخش های پشتیبانی به نظرم حوزه دانشجویی در این بخش اصلا تعطیل نبود. در این ایام دریافت اقساط وام های دانشجویی را به تعویق انداخته و همچنین از دریافت هزینه های خوابگاه های دانشجویی در این نیم سال صرف نظر کردیم. از سوی دیگر تلاش کردیم تا تمام اقدامات در مجموعه صندوق رفاه دانشجویی به شکل الکترونیکی انجام شود و نیازی به حضور فیزیکی دانشجو نباشد.

وی درباره تفاهم نامه سازمان بیمه سلامت و وزارت بهداشت برای پوشش بیمه ای دانشجویان پزشکی نیز اظهار کرد: یکی از دغدغه های جدی ما پوشش بیمه دانشجویان پزشکی بود. با توافق سازمان بیمه سلامت مقرر شد جامعه هدف 22 هزارنفری شامل دانشجویان PHD، دستکمک و رزیدنتی به همراه خانواده هایشان تحت پوشش قرار گیرند. بر این اساس 50 درصد از این حق بیمه توسط وزارت بهداشت پرداخت شده و 50 درصد مابقی را که صندوق رفاه دانشجویان پرداخت می کند نیز پس از فراغت از تحصیل از خود دانشجو اخذ خواهیم کرد. همچنین در خصوص بیمه تکمیلی این افراد نیز در حال مذاکرات بیشتر هستیم.

وام های دانشجویی محور پرسش دیگری بود که رحیمی در پاسخ به آن گفت: سال جاری وام های دانشجویی با درصد های مختلفی رشد خواهند کرد، به شکلی که به طور میانگین 30 درصد افزایش وام ها را شاهد خواهیم بود. در این میان توجه ویژه تر ما به دانشجویان تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد است.

وی گفت: تا انتها سال 98 مطابق با جدول منابع 120 میلیارد تومان وام به جامعه هدف 80 هزار نفری دانشجویان دادیم که این رقم سال جاری به 300 میلیاردتومان افزایش خواهد یافت و جامعه هدفی معادل 110 هزار نفر را تحت پوشش قرار خواهد داد.

رئیس صندوق رفاه دانشجویی وزارت بهداشت به آغاز اعطای وام به دانشجویان دستکمک نیز اشاره کرد و با تاکید بر اینکه تا پیش از سال 98 وامی در خصوص دانشجویان دستکمک وجود نداشت، گفت: خوشبختانه با مذاکرات مداومی که با سازمان برنامه و بودجه داشتیم و با همراهی مجلس شورای اسلامی بودجه مناسبی برای این وام ایجاد شد که با استفاده از ظرفیت بانکی این عدد به 1.5 برابر رسانده شد و در نظر داریم 15 هزار دانشجوی دستکمک از این وام برخوردار شوند.

به گفته وی، دانشجویان دستکمک از شریف ترین اقشار دانشجویی هستند که بار زیادی در این مدت در بخش درمان بر دوش آن ها محول می شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه یکی از دغدغه های وزیر بهداشت توجه به زیرساخت های حوزه دانشجویی است، شرح داد: در این راستا ردیف بودجه ای 30 میلیارد تومانی برای تعمیر، تجهیز و... خوابگاه های دانشجویی در قالب تفاهم نامه ای با سازمان برنامه و بودجه در نظر گرفته شده است تا شرایط خوابگاه ها ارتقا پیدا کند.

توجه به ساخت خوابگاه ها بویژه پروژه های ناتمام از دیگر اولویت های صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت است که رحیمی عنوان و این را هم افزود: اکنون 48 پروژه نیمه تمام خوابگاهی داریم که می تواند اسکان ظرفیت 20 هزار نفری از دانشجویان را پوشش دهد. با استفاده از ظرفیت تبصره 9 بودجه و تفاهم هایی که با دانشگاه های علوم پزشکی و بانک های عامل منعقد کرده ایم، امیدواریم پیش از انتها سال حدود 30 خوابگاه را تکمیل کنیم؛ در بحث ساخت این خوابگاه ها و برای تامین منابع آن ملاحظات کافی اجرا شده است.

رحیمی ادامه داد: تا به امروز متاسفانه از حضور خیرین برای ساخت خوابگاه ها غافل بودیم که طی جلسات متعددی که با این عزیزان برگزار گشت، در نظر داریم در سال جاری چند پروژه را با کمک این افراد پیش ببریم.

به گفته وی، خوابگاه های ما در وزارت بهداشت از قدیمی ترین خوابگاه ها است، به همین دلیل بسکمک از نکات ایمنی که امروزه حائز اهمیت است، در این خوابگاه ها منظور نشده و اولویت ما در تجهیز خوابگاه ها همین موضوعات است.

رئیس صندوق رفاه دانشجویی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه از بین 48 پروژه خوابگاهی ناتمام مانده، 10 خوابگاه متاهلی داریم، ادامه داد: اولویت اصلی تبصره 9 بودجه نیز همین خوابگاه های متاهلی است.

رحیمی درباره بازگشایی خوابگاه ها نیز افزود: بازگشایی مجدد خوابگاه ها با توجه به شیوع کرونا منوط به تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا است و تمام موازین بهداشتی با حداکثر سختگیری انجام خواهد شد. در این مدت تعطیلی خوابگاه ها هماهنگی های لازم نیز برای خرید تجهیزات و به روزرسانی نیاز خوابگاه ها در این زمینه اجرا شده است.

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر هیچ لیست انتظاری برای اعطای وام به دانشجویان وجود ندارد، اظهار کرد: تمام لیست هایی که از دانشگاه ها ارائه شده وام خود را دریافت کرده اند. درصورتی که دانشجویی جا مانده باشد، می تواند با تماسی تلفنی و به راحتی این موضوع را از صندوق رفاه دانشجویان پیگیری کند.

رحیمی درباره اعطای پاداش به دانشجویان پزشکی فعال در بحران کرونا، گفت: تمامی دانشجویانی که در این روز های سخت درکنار ما بودند، از پاداش تقریبا یک میلیون تومانی بهره مند خواهند شد. اینکه این وام در قالب بلاعوض اعطا شود و یا در انتها دوره تحصیل اخذ شود، هنوز معین نیست و نحوه پرداخت آن متعاقبا اعلام خواهد شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 19 تیر 1399 بروزرسانی: 19 تیر 1399 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 1105

به "15 هزار دانشجوی دستیاری وام می گیرند ، شرایط پوشش بیمه ای دانشجویان پزشکی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "15 هزار دانشجوی دستیاری وام می گیرند ، شرایط پوشش بیمه ای دانشجویان پزشکی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید