خبرنگاران اصلاح باورهای غلط؛ تنها راه عبور از کرونا

به گزارش فروشگاه کوچک، تهران- خبرنگاران- معاون درمان ستاد فرماندهی مدیریت بیماری کرونا در تهران گفت: هر چند محدودیت ها در کنترل بیماری کرونا نقش موثری دارد اما آنالیز ها نشان می دهد که موثرترین راه حل برای عبور از کرونا اصلاح باورهای غلط مردمی نسبت به این بیماری و مشارکت های مردمی در رعایت پروتکل های بهداشتی است.

خبرنگاران اصلاح باورهای غلط؛ تنها راه عبور از کرونا

دکتر نادر توکلی روز آدینه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش خبرنگاران گفت: هرچه محدودیت ها سختگیرانه باشد و نظارت های دقیق روی آن اجرا و جرایم سنگین برای متخلفان در نظر گرفته گردد، اما مردم به این باور نرسند که این موضوع مهم و جدی است و باید پروتکل ها را رعایت نمایند، اقدامات به نتیجه مطلوب نمی رسد. نتیجه محدودیت ها در گرو باور مردم در لزوم رعایت پروتکل ها

وی در خصوص اینکه چطور می توان کنترل بهتر و موثرتری بر بیماری کرونا داشت، گفت: بهترین موضوعی که یاری نماینده در پیشگیری و کنترل بیماری است، عملکرد و رفتارهای مناسب مردم در حد کوچک و خانوار است. به عبارتی مردم در این شرایط نباید نشست های صمیمانه با خانواده، دوستان، بستگان و آشنایان برگزار نمایند.

معاون درمان ستاد فرماندهی مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران به مردم توصیه کرد که دورهمی ها را در این شرایط برگزار ننمایند تا گامی ارزشمند در پیشگیری و کنترل بیماری کرونا برداشته گردد.

توکلی اضافه کرد: مقاله ای از مجله نیچر منتشر شد که نشان می دهد اگر نشست های کوچک غیررسمی کنترل گردد، تا 80 درصد در مهار بیماری می تواند موثر باشد و بعد از آن برگزار نکردن کلاس های آموزشی حضوری است.

وی ادامه داد: لاک دان کردن یا همان تعطیلی کامل تا 25 درصد می تواند موثر و یاری نماینده باشد، این موضوع نشان می دهد که همراهی مشارکت مردم نقش اساسی در پیشگیری و مهار بیماری کرونا دارد و تا این مشارکت و همراهی نباشد، نمی توان بر این مساله فائق آمد.

کنترل بیماری مهمترین هدف اجرای محدودیت ها

معاون درمان ستاد فرماندهی مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران، کنترل بیماری کرونا و کاهش بار بیمارستانی را مهمترین هدف اجرای محدودیت های اخیر اعلام نمود.

توکلی ادامه داد: در این مدت به جز کسب و کارهای ضروری، بقیه مشاغل در شهرهای قرمز از جمله تهران تعطیل هستند. به همین دلیل به نظر می رسد که این محدودیت ها تا حدی در کنترل بیماری می تواند نقش داشته باشد.

بهترین زمان شناسایی بیماری روزهای پنجم تا دهم بروز علائم اولیه است

وی بهترین زمان شناسایی بیماری کرونا را بین روزهای پنجم تا دهم بروز علائم اولیه اعلام نمود و گفت: در پنج روز اول معمولا افراد علامت مختصری دارند اما از پنج روز دوم بیمار معمولا به سمت بد حال شدن می رود که با شناسایی به موقع این افراد، بهبود زودتر حاصل می گردد.

معاون درمان ستاد فرماندهی مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران، ارزیابی بیمار بین روزهای پنجم تا دهم را بسیار مهم دانست و ادامه داد: افراد مبتلا از روز پنجم ابتلا به بعد، باید هرگونه تغییر علائم یا تشدید آن را جدی بگیرند و به پزشک یا درمانگاه ها مراجعه نمایند تا ارزیابی تخصصی درستی از آنان انجام گیرد.

توکلی اضافه کرد: بعضی افراد در پنج روز اول سی تی اسکن یا تست انجام می دهند که تست آنان منفی یا در سی تی اسکن هم علائم بیماری نمایان نمی گردد اما این افراد باید در روزهای پنجم تا دهم به پزشک مراجعه نمایند. در این دوره عوارض بیماری به خوبی آشکار می گردد و امکان به موقع شناسایی و بستری بیشتر است.

وی اعلام نمود: بیماران به هیچ عنوان خود درمانی ننمایند. خود مراقبتی مهم اما خوددرمانی ممنوع است.

تردد مبتلایان بدون علامت در شهر از جمله دلایل افزایش بیماری است

معاون درمان ستاد فرماندهی مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران ادامه داد: تردد افراد مبتلای بدون علامت در سطح شهر از جمله دلایل افزایش بیماری است.

توکلی گفت: در یکی از مناطق تهران 250 تست کرونا از افراد بدون علامت که در تماس با بیمار بودند، انجام شد که از این تعداد پاسخ تست 90 نفر مثبت بود یعنی آلودگی به شدت به وسیله تماس های مستقیم افزایش پیدا می نماید.

وی ادامه داد: مراسم ختم، خاک سپاری و عروسی کماکان در سطح شهر برگزار می گردد و این موضوعات در افزایش ابتلا نقش مهمی دارد که باید جلوی آنها گرفته گردد.

منبع: ایرنا
انتشار: 6 دی 1399 بروزرسانی: 6 دی 1399 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 1420

به "خبرنگاران اصلاح باورهای غلط؛ تنها راه عبور از کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران اصلاح باورهای غلط؛ تنها راه عبور از کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید