تهدید گونه های جانوری و گیاهی کشور با سفره هفت سین ایرانی ها!

به گزارش فروشگاه کوچک، زندگی امروز- روزهای پایانی اسفند ماه فصل تهدید سمندر لرستان یا آنطور که رسانه ها می نویسند امپراطور لرستان، لاک پشت های مردابی، گل های واژگون و ماهی قرمز است. بازار نوروزی، هر سال گونه جانوری جدیدی را روانه سفره هفت سین نوروز ایرانی ها می کند. محمدرضا خویشتن دار، فرمانده یگان حفاظت محیط زیست تهران در گفت و گو با ایران از ضبط تعدادی لاک پشت مردابی خبر می دهد.

تهدید گونه های جانوری و گیاهی کشور با سفره هفت سین ایرانی ها!

به گفته او لاک پشت ها از استان های مازندران و گیلان آورده می شود. اما لاک پشت ها تنها مسافران شمالی به شهرهای مختلف ایران از جمله مرکز نیستند. آن چیزی که این روزها فکر بسیاری از کارشناسان محیط زیست را به خود مشغول داشته گونه مهاجم گیاهی موسوم به سنبل آبی است. گونه ای که به دلیل جذب فلزات و آلودگی می تواند سرطان را به جان ساکنان شهرهای مختلف بیندازد.

این سنبل ها از مازندران و گیلان به سمت مرکز می آیند. با این وجود قربانعلی محمدپور به ایران می گوید: بررسی های کارشناسان استان تا به امروز هیچ گزارشی از وجود شیطان نیلگون در تالاب ها و پهنه های آبی استان نمی دهد. به گفته محمدپور گیلانی ها یک پایش 15 ساله برای ریشه کن کردن، سنبل آبی دارند.

شیطان نیلگون نام دیگر گل مهاجم یعنی سنبل آبی است. آنطور که مسعود باقرزاده کریمی معاون امور تالاب ها در دفتر زیستگاه ها و امور منطقه ها کشور به خبرنگار ایران می گوید: سنبل آبی اولین بار سال 90 در تالاب آب بندان عینک رشت دیده شد. سنبل آبی در این تالاب مرگ بسیاری از گیاهان آبزی و جانورانی چون ماهی، مار، قورباغه و لاک پشت را در پی داشت. او سنبل آبی را باعث خسارت های بسیار بالا به شالیزارهای شمال می داند و احتمال می دهد که هزینه لایروبی آب بندان ها و سدها را هم افزایش دهد. سنبل آبی پهنه تالاب ها را درمی نوردد و باقرزاده کریمی اعتقاد دارد می تواند روی اقتصاد ناشی از ماهیگیری و توریسم منطقه تأثیر سوء بگذارد و در نهایت مردم حاشیه تالاب را به مهاجرت وادارد.

او حاشیه نشینی و آسیب های اجتماعی را نتیجه هجوم شیطان نیلگون سرزمین های شمالی ایران می داند که در چند سال اخیر خبر فروش آن در شهرهای سردی چون اردبیل هم به گوش می رسد. رشد این گیاه مهاجم را با فقر مرتبط می دانند. محمدپور در حالی مبارزه گیلانی ها با سنبل آبی را پیروز اعلام می کند که جهان هنوز از پس این گونه مهاجم برنیامده است!

همچنین آنطور که باقرزاده کریمی جغرافیای حمله این گونه به محیط زیست ایران را ترسیم می کند، شیطان نیلگون تنها دو استان شمالی را زخم نزده بلکه خوزستان و بوشهر را هم درگیر کرده است. او دمای بالا را از جمله شرایط مساعد رشد این گونه مهاجم می داند.

با این وجود محمدپور مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان می گوید: گیلان توانسته با اجرای مصوبه استانداری رشد این گونه مهاجم را کنترل کند. به گفته محمدپور کارشناسان محیط زیست با اولین گزارش شکارچیان، جوامع محلی و سمن ها در حوزه لنگرود، صومعه سرا و بندرانزلی وارد ماجرا می شوند و در 24 ساعت اقدام به ریشه کن کردن سنبل آبی می کنند. او تأکید می کند: این پایش را تا 15 سال آینده ادامه خواهند داد. به گفته محمدپور آلوده شدن بیشتر تالاب ها و آبگیرهای استان از سوی این گونه باعث شد تا از توان لشگری، کشوری و انتظامی استان برای کنترل آن استفاده شود. او بهره گیری از تمام توان حاکمیت در استان را یکی از دلایل آلوده نشدن استان های همجوار می داند و می گوید: سنبل آبی به صورت موردی در مازندران دیده شد.

برخلاف حرف هایی که محمود پور به ایران می گوید مریم مقانلو رئیس گروه گیاهی سازمان حفاظت محیط زیست در گفت و گو با ایسنا از رشد بالای سنبل آبی در آبگیرها و تالاب های مازندران و گیلان خبر می دهد. به گفته او سنبل آبی همانند فرشی گسترده پهنه های آبی این دو استان را اشغال و از نفوذ نور خورشید به لایه های زیرین آب جلوگیری کرده، همچنین از تبادل اکسیژن میان هوا و بخش های عمقی آب ممانعت به عمل می آورد و تنفس ماهیان و سایر آبزیان را با اختلال روبرو می کند. همچنین او از فروش سنبل آبی در خیابان های تهران خبر می دهد.

البته محمدرضا خویشتن دار فرمانده یگان حفاظت محیط زیست تهران هم در گفت و گو با ایران می گوید: هنوز گزارشی درباره فروش سنبل آبی به اداره کل تهران نرسیده اما باید دید تا روزهای آخر منتهی به نوروز چه اتفاقی می افتد، چون این اقلام به صورت روزانه وارد تهران می شود. او درباره فروش سمندرهای لرستان هم می گوید: سمندرهای لرستان را به صورت واضح و در آکواریوم ها جلوی چشم نمی گذارند. پنهانکاری فروشنده ها در اسفندماه سال جاری، نتیجه فشارهای رسانه ای و فعالان محیط زیست در سال های گذشته است.

او حضور نامحسوس همیارهای محیط زیست را یکی از راهکارهای شناسایی مراکز پخش عمده گونه های جانوری می داند. به گفته خویشتن دار سال گذشته لاله های واژگون استان های زاگرس که یک گونه حفاظت شده است از استان های زاگرس وارد تهران می شد. باید دید سال جاری علاوه بر سمندر لرستان، لاک پشت های مردابی که به وفور به فروش می رسد، سنبل آبی و ماهی قرمز، گونه جدیدی به جامعه ایرانی در آستانه سال تحویل، معرفی می شود یا نه!

زهرا کشوری/ ایران

منبع: زندگی روز
انتشار: 1 بهمن 1400 بروزرسانی: 1 بهمن 1400 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 2004

به "تهدید گونه های جانوری و گیاهی کشور با سفره هفت سین ایرانی ها!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تهدید گونه های جانوری و گیاهی کشور با سفره هفت سین ایرانی ها!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید