دریافت عوارض آلایندگی از واحدهای تولیدکننده آلودگی در جهت فرودگاه امام(ره)

به گزارش فروشگاه کوچک، حدود چهار سال از اولین باری که استشمام بوی نامطبوعی در جهت فرودگاه امام خمینی گزارش شد، می گذرد و با وجود شناسایی حدود 28 کانون آلودگی و فراوری بو، این معضل هنوز رفع و دلیل مشخصی برای علت این بو اعلام نشده است. معاون نظارت و پایش اداره محیط زیست استان تهران می گوید: سه کانون اصلی این بو شناسایی و برای رفع کردن آن برنامه ریزی نموده ایم.

دریافت عوارض آلایندگی از واحدهای تولیدکننده آلودگی در جهت فرودگاه امام(ره)

محمد رستگاری در گفت و گو با فروشگاه کوچک ضمن بیان اینکه بوی نامطبوع جنوب تهران در راستا فرودگاه امام خمینی را خود اداره کل حفاظت سازمان محیط زیست استان تهران کامل پایش نموده است، اظهار کرد: از زمان شروع پایش بیش از 18 کانون انتشار بو شناسایی شده است و اکنون برای کانون های اصلی آن برنامه ریزی نموده ایم و رفع آن ها را پیگیری می کنیم.

وی با اشاره به اینکه سه مطالعه درباره منشا بوی نامطبوع راستا فرودگاه امام خمینی اجرا شده است، گفت: یکی از این مطالعات توسط شهرداری تهران اجرا شده و براساس این مطالعه مجتمع دفع و پردازش پسماند آرادکوه به عنوان یکی از کانون های اصلی بوی نامطبوع جنوب تهران شناسایی شده است.

رستگاری ادامه داد: تعدادی معضل زیست محیطی جدی در جنوب استان تهران داریم که باید آن ها را حل کنیم. یکی از این معضلات آرادکوه و دیگری فاضلاب های شهرستان های پرجمعیت اسلامشهر و بهارستان است که باید مشکل فاضلاب آن ها را حل کنیم تا بخشی از بوی نامطبوع نیز از بین برود.

معاون نظارت و پایش محیط زیست استان تهران با اشاره به اینکه شرکت آب و فاضلاب پروژه ای به ارزش حدود 280 میلیارد تومان برای راه اندازی و بهره برداری از سیستم تصفیه خانه فاضلاب اسلامشهر تعریف نموده است، اظهار کرد:خوشبختانه در پروژه های مربوط به شناسایی منشا و رفع بوی نامطبوع به جز واحدهای کوچک مقیاسی که به وسیله مراجع قضایی از آن ها شکایت کردیم و اقداماتی انجام شد، بهترین پیشرفت را پروژه های آب و فاضلاب داشته اند.

وی ادامه داد: شهرستان اسلامشهر نیم مدول تصفیه خانه داشت که در اردیبهشت ماه امسال نیم مدول دیگر آن نیز تکمیل شد و به بهره برداری رسید. معضل فاضلاب های شهرستان های بهارستان و اسلامشهر طی 50 سال گذشته ایجاد شده اما با عزمی جدی این معضل تا حداکثر دو سال آینده رفع خواهد شد.

رستگاری یکی دیگر از کانون های اصلی بوی نامطبوع راستا فرودگاه امام خمینی را وجود دامداری های عظیم مقیاس در جنوب استان تهران دانست و گفت: یک مجتمع دامداری عظیم با بیش از 140 واحد دامداری در شهرستان ری وجود دارد. این ها دامداری هایی بودند که در اطراف شهرها و در تهران پراکنده بودند و در دهه 60 به منظور خارج کردن آن ها از تهران در این منطقه مستقر شدند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه چاره اندیشی برای این واحدهای دامداری شده است، اعلام کرد: قرار است برای این واحدهای دامداری یک مجتمع بیوگاز احداث گردد که اکنون نیز کارهای مقدماتی آن در حال اجرا شدن است. این اقدام دو فایده دارد؛ یکی رفع کردن کامل آلودگی این منطقه و دیگری کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و تامین برق.

رستگاری همچنین گفت: تعدادی دامداری عظیم مقیاس در این منطقه نیز اقدامات اولیه استفاده از فناوری بیوگاز را انجام داده اند که البته فرایند اجرای این پروژه زمان بر است. یکی دیگر از دامداری های عظیم مقیاس دیگر هنوز تمهیدات ما را رعایت ننموده است و ما در حال پیگیری این مساله به وسیله مراجع قضایی هستیم.

معاون نظارت و پایش محیط زیست استان تهران ضمن بیان اینکه تمام واحدهای دامداری عظیمی که آلودگی فراوری می کردند و این معضل را رفع ننموده اند را در فهرست صنایع آلاینده استان درج نموده ایم، اظهارکرد: واحدهای دامداری باید درصدی از فروششان را بابت عوارض آلایندگی پرداخت نمایند بنابراین دریافت این عوارض باعث می گردد متوجه شوند که هزینه رفع آلودگی خیلی کمتر از عوارضی است که باید بپردازند. از این رو فکر می کنم طی امسال این واحدها نیز تمکین می نمایند و اتفاقات خوبی در زمینه کاهش آلودگی در شهرستان ری رخ دهد.

رستگاری در انتها درباره مجتمع دفع و پردازش پسماند آرادکوه که به عنوان یکی از سه کانون اصلی بوی نامطبوع راستا فرودگاه امام خمینی شناخته شده است، گفت: شهرداری تهران تا قبل از شیوع ویروس کرونا سیاستی را تحت عنوان کاهش فراوری زباله دنبال می کرد که خوب هم پیش می رفت و حجم زباله مقداری کاهش پیدا نموده بود اما شیوع ویروس کرونا ما را در شرایط ویژه ای قرار داده است که نمی توان همه مسائل را آرمانی در نظر گرفت بنابراین باید اجازه دهیم همکاران ما در شهرداری کوشش خود را انجام دهند تا این مسائل حل گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 1199

به "دریافت عوارض آلایندگی از واحدهای تولیدکننده آلودگی در جهت فرودگاه امام(ره)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دریافت عوارض آلایندگی از واحدهای تولیدکننده آلودگی در جهت فرودگاه امام(ره)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید