در عین التینه چه گذشت؟، اصرار حریری بر اجرای طرح فرانسه

به گزارش فروشگاه کوچک، به گزارش خبرنگاران، روزنامه لبنانی الجمهوریه مطلبی را در مورد ملاقات روز گذشته نبیه بری رئیس مجلس لبنان با سعد الحریری نخست وزیر مکلف این کشور منتشر کرد. این ملاقات در عین التینه دفتر مرکزی نبیه بری، برگزار گردید.

در عین التینه چه گذشت؟، اصرار حریری بر اجرای طرح فرانسه

بر اساس گزارش روزنامه مذکور، دو طرف در جریان این ملاقات در مورد آخرین تحولات مربوط به تشکیل کابینه جدید لبنان بحث و گفتگو کردند. این درحالی است که بسیاری از رسانه های لبنانی از ملاقات میان رئیس مجلس و نخست وزیر مکلف به عنوان یک ملاقات سرنوشت ساز یاد نموده بودند.

الجمهوریه به نقل از منابع مطلع گزارش داد که نبیه بری در جریان ملاقات با سعد الحریری به پیامدهای وخیم تأخیر در تشکیل کابینه جدید لبنان اشاره نموده است. او تشکیل هرچه سریع تر دولت جدید را از نخست وزیر مکلف خواهان شد.

این روزنامه لبنانی در ادامه آورده است: نبیه بری تمام کوشش خود را به کار بست تا دیدگاه های میان سعد الحریری و میشل عون را به یکدیگر نزدیک سازد. بری پیشتر نیز کوشش هایی را در این زمینه انجام داده بود.

الجمهوریه افزوده است: علیرغم اینکه فضای مثبتی بر جلسه حاکم بود و نشست دو طرف در همین فضا به خاتمه رسید، اما تا به امروز خبری از تشکیل دولت جدید لبنان نشده است. سعد الحریری در جریان نشست خود با بِری تأکید کرد که خود را مسئول تأخیر در تشکیل دولت نمی داند.

این روزنامه لبنانی در ادامه گزارش خود آورده است: نخست وزیر مکلف لبنان خطاب به نبیه بری گفت که همچنان بر لزوم اجرا و پیاده سازی طرح پاریس در زمینه تشکیل دولت جدید اصرار دارد.

پیشتر میشل عون در مورد تشکیل کابینه جدید لبنان نامه ای را برای نمایندگان مجلس این کشور ارسال نموده بود. عون در این نامه بیان کرد: عدم تشکیل دولت جدید طی چند ماه گذشته ثابت کرد که سعد الحریری از تحقق این مهم عاجز است.

میشل عون در این نامه همچنین بیان کرد: عدم تشکیل دولت موجب ظهور و بروز مسائل سیاسی، مالی و اجتماعی در لبنان شده است. ناتوانی نخست وزیر مکلف به تشکیل کابینه عملاً دستیابی به راهکارهای حل و فصل معضلات کنونی را غیرممکن ساخته است.

چندی پیش نیز، جریان آزاد ملی لبنان به ریاست جبران باسیل بیانیه ای را در مورد آخرین تحولات این کشور منتشر نموده بود. این جریان در بیانیه خود از اقدامات سعد الحریری نخست وزیر مکلف به شدت انتقاد کرد.

در بیانیه جریان آزاد ملی لبنان آمده است: آنچه که کاملاً واضح به نظر می رسد و جای هیچ شکی در آن وجود ندارد، این است که سعد الحریری عامل تأخیر در تشکیل دولت جدید لبنان است.

جریان آزاد ملی لبنان در ادامه بیانیه خود آورده است: آنچه که حسن نیت الحریری در زمینه تشکیل کابینه را نشان می دهد این است که هرچه سریع تر فهرستی از اعضای کابینه جدید را به رئیس جمهور میشل عون ارائه دهد.

این جریان همچنین عنوان نموده است: بدون شک تداوم راستا کنونی و عدم تشکیل دولت لبنان تبعات و پیامدهایی را به دنبال دارد. بنابراین، درحال حاضر لزوم تشکیل هرچه سریع تر دولت جدید بیش از هر زمان دیگری احساس می گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 29 خرداد 1400 بروزرسانی: 29 خرداد 1400 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 1739

به "در عین التینه چه گذشت؟، اصرار حریری بر اجرای طرح فرانسه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در عین التینه چه گذشت؟، اصرار حریری بر اجرای طرح فرانسه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید