8 بلایی که شکست عشقی بر سر بدن می آورد

به گزارش فروشگاه کوچک، بعد از سرانجام رابطه ممکن است دائماً اتفاق اتفاق افتاده را با خود مرور کنید و سعی کنید از آن سردرآورید. این افکار مارپیچی طبیعی هستند و به این معنا نیستند که شما وسواس فکری دارید. در صورت تجربه هر نوعی از اندوه، فکر تان به طور مکرر به مرور وقایع منجر به آن می پردازد تا از شما در برابر رنج های احتمالی آینده محافظت کند.

8 بلایی که شکست عشقی بر سر بدن می آورد

اتمام یک رابطه عاشقانه می تواند شما را بسیار بدحال کند؛ و معلوم شده آن دردی که می کشید صرفاً عاطفی نیست.

دلشکستگی می تواند واقعاً به شکل فیزیکی در بدن بروز یابد، آن هم به شیوه هایی که شاید انتظارش را نداشته باشید.

1- حالت تهوع یا از دست دادن اشتها

اگر اهل تماشای فیلم های کمدی عاشقانه باشید، احتمالاً شکست عشقی برای شما یادآور پرخوری است. اما رنج از دست دادن یک شخص یا خاتمه رابطه عاشقانه می تواند واکنش جنگ یا گریز بدن تان را فعال کند. وقتی چنین اتفاقی رخ می دهد، بدن خونی که معمولاً برای دستگاه گوارش به کار گرفته می شود را به سمت ماهیچه ها پمپاژ می نماید. این امر می تواند شما را دچار حالت تهوع کند.

2- افکار مارپیچی

بعد از خاتمه رابطه ممکن است دائماً اتفاق اتفاق افتاده را با خود مرور کنید و سعی کنید از آن سردرآورید. این افکار مارپیچی طبیعی هستند و به این معنا نیستند که شما وسواس فکری دارید. در صورت تجربه هر نوعی از اندوه، فکر تان به طور مکرر به مرور وقایع منجر به آن می پردازد تا از شما در برابر رنج های احتمالی آینده محافظت کند.

فکر ما به طور طبیعی دوست دارد در مسائلی که آن ها درک نمی نماید عمیق شود، مثلاً زمانی که رابطه عاشقانه تان به خاتمه رسیده و شما انگیزه های شریک عاطفی خود برای خاتمه دادن به رابطه تان را درک نمی کنید. مغز سعی می نماید بر حس ناخوشایند بلاتکلیفی چیره شود و این کار را با داستان سرایی درباره دلیل خاتمه یافتن رابطه عاشقانه شما انجام می دهد. برای آرام کردن فکر خود یه جای سؤالاتی همانند چرا اینطور شد؟ از خود بپرسید حالا که اینطور شد چه چیزی فهمیدم؟.

3- بی خوابی

خاتمه یافتن رابطه عاشقانه می تواند بسیار اضطراب آور باشد؛ و هر اتفاق اضطراب آوری می تواند باعث بی خوابی شدید شود یا به خواب رفتن یا تداوم خواب را سخت کند. دلیل آن افزایش سطح کورتیزول یا همان هورمون استرس است، امری که می تواند جلوی به خواب رفتن شما و عمیق شدن خواب تان را بگیرد. اما نگران نباشید. بدن تان به زودی خود را از نو تنظیم خواهد نمود و حتماً خواب تان مثل سابق خواهد شد.

داشتن یک ساعت خواب ثابت، خودداری از مصرف کافئین و انجام مدیتیشن برای آرام کردن افکار خود می تواند یاری کننده باشد.

4- عطش لمس

بعد از اتمام رابطه عاشقانه، ممکن است هفته ها یا ماه ها هیچ تماس فیزیکی ای با دیگران نداشته باشید. انسان ها با احتیاج به لمس فیزیکی دیگران متولد می شوند؛ بنابراین محرومیت از داشتن تماس فیزیکی با عزیزان خود به مدت طولانی می تواند شما را حساس، مضطرب و دچار احساس خستگی کند. این محرومیت حتی می تواند دستگاه ایمنی بدن را تضعیف کند.

5- خماری

هر کسی که تجربه شکست عشقی را داشته باشد، احتمالاً با احساس دلتنگی برای شریک عاطفی سابق خود روبرو شده است. پژوهشی در سال 2011 نشان داد دلتنگی بعد از خاتمه رابطه عاشقانه، مثل هوسی است که حین کوشش برای ترک اعتیاد تجربه می شود. در حقیقت، در این حالت همان بخش هایی از مغز فعال می شود که در مغز افراد معتاد در دوران ترک اعتیاد فعال می شود.

برترین راه برای غلبه بر این هوس این است که شریک عاطفی تان را از چشم و فکر خود دور نگه دارید، مثلاً با حذف او از تمامی صفحات مجازی خود.

6- درد های جسمانی

اتمام رابطه عاشقانه تنها به لحاظ استعاری قلب را به درد نمی آورد. ممکن است بدن تان هم دچار درد های فیزیکی شود. در سال 2010، محققان حوزه روابط عاطفی به آنالیز اسکن مغزی 15 فردی که شکست عشقی را تجربه نموده بودند پرداختند و متوجه شدند پریشانی عاطفی این افراد همان بخش هایی از مغز آن ها را فعال نموده بود که به پردازش درد جسمی می پردازد.

7- سندرم قلب شکسته

این مورد نادر است، اما بعضی افراد می توانند دچار سندرم قلب شکسته شوند، یک ایست قلبی ناگهانی که بر اثر اضطراب شدید رخ می دهد. این اتفاق معمولاً در زنان بالای 50 سال رخ می دهد.

8- مسائل پوستی

به طور حتم بعد از اتمام یک رابطه عاشقانه آخرین چیزی که دلمان می خواهد گرفتار شدن به مسائل پوستی است. اما اضطراب ناشی از شکست عشقی می تواند فعالیت غدد چربی و سلول های پوستی را افزایش دهد، امری که منجر به مسدود شدن منافذ پوست خواهد شد که محلی برای رشد جوش هستند. به علاوه، ممکن است سطح آدرنالین بدن تان بالا رود، که در اینصورت اگر به مشکل کهیر مبتلا باشید این امر می تواند باعث پدیدار شدن کهیر هایی بر روی پوست تان شود که اضطراب عامل آن ها است.

با این حال، با به خاتمه رسیدن شوک اولیه ناشی از شکست عشقی، بدن تان آغاز به سازگار شدن با تغییرات اتفاق افتاده خواهد نمود.

منبع: روزیاتو

منبع: فرادید
انتشار: 29 اسفند 1401 بروزرسانی: 29 اسفند 1401 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 2295

به "8 بلایی که شکست عشقی بر سر بدن می آورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "8 بلایی که شکست عشقی بر سر بدن می آورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید