زندگی ارزان در تایلند (قسمت دوم)

به گزارش فروشگاه کوچک، زندگی ارزان و اقامت طولانی با بودجه محدود در سفر یک چالش بزرگ است.با خبرنگاران همراه باشید تا شما را هدایت می کنیم که در تایلند اقامت ارزانی داشته باشید.

زندگی ارزان در تایلند (قسمت دوم)

با سفر ارزان به تایلند به طبیعتی همچون بهشت سفر کنید

تایلند کشور بسیار عجیبی است. سرزمینی بسیار خاص با طبیعتی حیرت آور، فرهنگی کهن و منحصر به فرد و دیدنی هایی تمام نشدنی. بسیاری از گردشگران و افراد ماجراجو بیش از طول یک تور چند هفته ای در این کشور می مانند تا زندگی خاص آن جا را تجربه نموده و حتی به ساختن خود در سرزمینی متفاوت بپردازند. چه به دنبال عکاسی باشید چه گشت و گذار، چه به دنبال شناخت خود باشید و چه مثل نویسنده ای این مقاله بخواهید ورزش موی تای را در زادگاهش بیاموزید، در این مقاله به شما یاد می دهیم که چطور با کمترین هزینه در تایلند زندگی کنید.

این مقاله از زبان آرون جان (AARON JAHN)، مربی و مبارز حرفه ای موی تای تقدیم می گردد.

5. غذایتان را خودتان بپزید

در بیشتر طول مدتی که در تایلند بودم غذای خود را در یک پلوپز می پختم تا حتی مجبور به خرید غذا از بیرون نباشم. یک پلوپز را می توانید با حدود 550 بات معادل 60 هزار تومان خریداری کنید. قیمت یک کیلوگرم سینه مرغ 7000 تومان، یک کیلو برنج 8000 تومان. سبزیجات گران ترین بخش لیست شما را تشکیل می دهند. برنج که حسابی ارزان است و مرغ نیز آن قدر قیمتش کم است که از خوردنش خجالت می کشید (البته نسبت به ارزش پول بریتانیا)

یک وعده معمولی غذای من شامل سینه مرغ بخارپز، برنج و سبزیجات کمتر از 3000 تومان هزینه داشت. به جز دوتا از دوستانم فرد غربی دیگری را نمی شناسم که با این هزینه زندگی کند اما اگر واقعا کمبود بودجه دارید این روش مناسب است. حتی رستوران های ارزان محلی نیز هزینه غذایی حدود 4 برابر خواهند داشت.

6. در دوره های موی تای VIP ثبت نام نکنید

دوره های VIP موی تای اختصاصا برای دریافت پول بیشتر از غربی ها اختراع شده اند. من هرگز در این دوره ها ثبت نام نکردم اما وقتی رزم آموزهایی که به صورت اختصاصی دوره می بینند را نگاه می کنم، آموزشی دقیقا مثل آموزش گروهی دارند.

اگر احتیاج به شرایط تمرین اختصاصی و ویژه دارید شاید این دوره به کارتان بیاید اما اگر در تمرینات گروهی به اندازه کافی کوشش نمی کنید و احتیاج به وقت بیشتری دارید احتمالا مشکل از شما است نه دوره تمرین گروهی.

7. مراقب باشید تاکسی ها کلاهتان را بر ندارند

در تایلند، مکان ها و موقعیت های خاصی هستند که حتما باید چانه بزنید. یکی از این موقعیت ها زمان استفاده از تاکسی است. یک راننده تاکسی هرگز به شما که خارجی هستید قیمت عادلانه ای را نخواهد داد. بسیار اتفاق می افتد که دوبرابر هزینه معمول از شما درخواست گردد. یکی از راه های مقابله با این مشکل استفاده از تاکسی هایی است که تاکسی متر داخلی دارند. هزینه سفر با این تاکسی ها بسیار کمتر از تاکسی هایی است که راننده قیمت آن را معین می نماید. همواره حواستان باشد که این تاکسی متر در معرض دید و روشن باشد چرا که بعضی از رانندگان آن را می پوشانند.

هر وقت که در خصوص هزینه یا مسافت شک داشتید قبل از سفر از یک تایلندی مورد اعتماد (گفتنش آسان است) یا یک خارجی که مدت زیادی آن جا بوده درباره هزینه و مسافت معمول سفرتان سوال نموده و زمان سفر از پرداخت هزینه زیادی امتناع کنید. همواره پیش از سوار شدن به تاکسی، توک توک و موتورسیکلت بر سر کرایه به توافق برسید تا در زمان رسیدن به مقصد مسئله ای پیش نیاید.

اگر چانه زنی شما بیش از 30 ثانیه طول کشید به سادگی از آن جا دور شوید. در این موقعیت معمولا واژه Ok, Ok را از راننده می شنوید و کرایه پیشنهادی شما را قبول می نمایند.

برای من بارها پیش آمده که زمان رسیدن و پرداخت پول به راننده از او درباره هزینه های سرویس های اضافه شنیده ام. در این موارد از پرداخت هر پول اضافه ای امتناع نموده و تاکسی را ترک کنید.

به یاد داشته باشید اگر مسافت کوتاه و بارتان کم است تاکسی های موتورسیکلت ارزان تر از تاکسی های ماشین هستند. کرایه توک توک مابین این دوتا است.

8. چانه بزنید

در بسیاری از مناطق تایلند خصوصا مناطق توریسی مثل پوکت، تایلندی ها شما را شبیه به علامت $ می بینند. در بسیاری از مواقع باید چانه بزنید چرا که فروشندگان قیمتی بیشتر از حد معمول به شما می دهند زیرا فکر می نمایند شما به عنوان یک خارجی منبع نامحدودی پول با خود دارید. بازار ها جای خوبی برای چانه زدن هستند اما معمولا برای غذا احتیاجی به چانه زدن نیست.

9. با بلیط شبانه یا کلاس های ارزان تر سفر کنید

اتوبوس و قطار شبانه پول زیادی را برای شما صرفه جویی می نمایند. اولا بلیط شبانه ارزان تر است چرا که اکثر مسافرین ترجیح می دهند در طول روز سفر نمایند. دوم اینکه ممکن است تا 24 ساعت در اتوبوس باشید پس با این نوع سفر هزینه کرایه اتاق برای یک شب کمتر خواهد شد. البته سفر در شب خسته نماینده و طولانی تر است اما معمولا کولر اتوبوس ها خوب است و می توانید بخوابید. تمامی فروشگاه های عادی سر راه در طول شب باز هستند پس می توانید غذای گرم و نوشیدنی خنک بخرید. دقیقا مثل سفر در طول روز.

قطار کمی ارزان تر است اما جهت های کمتری را نسبت به اتوبوس پوشش می دهد. اگر بودجه محدودی دارید گفتن ندارد که از هواپیما دوری کنید.

سفر با کلاس قیمتی کمتر تقریبا هیچ تفاوتی با کلاس اول و گران ندارد به جز قیمت! بله کمی فضای بیشتری دارید و به شما یک ساندویچ عجیب و بیسکوییت می دهند اما فقط برای همین قیمت تا 2 برابر بیشتر است.

10. یک موتور سیکلت کرایه کنید

و اگر نمی دانید آن را چطور برانید خب یاد بگیرید! این کار برای شما پول بسیار زیادی را بسته به مدتی که می خواهید بمانید صرفه جویی می نماید و نسبت به تاکسی بسیار هم جالب تر است. شما می توانید با حدود 3000 تا 4000 بات (حدود 350 تا 450 هزار تومان) در ماه یک موتورسیکلت 125 سی سی کرایه کنید.

این بازه تفاوت به خاطر نوع موتورسیکلت و البته بودن در فصل شلوغ یا خلوت است. در مکان هایی مثل پوکت و بانکوک کرایه و راندن موتورسیکلت بیشتر پیشنهاد می گردد چرا که تاکسی ها آن جا رسما کلاه بردارند! البته در بانکوک پیشنهاد می کنیم از سیستم مترو و BTS بهره ببرید چرا که بسیار ارزان تر و امن تر است!

11. یک موتورسیکلت بخرید

اگر بیشتر از چند ماه در تایلند می مانید ارزش دارد که روی یک موتور سیکلت سرمایه گذاری کنید. شما می توانید یک موتور 125 سی سی هوندا کلیک با دو سال کارکرد را حدود 30000 بات (3/5 میلیون تومان) خریده و پیش از ترک تایلند آن را با قیمتی نزدیک به خرید بفروشید. کرایه کردن یک موتورسیکلت برای یک سال 40000 بات هزینه دارد که با آن می توانید یک موتور صفر کیلومتر بخرید!

سوخت در تایلند بسیار ارزان است اما حتما باک خود را در پمپ بنزین پر کنید و بنزین بطری ای در جاده را نخرید. بنزین بین راهی خوب است و زمانی که بنزین تمام کردید به کارتان می آید اما بسیار گران تر از بنزین در صندلی سوخت است.

این مورد نیز برای خارج از بانکوک است. (موتور سواری در بانکوک بسیار سخت و خطرناک است)

این هم از بخش دوم این مقاله. نظر شما فروشگاه کوچکیی های عزیز چیست؟ آیا تا به حال برای زندگی چندماهه در تایلند وسوسه نشده اید؟ با بخش سوم نیز همراه ما باشید.

منبع: کجارو / muaythaischolar.com
انتشار: 6 آبان 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 477

به "زندگی ارزان در تایلند (قسمت دوم)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زندگی ارزان در تایلند (قسمت دوم)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید