ملک زاده کناره گیری کرد

به گزارش فروشگاه کوچک، تهران (پانا) - به دنبال صحبت ها و نقدها اخیر وزیر بهداشت نسبت به شرایط تحقیقات سلامت، رضا ملک زاده، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت از سمت خود کناره گیری کرد.

ملک زاده کناره گیری کرد

به گزارش ایسنا، رضا ملک زاده، ضمن تائید اینکه نامه استعفای خود را به وزیر بهداشت ارائه نموده است، متنی در اختیار خبرگزاری دانشجویان ایران قرار داد که در قالب آن به نقدها روز گذشته سعید نمکی پاسخ داده شده است.

رضا ملک زاده در پاسخ به اظهارات اخیر وزیر بهداشت، در متنی با عنوان حمله به تحقیقات نظام سلامت ایران، واقعیت یا فرار رو به جلو؟! آورده است:

اظهارات اخیر جناب عالی درباره تحقیقات علوم پزشکی ایران با ادعاهایی همچون: 98 درصد تحقیقات علوم پزشکی صرف انتشار مقالات در فلان مجله می گردد و طرح سوالاتی مانند تحقیقات علوم پزشکی چه قدر پا به عرصه پرمشکل نظام سلامت گذاشته است؟، چنان بی پایه و اساس است که حتی بیگانگان ایران ستیز در فراسوی مرزهای کشور، که در قالب پروژه های کلان و صرف میلیاردها بودجه، درصدد اثبات ناکارآمدی تحقیقات علوم پزشکی در ایران بوده اند، چنین نتیجه عجیب و کاملا مردودی نگرفته اند؛ چرا که همان گروه های متخاصم هم، پس از تحقیقات پرشمار و تعطیل ناپذیر خود، علی رغم اشاره به بعضی اشکالات موجود در سیاستهای تحقیقاتی ایران که به اعتقاد ما ریشه در سیاست گذاری های خارج از حیطه وزارت بهداشت و در مرجعی فراتر دارد، نهایتا به پیشرفت های کیفی تحقیقات علوم پزشکی ایران و افزایش چشمگیر استناد به مقالات محققان ایرانی در کنار رشد کمی اذعان نموده اند و اسناد آنها موجود و منتشر شده است.

کسانی می توانند تحقیقات پزشکی را به نقد و چالش بکشند که یک تحقیق موثر در عمر خود نموده باشند!

اصولا کسانی می توانند حیطه تحقیقات پزشکی ایران را به نقد و چالش بکشند که خود محقق ملی یا بین المللی بوده، ارکان و نظام تحقیقات را به خوبی بشناسند و با وجود دشواری ها و چالش های سخت این عرصه مهم و تاثیرگذار، همپای تحقیقات پیشرفته دنیا حرکت نموده، عمر خویش را صرف تحقیقات نموده یا دست کم یک تحقیق مهم و اثرگذار بین المللی انجام داده باشند.

در خوشبینانه ترین تصور ممکن، می توان گفت اظهارات و هجمه شما به تحقیقات علوم پزشکی و کوششهای شبانه روزی شمار زیادی از محققان بی ادعا و سختکوش این عرصه که در سخت ترین شرایط تحریم و فشارهای بین المللی و با وجود سهم ناچیز بودجه تحقیقات پزشکی - کمتر از نیم درصد بودجه ناخالص ملی! - دستاوردهای بسیار موثر و کاربردی را ارائه نموده اند، می تواند ناشی از عدم شناخت شما از عرصه تحقیقات به طور کلی و پیشرفت های علوم پزشکی در ایران به طور خاص باشد.

از درس دادن مدیریت بحران کرونا به دنیا تا معرکه گیری برای ساخت واکسن کووید -19!

در شرایطی که دنیا با بحران یک اپیدمی وحشتناک و بی سابقه بیماری عفونی روبرو است و تحقیقات گسترده برای یافتن دارویی موثر و فراوری واکسن ایمن جوابگو به تمام جمعیت ها پس از یک سال از شروع شیوع ویروس تا کنون ادامه دارد و هیچ کشوری حتی پیشرفته ترین های علمی دنیا مدعی یافتن داروی موثر و قطعی کرونا نشده اند و در حالی که سازمان بهداشت دنیای با توان و تجربه مدیریت اپیدمی های گذشته و فراخوان همبستگی تحقیقاتی برای درمان کرونا همه دنیا را به هشیاری، رعایت موارد بهداشتی وصبر تا زمان فراوری دارو و واکسن فراخوانده شما، هر زمان آمار مبتلایان و مرگ و میرها افزایش یافته، از پذیرش مسوویت شانه خالی نموده و هر گاه، آمارها اندکی فروکش نموده، مدعی درس دادن مدیریت بحران کرونا به دنیا شده و همین اواخر از برپاکردن معرکه فراوری واکسن در ایران سخن گفته اید - واکسنی که اگر هم فراوری گردد به مدد کوشش همین محققان علوم پزشکی ایران خواهد بود که آنها را فاقد دستاوردهای موثر و کاربردی خوانده اید- اما باید بدانید دنیای علم با چنین ادبیات و معرکه گیری هایی بیگانه است و پیشرفته ترین کشورهای علمی و دانشگاه های مهم و مراکز تحقیقاتی معتبر دنیا که دارای زیرساختهای تحقیقاتی کافی فراوری واکسن هستند، هنوز در اعلام ارائه نهایی واکسن کاملا موثر با احتیاط سخن می گویند !

هرچند که به عنوان معاون تحقیقات از نزدیک در جریان کوشش فراوان محققان ایرانی برای فراوری واکسن کووید -19 و سایر واکسنهای مورد احتیاج برای بیماری ها هستم که در آینده و در زمان مناسب، اخبار آن نیز به اطلاع مردم خواهد رسید اما در عین اعتقاد به لزوم ایجاد زیرساختهای کافی برای فراوری واکسن و امیدواری به نتایج واکسن کووید -19 در ایران، اعتقادی به راه انداختن معرکه در عرصه تحقیقات واکسن ندارم و چنین هیجاناتی را مغایر با اسلوب تحقیق و شیوه های کار علمی می دانم.

آنچه امروز به عنوان واقعیات کرونا مشاهده می کنید همان پیش بینی های مطالعات اپیدمیولوژی کووید -19 در ایران است! آنها را جدی گرفتید؟

اما در مورد مطالعات اپیدمیولوژی کووید -19 نیز درحالی توان پژوهشگران ایران در این حیطه را زیر سوال برده اید که ایران سابقه مطالعات کوهورت آینده نگر وسیع را داشته و به مطالعات ملی اپیدمیولوژی آینده نگر در دنیا شناخته شده است و کوشش های علمی ایران در این نوع مطالعات به همکاری های علمی بی شمار و دستاوردها و افتخارات ملی و بین المللی ماندگار انجامیده است. مطالعات اپیدمیولوژیک کووید -19 به پشتوانه تجارب در چنین مطالعاتی در حال اجرا است.

روز گذشته در اخبار وزارت بهداشت به نقل از سعید نمکی، وزیر بهداشت نقدهای نسبت به شرایط تحقیقات سلامت مطرح شد و در بخشی از این نامه با اشاره به نام معاون تحقیقات و فناوری این وزارتخانه عنوان شد: نامه بنده به دکتر ملک زاده در روزهای اول شیوع کرونا در کشور را مشاهده کنید که 10 آیتم مشخص شده، اما یکی از آنها تا به امروز جواب نداده است. کدام وزیر کم خرد با چنین یافته های شکسته ای می تواند بخش سلامت کشور را اداره کند؟ اصلا نباید بر یافته هایی که بر حسب یک تخمین به وزیر داده می گردد، کار و اعتماد کرد. این تخمین ها تا به امروز درست نبوده و 10 مدل اپیدمیولوژیک به من دادند که هیچ کدام صحیح نبوده و برای هیچ اقدامی مناسب نبود.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 1 دی 1399 بروزرسانی: 1 دی 1399 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 1409

به "ملک زاده کناره گیری کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ملک زاده کناره گیری کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید