لوکاشنکو: حاضرم میان ماکرون و جلیقه زردها میانجیگری کنم

به گزارش فروشگاه کوچک، رئیس جمهوری بلاروس پیشنهاد فرانسه برای میانجیگری میان دولت و مخالفان این کشور در پی تداوم اعتراضات پس از انتخابات جنجالی چند روز پیش را رد نموده و از آن خواست به مسائل داخلی خودش بپردازد.

لوکاشنکو: حاضرم میان ماکرون و جلیقه زردها میانجیگری کنم

به نقل از خبرگزاری آناتولی، الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس در تجمعی در شهر مینسک با اشاره به جنبش اعتراضی جلیقه زردهای فرانسه که چندین ماه اعتراضات را علیه دولت این کشور سازماندهی کرد، گفت: امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه می خواهد میانجیگر مذاکرات در بلاروس باشد. اول بگذارید من به فرانسه بیایم. من میان ماکرون و جلیقه زردها میانجیگری خواهم کرد.

او در ادامه، انتقادهای مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا از دولت و مقام های بلاروس در پی تحولات بعد از انتخابات جنجالی 9 اوت را هم محکوم نموده و گفت، آمریکا باید اول مسائل خودش را رفع کند.

لوکاشنکو مطرح نمود، اعتراضات در بلاروس از خارج از این کشور سازماندهی شده اند تا منجر به ایجاد یک منطقه حائل میان روسیه و بقیه نقاط اروپا شامل سه کشور حوزه بالتیک، بلاروس و اوکراین شوند. بلاروس آخرین مولفه ای است که جلوی تکمیل این جریان را می گیرد.

وی اضافه کرد، آمریکا کل این شرایط را برنامه ریزی و راهنمایی می نماید و اروپایی ها هم در آن شریک هستند. لوکاشنکو مطرح نمود: می بینید وقتی که ناآرامی در جای نزدیکی وجود داشته باشد و تحرک تانک ها و پرواز هواپیماها آغاز گردد، این تصادفی نیست.

تیخانوفسکایا دوباره نامزد نمی گردد

به گزارش رویترز، همچنین سوتلانا تیخانوفسکایا، رهبر مخالفان دولت بلاروس و رقیب لوکاشنکو در انتخابات 9 مه نیز که به رهبری این اعتراضات به عنوان بزرگترین چالش برای حکومت 26 ساله لوکاشنکو در بلاروس پرداخته، در مصاحبه ای که روز آدینه انتشار یافت گفت، اگر در بلاروس انتخابات جدید برگزار گردد او دیگر برای ریاست جمهوری نامزد نخواهد شد.

تیخانوفسکایا به کشور لیتوانی، همسایه بلاروس فرار نموده است. او جای شوهرش یعنی سیارهی تیخانوسکی را در کمپین انتخاباتی بعد از آنکه او در ماه مه زندانی شد، گرفت.

تیخانوفسکایا در مصاحبه ای با بلسات تی وی در پاسخ به این سوال که آیا خودش یا همسرش در صورت برگزاری انتخابات جدید در بلاروس در انتخابات نامزد می شوند، گفت: من برنامه ای برای آنکه خودم نامزد شوم، ندارم.

او در پاسخ به این سوال که آیا سیاست دیگر برای او بس است، گفت: از آن هم فراتر.

تیخانوفسکایای 37 ساله ادامه داد، آزادی زندانیان سیاسی یکی از مطالبات معترضان بوده و برگزاری یک انتخابات عادلانه شفاف جدید می تواند عدالت را بازیابی کند.

او که معلم زبان بود، قرار نبود رهبر اعتراضات مردمی علیه لوکاشنکو باشد اما بعد از به زندان افتادن شوهرش و ممنوع شدن شرکت چند کاندیدای دیگر در انتخابات تبدیل به چهره اصلی اعتراضات علیه لوکاشنکو شد.

تشکیل پرونده علیه مخالفان

گزارش شده دو عضو ارشد یک شورای جدید تشکیل شده از سوی مخالفان در بلاروس روز آدینه در ارتباط با یک پرونده قضایی از بابت آنچه که لوکاشنکو کوشش برای تصاحب قدرت خوانده مورد بازپرسی قرار گرفته اند. در پی دو هفته اعتراضات علیه نتیجه انتخابات 9 اوت در بلاروس، چهره های شناخته شده بیشتری شامل یک قهرمان المپیک مخالفتشان را با لوکاشنکو اعلام نمودند.

در جدیدترین دور اعتراضات در بلاروس، خیابان های این کشور روز آدینه در پی اعتصاب گسترده راننده ها فلج شده و صدها راننده بوق هایشان را به صدا درآورده و خودروهایشان را در ترافیک خیابان رها کردند.

دو منبع نزدیک به کرملین به رویترز گفتند، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه معتقد است که لوکاشنکو احتمالا فعلا در قدرت باقی می ماند و مایل است که به او اجازه دهد از این دوران سخت عبور کند.

لوکاشنکو اخیرا تاکید نمود که بحران در کشورش به زودی انتها می یابد.

او خطاب به کارگران یک کارخانه دولتی فراوری موادغذایی که از روی بنیانگذار سرویس اطلاعاتی ک.گ.ب شوروی نامگذاری شده، گفت: این مشکل من است که باید حلش کنم و ما داریم آن را حل می کنیم و باور کنید که در روزهای آینده مشکل حل خواهد شد.

لوکاشنکو در صحبتی که حاکی از اتکایش به مسکو است، برای نخستین بار تایید کرد که خبرنگارانی از روسیه به بلاروس آورده شده اند تا برای تلویزیون دولتی کار نمایند؛ جایی که کارمندانش چند روز پیش به نشانه اعتراض علیه آنچه که دستور برای پخش پروپاگاندا خواندند، کارشان را ترک کردند.

ده ها تن از حامیان مخالفان دولت زاکسیم زناک و سرهی دیلئوسکی، دو تن از اعضای ارشد شورای هماهنگی مخالفان بلاروس را به هنگام ورود به مقر کمیته تحقیقات برای بازپرسی شدن همراهی کردند.

یک منبع نزدیک به کرملین گفت مقام های مسکو راضی هستند که کمی منتظر بمانند و بگذارند لوکاشنکو مدتی درگیر باشد. آنها چندان نظر خوشی نسبت به وی ندارند اما همچنان پشتش هستند. منبع دوم هم مطرح نمود، لوکاشنکو به میزان چشمگیری تضعیف خواهد شد. شما خواهید توانست او را به سختی مجازات کنید. کسان دیگری مطمئنا از این شرایط استفاده خواهند کرد.

اتحادیه اروپا خواهان لغو پرونده تشکیل شده علیه شورای مخالفان در بلاروس شده است. با این حال مقام های اتحادیه اروپا نمی خواهند شاهد تکرار ناآرامی های شش سال پیش اوکراین این بار در بلاروس باشند.

نگرانی سازمان ملل از ناپدید شدن و شکنجه مخالفان

سازمان ملل نگران شرایط بیش از 100 تن از مخالفان لوکاشنکو در زندان های بلاروس است. رهبر اپوزیسیون خواهان اعتصابات سراسری شد و اتحادیه اروپا از لوکاشنکو خواست، به سرکوب شورای هماهنگی اپوزیسیون انتها دهد.

روز آدینه، 31 مرداد (21 اوت) دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل در ژنو نسبت به شرایط زندانیان سیاسی در بلاروس ابراز نگرانی کرد. بر اساس داده های این نهاد بین المللی هنوز بیش از یک صد تن از مخالفان دولت بلاروس در زندان به سر می برند. بیشتر این افراد در حرکت اعتراضی مسالمت آمیز پس از انتخابات دستگیر شده اند.

به گفته یک سخنگوی دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر، از شرایط و محل نگهداری هشت تن از آنان هیجگونه اطلاعی در دست نیست. شماری از دستگیرشدگان از شکنجه سخن گفته اند.

نهاد وابسته به سازمان ملل از دولت بلاروس خواست، هر چه زودتر این زندانیان را آزاد و عاملان شکنجه و رفتار خشونت آمیز با آنان را محاکمه کند. بعضی از بازداشتی ها با اتهام هایی روبرو شده اند که مجازات آنها احکام درازمدت زندان است.

خواست اعتصاب سراسری

مخالفان بلاروس قصد دارند به وسیله اعتصاب های گسترده در شرکت ها و ادارات دولتی صندلی الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری کشورشان را تضعیف نمایند اما دولت اعلام نمود اعتصاب نمایندگان را فورا اخراج خواهد نمود.

سوتلانا تیخانوفسکایا، رهبر مخالفان که به لیتوانی گریخته است، در یک پیغام ویدیوئی گفت، اعتصاب سراسری یک سلاح قانونی و کارساز علیه رژیم است. به همین دلیل او خواهان ادامه اعتصاب ها شد و وعده داد به اعتصاب نمایندگان یاری اقتصادی خواهد شد.

بسیاری از شهروندان نگرانند که دولت برای جلوگیری از این اقدام، حساب های بانکی افراد را یا مسدود کند یا از برداشت پول یا انتقال حساب به حساب جلوگیری کند. به همین دلیل تعداد زیادی به بانک ها هجوم برده اند و مقادیر زیادی پول از حساب خود برداشت نموده اند.

خانم تیخانوفسکایا ضمن تقاضای همبستگی مردم با یکدیگر علیه دولت، تاکید نمود که هدف نهایی اپوزیسیون دموکرات، برچیدن نظام دیکتاتوری، جلوگیری از سرکوب دگراندیشان و تضمین آزادی های سیاسی از جمله برگزاری انتخابات آزاد است.

اقدامات اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا اعلام نمود نتیجه انتخابات بلاروس را به رسمیت نمی شناسد. مقامات دولتی نتیجه این انتخابات را که در روز هشتم اوت برگزار گردید، پیروزی لوکاشنکو با کسب 80 درصد آرا اعلام نمودند.

اپوزیسیون نتایج شمارش آرا را به رسمیت نشناخته و از آن موقع تا به امروز در حال اعتراض به شیوه های گوناگون است.

اتحادیه اروپا خواهان گفت وگوی دولت لوکاشنکو با مخالفان شده و از پی گیری قضایی اعضای شورای هماهنگی اپوزیسیون انتفاد نموده است. این شورا شامل نمایندگانی از گروه های مختلف جامعه بلاروس است.

دادستان کل بلاروس روز پنجشنبه 20 اوت اعلام نمود علیه شورای هماهنگی اپوزیسیون به اتهام کوشش برای غصب قدرت و به خطر انداختن امنیت ملی کشور اقدام نموده است.

اتحادیه اروپا و سازمان امنیت و همکاری اروپا آمادگی خود را برای میانجیگری میان دولت و اپوزیسیون بلاروس را اعلام نمودند اما لوکاشنکو تقاضای آنان را رد نموده است. ، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 22 مهر 1399 بروزرسانی: 22 مهر 1399 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 1267

به "لوکاشنکو: حاضرم میان ماکرون و جلیقه زردها میانجیگری کنم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لوکاشنکو: حاضرم میان ماکرون و جلیقه زردها میانجیگری کنم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید