بحران فراوری آیفون به خاطر کمبود قطعات

به گزارش فروشگاه کوچک، فاکسکان که بزرگترین شرکت مونتاژ گوشی های آیفون هم به حساب می آید گفت در فراوری این محصولات با کمبود قطعات و تراشه روبرو شده است. مسائل عدیده ای که طی سال گذشته در فراوری تراشه و قطعات اولیه برای ساخت گوشی به وجود آمده است ممکن است تا سال آینده هم ادامه داشته باشد.

بحران فراوری آیفون به خاطر کمبود قطعات

خبرنگاران| کمبود دنیای قطعات الکترونیکی که صنعت فناوری در حال حاضر با آن روبرو است وجود دارد. اکنون فاکسکان، فراوری نماینده چندین شرکت عظیم فناوری، از جمله اپل، اعلام نموده است که تأثیرات این کمبود را نیز احساس نموده است. یانگ لیو مدیر عامل فاکسکان گفت این کمبود باعث می گردد شرکت تایوانی نتواند بعضی از سفارشات دریافتی را انجام دهد. لیو همچنین معتقد است که این کمبود حداقل تا سه ماهه دوم سال آینده ادامه خواهد داشت.

فاکسکان که عظیمترین شرکت مونتاژ گوشی های آیفون هم به حساب می آید گفت در فراوری این محصولات با کمبود قطعات و تراشه روبرو شده است.

به گزارش خبرنگاران؛اپل خطوط فراوری متعددی دارد، اما در بین آن ها، اصلی ترین و عظیمترین خط فراوری مربوط به فاکسکان است . اما این شرکت مدتی است که شرایط خوبی ندارد. از یک طرف به خاطر سود کمتر از انتظار در سه ماه آخر سال گذشته و از طرفی کمبود قطعات و تراشه که به تازگی با آن روبرو شده .

به گزارش رویترز، مسائل عدیده ای که طی سال گذشته در فراوری تراشه و قطعات اولیه برای ساخت گوشی به وجود آمده است ممکن است تا سال آینده هم ادامه داشته باشد. همان طور که می دانید، شیوع ویروس کرونا از یک سو و مسائلی نظیر کمبود آب (برای ساخت تراشه) از سویی دیگر باعث شده بسیاری از زنجیره های تأمین با مشکل روبرو شوند. در نتیجه گوشی ها به آن میزانی که شرکت ها در نظر دارند فراوری نمی شوند و خب این یک مشکل عظیم به حساب می آید .

لیو یانگ، رییس فاکسکان، در صحبت های اخیر خود در رابطه با مسائل پیش آمده می گوید:

شیوع ویروس کووید 19 و همچنین کمبود قطعات می تواند به عملکرد رو به رشد ما آسیب بزند. به همین دلیل است که کمی محتاطانه عمل می کنیم.

لیو یانگ البته در ادامه صحبت های خود به این موضوع هم اشاره نمود که آسیب وارد شده در نتیجه کمبود قطعات محدود است و 10 درصد از سفارش ها را با مشکل روبرو نموده. در غیر این صورت، چون با شروع سال 2021، فروش گوشی ها دوباره رشد مثبتی داشت، انتظار می رود سه ماه ابتدایی سال برای فاکسکان سود آور باشد. چون به خاطر افزایش کار از راه دور، استفاده از تبلت و گوشی به اوج خود رسید و شرکت ها هم برای پاسخگویی به احتیاج بازار بی وقفه مشغول فراوری این محصولات بودند.

سه ماه آخر سال 2020، یعنی بازه زمانی اکتبر تا دسامبر، فاکسکان گفت سود خالص شرکت 1.61 میلیارد دلار بود که به نسبت بازه زمانی مشابه در سال گذشته حدود 4 درصد افت داشت. آنچه که فاکسکان مد نظر داشت، دستیابی به سود 1.78 میلیارد دلاری بود که حتی 11 تحلیلگر هم این میزان را معقول و قابل دستیابی دانستند.

به گفته دیوید هوانگ، مدیرعامل فاکسکان، در حالی که فروش گوشی های هوشمند نسبتا خوب بوده است، اما شرکت آن ها تحت تأثیر منفی شیوع ویروس کرونا نهاده شد. کمبود تراشه هم در فراوری خودرو، گوشی های هوشمند و سایر محصولات، تأثیر منفی به جای گذاشت که دلیل اصلی آن، خشک سالی بی سابقه در تایوان است؛ جایی که عظیم ترین فراورینماینده تراشه دنیا یعنی TSMC مشغول به فعالیت است و بدون آب، امکان ساخت پردازنده را هم ندارد. این شرکت سال گذشته به خاطر مشکل کمبود آب مجبور شد 100 تانکر آب را به قیمت 100 هزار دلار خریداری کند که هر کدام حاوی 20 تن آب بود.

همچنین در بهار گذشته، فاکسکان مجبور به کاهش سرعت فراوری شد، زیرا بیماری همه گیر ویروس کرونا و شدت خاموش شدن شرایط دولت، کارگران کارخانه را مجبور به قرنطینه کرد و به دلیل انسداد در خانه ماند. این امر منجر به تأخیر در زنجیره تأمین شد و همین امر باعث شد تا اپل سری آیفون 12 خود را دیرتر از حد معمول در نوامبر سال گذشته روانه بازار کند. در مقایسه، تاخیر فعلی از شدت کمتری برخوردار است، اما کمبود ممکن است منجر به افزایش تاخیر در اواخر سال گردد.

فاکسکان آخرین سری از شرکت های فناوری است که خواهان کمبود قطعات و تراشه ها است، سامسونگ در اوایل ماه جاری نسبت به این مشکل به سرمایه گذاران خود هشدار داد. پیش از این، سونی و مایکروسافت این کمبود را دلیل عرضه بسیار کم پلی استیشن 5 و ایکس باکس سری X عنوان نموده بودند.

حال باید دید در ادامه، فرایند فراوری آیفون ها و البته سایر گوشی ها چگونه خواهد بود. در حال حاضر فاکسکان و Wistron، به صورت سالانه 200 میلیون گوشی برای اپل فراوری می نمایند که درصد آن هم به ترتیب 60 و 40 است. بدیهی است کمبود تراشه و قطعات در فراوری گوشی های آیفون می تواند ضربه عظیمی به اپل وارد کند. اما اینکه تا چه مدت این شرایط ادامه دار خواهد بود موضوعی است که برای فهمیدن آن باید تا هفته ها یا ماه های آینده منتظر بمانیم.

منبع: PhoneArena

منبع: فرادید
انتشار: 17 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1400 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 1672

به "بحران فراوری آیفون به خاطر کمبود قطعات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بحران فراوری آیفون به خاطر کمبود قطعات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید