رشد 2 برابری سود خالص شرکتهای تحت کنترل تاپیکو در 6 ماه نخست امسال

به گزارش فروشگاه کوچک، علیرغم همه گیری ویروس کرونا و شرایط سخت اقتصادی کشور، سود تجمیعی شرکتهای مدیریتی تحت کنترل هلدینگ نفت وگاز و پتروشیمی شستا در شش ماه نخست امسال از از 2 هزار و 608 میلیارد به بیش از 5 هزار و 38 میلیارد تومان رسید که رشدی حدوداً 2 برابری داشته است.

رشد 2 برابری سود خالص شرکتهای تحت کنترل تاپیکو در 6 ماه نخست امسال

علیرغم همه گیری ویروس کرونا و شرایط سخت مالی کشور، سود تجمیعی شرکتهای مدیریتی تحت کنترل هلدینگ نفت وگاز و پتروشیمی شستا در شش ماه نخست سال جاری از از 2 هزار و 608 میلیارد به بیش از 5 هزار و 38 میلیارد تومان رسید که رشدی حدوداً 2 برابری داشته است.

محمود مخدومی مدیرعامل تاپیکو با اعلام این خبر گفت:بر اساس گزارش استخراج شده از صورتهای مالی حسابرسی نشده دوره شش ماهه منتهی به شهریور 99، میزان فروش تجمیعی شرکتهای تحت مدیریت تاپیکو نیز با 27 درصد رشد از 9 هزار 954 میلیارد تومان به بیش از 12 هزار و 631 میلیارد تومان افزایش یافته است.

وی با اشاره به رشد چشمگیر سودآوری شرکتهای تابعه تاپیکو در شش ماه اول سال جاری گفت:در میان شرکتهای تابعه تاپیکو، هلدینگ سلولزی با 326 درصد، گروه صنعتی شاخص با 316 درصد، پتروشیمی غدیر با 233 درصد، شرکت سرمایه گذاری صنایع پتروشیمی با 195 درصد، پرسی ایران گاز با 79 درصد، نفت ایرانول با 58 درصد و شرکت پتروشیمی فناوران با 57 درصد بیشترین رشد سودآوری را در مقایسه با مدت مشابه سال قبل داشته اند.

مدیرعامل تاپیکو موضوع جهش تولید را یکی از محورهای اصلی فعالیت تاپیکو در این سال بیان کرد و گفت:در زمینه جهش تولید، شرکتهای حریر خوزستان، شاخص کردستان، شاخص کرمان و پتروشیمی فارابی از جمله شرکتهای تابعه تاپیکو هستند که پیروز به رشد بیش از 30 درصدی در تولید محصولات خود شدند.

ما همچنین در این مدت شاهد رشد کم نظیر تولید در محصولاتی همچون CO و اسید استیک پتروشیمی فناوران و نیز شکست رکورد تولید MEK در شیمی بافت بودیم.

مخدومی در ادامه به برنامه ریزی برای بهبود شرایط شرکتهای زیان ده گروه اشاره کرد و گفت:با اقدامات اجرا شده در 6 ماه نخست سال 99، شرکتهای پتروشیمی فارابی، ماشین سازی پارس، حریر خوزستان، پولیکانوین و هرمز پاسارگاد از شرکتهای تابعه این هلدینگ پیروز شدند با رشد تولید و فروش، از زیاندهی خارج شده و در جهت سودآوری قرار گیرند.

او به سیاست حرکت بیشتر در جهت شفافیت در مجموعه تاپیکو اشاره کرد و گفت:در همین زمینه و در راستای تحقق وعده ای که به سهامداران داده شده بود، شرکتهای محصولات کاغذی لطیف و صنایع چوب خزرکاسپین در فرابورس ایران پذیرش شدند که امیدواریم مراحل نهایی ثبت و عرضه اولیه آنها به زودی به انجام برسد.

وی با اشاره به فروش 87.3 میلیون دلار ارز شرکتهای پتروشیمی تابعه در سامانه نیما در این بازه زمانی، گفت:در عمل به مسئولیت خطیر تزریق ارز به اقتصاد کشور، ایفای 108 درصدی تعهدات ارزی تاپیکو و شرکتهای تابعه از جمله مهمترین مواردی است که مورد تمجید بانک مرکزی و وزارت نفت قرار گرفته است.

مخدومی در ادامه با اشاره به اقدامات اجرا شده در زمینه تبدیل بدهی های ارزی پالایشگاه ستاره خلیج فارس که 49 درصد از سهام آن متعلق به تایپکو است، گفت:با پیگیری اجرا شده و پس از جلسات و بحث و بررسی بسیار، در حال حاضر مقرر شده است در چهارچوب قانون رفع موانع تولید، 432 میلیون یورو از تسهیلات ارزی این پالایشگاه مربوط به وام اخذ شده از حساب ذخیره ارزی، بصورت ریالی تسویه شود که این موضوع بیش از 14 هزار میلیارد تومان صرفه جویی در اقتصاد پالایشگاه ایجاد خواهد کرد.

مدیرعامل هلدینگ نفت و گاز وپتروشیمی شستا همچنین به تکمیل عملیات بازسازی واحد 600 پتروشیمی آّبادان به عنوان یکی از مهمترین پروژه های تاپیکو اشاره کرد و گفت:با تلاش متخصصان داخلی پتروشیمی آبادان در کمترین زمان، واحد 600 که به نوع واحد محوری این کارخانه برای تولید پی.وی.سی به شمار می رود، بازسازی شد و هم اکنون تولید پی.وی.سی در این مجتمع پتروشیمی به روال پیش از وقوع آتش سوزی برگشته و به میزان قابل توجهی تولید انجام می شود.

او همچنین با اعلام آغازعملیات اجرایی 7 پروژه جدید در شرکتهای تابعه هلدینگ تاپیکو در شش ماه نخست سال جاری، گفت:این 7 پروژه شامل، راه اندازی خط استیل کورد در لاستیک شاخص سیرجان، طرح توسعه 44 هزار تنی لاستیک شاخص کرمان، پروژه بهبود راندمان و موم گیری شرکت نفت ایرانول، طرح تولید تسمه نقاله سیمی در صنایع لاستیکی سهند، نصب تجیهزات کاغذ بیستون، طرح تولید چیفر و منجید در شرکت نخ تایر صبا و پروژه تولید کود هوموس از کمپوست های موجود در شرکت چوکا هستند که در مجموع با اعتباری بالغ بر 2 هزار و 234 میلیارد تومان به انجام خواهند رسید.

مخدومی همچنین مشارکت در افزایش سرمایه شرکتهای پتروشیمی ایلام و سرمایه گذاری صدر تأمین جمعاً به مبلغ 460 میلیارد تومان به منظور اجرای پروژه های توسعه ای را از دیگر اقدامات هلدینگ تاپیکو در شش ماه نخست سالجاری گفت.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 20 آذر 1399 بروزرسانی: 20 آذر 1399 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 1387

به "رشد 2 برابری سود خالص شرکتهای تحت کنترل تاپیکو در 6 ماه نخست امسال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رشد 2 برابری سود خالص شرکتهای تحت کنترل تاپیکو در 6 ماه نخست امسال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید