اگر کودک چیزی را به اشتباه قورت داد چه باید کرد؟

به گزارش فروشگاه کوچک، وقتی غذایی، مایعی یا چیزی را قورت می دهیم از دهانمان عبور نموده و وارد گلو و مری و سپس معده مان می گردد؛ اما گاهی این چیز ها می توانند در گلو یا مری ما گیر نمایند که باعث می گردد سرفه کنیم یا خفه شویم. برخی از چیز ها می توانند مسائل بیشتری نسبت به چیز های دیگر ایجاد نمایند، مثلا چیز های تیز یا بزرگ در صورتی که بلعیده شوند یا گیر نمایند می توانند گلو، مری و معده را بخراشند یا ببرند. وقتی چنین اتفاقی می افتد این نواحی ممکن است خونریزی نمایند یا دچار عفونت شوند.

اگر کودک چیزی را به اشتباه قورت داد چه باید کرد؟

اگر کودک جسمی را قورت بدهد پزشک توصیه می نماید صبر کنید و ببینید آیا جسم با مدفوع کودک از بدنش خارج می گردد یا نه. در بیشتر موارد، جسم بلعیده شده بدون اینکه دردسری ایجاد نمایند در عرض سه روز به وسیله مدفوع از بدن کودک خارج می شوند. اگر بعد از 7 روز جسم بلیعده شده از مدفوع خارج نگردد پزشک تست هایی توصیه می نماید تا معلوم گردد جسم در کجای بدن کودک است.

طی این روز ها کاملا مراقب کودک باشید و در موارد زیر با پزشک تماس بگیرید:. استفراغ. زیاد شدن آب دهان. تنفس غیرمعمول. تب. درد در سینه، گلو، دهان، شکم یا گردن

اگر فکر می کنید کودک جسم تیزی مثل سوزن یا خلال دندان قورت داده (یا هر چیز خطرناک دیگری مثل باتری ریز یا یک آهنربا) حتما سریع تر کودک را به پزشک برسانید، حتی اگر حال کودک خوب به نظر برسد. این جور اجسام ضروری است درآورده شوند تا اینکه اجازه دهید خودشان از بدن خارج شوند.

اجسام تیز می توانند مری، معده یا روده را سوراخ نمایند و سبب نفوذ مایعات خطرناک به اعضا شوند یا حتی یک جریان برق ایجاد نمایند. یک مگنت کوچک عبور خواهد نمود، اما دو یا چند مگنت می توانند باعث شوند قسمت های مختلف روده همدیگر را جذب نموده و به هم بچسبند و منجر به پیچ خوردگی، انسداد یا سوراخ شدن روده شوند.

ممکن است جسم گیر نموده در گلو یا بلعیده شده، گلوی کودک را خراشیده باشد و کودک دچار گلودرد گردد و تا چند روز هنگام قورت دادن غذا درد احساس کند. خودخراشیدگی باعث می گردد کودک احساس کند چیزی در گلویش گیر نموده است.

پیگیری، بخش مهمی از روند درمان کودک است. اگر کودک دچار هرگونه مسئله ای شد حتما به مراقب بهداشت یا پزشک مراجعه کنید. در ضمن اگر کودک دارویی مصرف می نماید حتما این موضوع را به اطلاع پزشک برسانید.

مراقبت های خانگی از کودک

دارو های مسکن را طبق دستور پزشک به کودک بدهید.. اگر پزشک دارویی برای درد و ناراحتی کودک تجویز کرد طبق دستور به کودک بدهید. اگر برای کودک دارویی تجویز نشد از پزشک سوال کنید آیا می توانید داروی بدون نسخه برای درد کودک به او بدهید یا خیر.. دو دارو را همزمان به کودک ندهید مگر اینکه دستور پزشک باشد. خیلی از دارو های ضد درد دارای استامینوفن هستند و استامینوفن زیاد (تایلنول) می تواند مضر باشد.

اگر پزشک آنتی بیوتیک برای کودک تجویز کرد طبق دستور به کودک بدهید و صرفا به این علت که حال کودک بهتر شده است مصرف آنتی بیوتیک را قطع نکنید. کودک احتیاج دارد تا دوره آنتی بیوتیک را کامل کند.. به کودک مایعات بدهید تا بنوشد. اگر بلع مایعات برای کودک راحت بود سپس سعی کنید غذا های نرم مثل موز و نان به او بدهید. اگر بلع این غذا ها برای کودک راحت بود می توانید غذا های دیگر را آغاز کنید.

اگر کودک جسمی بلعید و جسم بلعیده شده وارد معده کودک شد، سعی کنید به کودک غذا های پُرفیبر بدهید، مثل میوه ها، سبزی ها و غلات کامل. این غذا ها احتمالا یاری می نمایند جسم بلعیده شده زودتر از گوارش کودک خارج گردد.. مدفوع کودک را ببینید تا متوجه شوید جسم از بدن کودک خارج شده است. به کودک ملین و شکم کارکن ندهید مگر این که پزشک اجازه بدهد.. کودک را از دود دور نگه دارید. در اطراف کودک سیگار نکشید و اجازه ندهید هیچ کس دیگر در خانه سیگار بکشد. چون دود می تواند گلو و مری کودک را بیشتر تحریک کند.

برای پیشگیری از قورت دادن اجسام به وسیله بچه ها: غذا ها را به تکه های کوچک تقسیم کنید. پاپ کورن، پسته و بادام و ... یا آبنبات سفت به بچه ها زیر 4 سال ندهید و در خصوص بچه های بزرگ تر هم تحت نظارت خودتان این کار را بکنید.. کودک را تشویق نموده و به او یاد بدهید آرام غذا بخورد، غذا را خوب بجود و تکه های کوچک تری بردارد. به کودک یاد بدهید با دهان پُر حرف نزند یا نخندد. به کودک یاد بدهید وقتی مشغول کاری دیگر است چیزی نخورد یا ننوشد، مثلا حین بازی کردن یا دویدن. اجازه دسترسی چیز های ریز را به کودک ندهید، مثلا باتری، سکه، تیله و .... هنگام انتخاب اسباب بازی برای کودک به محدودیت های سنی که روی بسته بندی درج شده حتما دقت کنید.

چه باید بکنید اگر کودک به خاطر چیزی که در گلویش گیر نموده در حال خفگی است؟

اگر کودک در حال خفه شدن است، از حال رفته یا نفس نمی کشد با اورژانس تماس بگیرید و کودک را احیای قلبی ریوی (CPR) کنید تا یاری برسد. دو دقیقه مداوم احیا را انجام دهید (توصیه می کنیم حتما CPR برای کودک را یاد بگیرید).

اگر کودک در حال خفه شدن است، اما نفس می کشد مجبورش کنید سرفه کند، اما اگر نمی تواند با اورژانس تماس بگیرید.

ممکن است جسم گیر نموده در گلو یا بلعیده شده، گلوی کودک را خراشیده باشد و کودک دچار گلودرد گردد و تا چند روز هنگام قورت دادن غذا درد احساس کند. خودخراشیدگی باعث می گردد کودک احساس کند چیزی در گلویش گیر نموده است

پزشک چه می نماید؟

بستگی دارد کودک چه چیزی را بلعیده باشد، اینکه آیا جسم گیر نموده یا بلعیده شده و کجا گیر نموده. پزشک برای تعیین این موارد احتمالا دستور عکسبرداری با اشعه ایکس می دهد تا موقعیت جسم خارجی در بدن تعیین گردد. اگر پزشک فکر می نماید جسم بلعیده شده بدون آزار و اذیت خودش از سیستم بدن کودک خارج خواهد شد، به شما می گوید تا چند روز مدفوع های کودک را چک کنید.

برای پیگیری این روند، پزشک احتمالا دستور تست های تصویری مثل سی تی اسکن می دهد.. اگر جسم بلعیده شده در راه هوایی کودک باشد یا در مری یا معده او گیر افتاده باشد، یا اگر تیز یا به هر علتی خطرناک باشد، پزشک با روش هایی که وجود دارد جسم را خارج می نماید.

با چه روش هایی؟

اندوسکوپ: پزشک با استفاده از یک ابزار نازک و بلند به نام اندوسکوپ، شی را از مری یا معده خارج می نماید.

برونکوسکوپ: این ابزار شبیه اندوسکوپ بوده و زمانی پزشک از آن استفاده می نماید که جسم بلعیده شده در راه هوایی کودک گیرافتاده باشد.

عمل جراحی: گاهی برای خارج نموده جسم بلعیده شده به عمل جراحی احتیاج است.

منبع: بهداشت نیوز

منبع: فرارو
انتشار: 19 تیر 1402 بروزرسانی: 19 تیر 1402 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 2340

به "اگر کودک چیزی را به اشتباه قورت داد چه باید کرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر کودک چیزی را به اشتباه قورت داد چه باید کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید