دیدار جداگانه پوتین با روحانی در آنکارا، آنالیز اوضاع ادلب در نشست سران سه جانبه

به گزارش فروشگاه کوچک، مشاور رئیس جمهوری روسیه ضمن تشریح جزییات نشست سران روسیه ایران ترکیه یادآور شد که در دیدار دوجانبه ولادیمیر پوتین و حسن روحانی در آنکارا، همکاری های دوجانبه و برجام نیز مورد آنالیز قرار خواهد گرفت.

دیدار جداگانه پوتین با روحانی در آنکارا، آنالیز اوضاع ادلب در نشست سران سه جانبه

به گزارش گروه بین الملل فروشگاه کوچک به نقل از خبرگزاری تاس، یوری اوشاکوف مشاور رئیس جمهوری روسیه در مسائل سیاست خارجی در جمع فروشگاه کوچک اعلام نمود که ولادیمیر پوتین در تاریخ 16 سپتامبر (25 شهریور ماه) در آنکارا، قبل از شروع نشست سران سه جانبه روسیه ایران ترکیه درباره سوریه، به طور جداگانه با حسن روحانی رئیس جمهوری ایران و رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه دیدار و گفت وگو خواهد نمود.

این مقام کرملین گفت: همان طور که همواره در جریان چنین نشست های سه جانبه ای مرسوم است، دیدارهای دوجانبه ای نیز بین رهبران سه کشور انجام خواهد شد. این دیدارها قبل از شروع پنجمین دور نشست های سه جانبه رهبران کشورهای ضامن صلح در سوریه در چارچوب مذاکرات آستانه انجام خواهد شد.

وی اضافه نمود: درباره موضوع مذاکرات رؤسای جمهوری روسیه و ایران، باید بگویم که علاوه بر هماهنگی مواضع دو کشور درباره سوریه، بعضی مسائل مربوط به همکاری های دوجانبه و مسلماً روند اوضاع کنونی درباره برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) درباره برنامه هسته ای ایران نیز مورد آنالیز دو طرف قرار خواهد گرفت.

مشاور پوتین تأکید کرد که با توجه به خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته ای و بازگشت به رژیم تحریم ها علیه تهران، در شرایط کنونی اصلی ترین وظیفه حفظ توافقات اجرا شده در چارچوب برجام است.

اوشاکوف با یادآوری اینکه روسیه از تماس های فعال با تمام طرفین شرکت نماینده در توافق هسته ای، از جمله با مقامات تهران، حمایت می نماید، افزود: اخیراً در این رابطه تماس ها با فرانسه نیز فعال شده و رایزنی هایی با هدف حفظ کامل پایبندی همه طرفین به برجام شروع شده است و به همین دلیل در اوایل ماه سپتامبر هم محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در مسکو مذاکراتی را با مقامات روس داشت.

وی گفت: ما از طرف ایرانی درخواست نموده ایم که از هر گونه اقدامی که ممکن است مانع از کوشش ها برای حفظ توافق هسته ای گردد، خودداری کند.

مشاور پوتین همچنین اعلام نمود که برگزاری نشست سه جانبه روسیه ایران ترکیه درباره سوریه، می تواند راه را برای برگزاری نشست دیگری که پیش از این در استانبول در ترکیب چهارجانبه و با شرکت امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه و آنگلا مرکل صدراعظم آلمان اجرا شده بود، فراهم کند. البته صحبت در این باره هنوز بسیار زود است.

رؤسای جمهوری روسیه ایران ترکیه در آنکارا درباره چه مسائلی گفت وگو خواهند کرد؟

اوشاکوف یادآور شد که رؤسای جمهوری سه کشور ضامن صلح، در نشست سران آنکارا به طور دقیق و مفصل اوضاع کنونی در مناطق ادلب و در شمال شرق سوریه مورد آنالیز و گفتگو قرار می گیرد.

وی شرح داد: همان طور که همه می دانند، در این مناطق که هنوز تحت کنترل نیروهای دولتی سوریه قرار ندارد، تنش و درگیری های مسلحانه ادامه داشته و تعداد زیادی از نیروهای تروریستی حضور دارند. رهبران روسیه، ایران و ترکیه همچنین مسائل مربوط به پیشبرد روند حل وفصل سیاسی اوضاع را با توجه به قطعنامه شماره 2254 شورای امنیت مورد آنالیز قرار خواهند داد، از جمله تکمیل روند شکل گیری و شروع به کار کمیته قانون اساسی سوریه که به عقیده ما، تشکیل این کمیته امکان منحصربه فردی برای شروع مذاکرات مستقیم بین نمایندگان دولت و مخالفان سوری خواهد بود.

این مقام کرملین یادآور شد که علاوه بر این، در پنجمین نشست سران سه کشور ضامن صلح در سوریه، اوضاع انسانی در این کشور، مسائل مربوط به یاری به پناهجویان سوری و بازگشت آنها به میهنشان و بازسازی زیرساختارهای اصلی در سوریه مورد تبادل قرار خواهد گرفت.

به گفته وی، در خاتمه نشست سران آنکارا، بیانیه مشترکی نیز امضاء خواهند کرد که مسلماً قبل از برگزاری نشست از سوی مقامات مسکو، تهران و آنکارا مورد توافق قرار گرفته و تهیه شده است و در خاتمه نشست آنکارا به اطلاع نمایندگان رسانه های گروهی خواهد رسید.

روز آدینه دیمیتری پسکوف سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه نیز اعلام نمودکه ولادیمیر پوتین روز دوشنبه، 16 سپتامبر (25 شهریور ماه) برای شرکت در نشست سران سه جانبه روسیه ایران ترکیه درباره سوریه به آنکارا سفر خواهد نمود.

لازم به یادآوری است که نخستین نشست سران سه کشور ضامن صلح درباره سوریه، در ماه نوامبر سال 2017 در بندر سوچی (روسیه) برگزار گردید که در خاتمه آن رؤسای جمهوری سه کشور اعلام نموده اند که مناطق کاهش تنش به وجودآمده در خاک سوریه نباید به تمامیت ارضی این کشور لطمه وارد نموده و استقلال این کشور را نقض کند و همچنین از مقامات دمشق و نیروهای مخالف سوریه خواستند تا در کنگره گفت وگوهای ملی بین سوری ها شرکت نمایند.

سپس دومین مذاکرات رؤسای جمهوری روسیه، ایران و ترکیه در ماه آوریل سال 2018 در آنکارا برگزار گردید. سومین دور این گفت وگوهای سه جانبه در ماه سپتامبر سال 2018 در تهران انجام گرفت و بعد از آن رهبران سه کشور برای چهارمین بار در ماه فوریه سال 2019 بار دیگر در بندر سوچی گرد هم جمع شدند.

+

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 23 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 431

به "دیدار جداگانه پوتین با روحانی در آنکارا، آنالیز اوضاع ادلب در نشست سران سه جانبه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیدار جداگانه پوتین با روحانی در آنکارا، آنالیز اوضاع ادلب در نشست سران سه جانبه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید