شی به بایدن درباره تایوان هشدار می دهد

به گزارش فروشگاه کوچک، به گزارش خبرنگاران، روزنامه چاینا دیلی چین امروز دوشنبه و در آستانه ملاقات مجازی شی جینپینگ با همتای آمریکایی، نوشت که رئیس جمهور چین از این فرصت استفاده می نماید تا به جو بایدن درباره مواضع آمریکا در قبال تایوان هشدار دهد.

شی به بایدن درباره تایوان هشدار می دهد

برنامه ملاقات مجازی شی و بایدن برای صبح روز سه شنبه به وقت چین تدارک دیده شده است و انتظار می رود که رئیس جمهور چین به همتای آمریکایی بگوید که پکن مصمم است، صرف نظر از هزینه ها، اصل اتحاد ملی را در آینده ای نزدیک تحقق ببخشد.

این در حالی است که گلوبال تایمز چین هم از مسئله تایوان به عنوان خط قرمز پکن نام برد و نوشت: به منظور کاهش خطر تقابل راهبردی میان دو کشور، آمریکا باید از مسئله تایوان فاصله بگیرد و خویشتندار باشد.

این در حالی است که وانگ ئی وزیر خارجه چین هم در گفتگوی روز یکشنبه خود با آنتونی بلینکن همتای آمریکایی، به واشنگتن هشدار داد که از ارسال سیگنال های اشتباه به جدایی طلبان تایوان پرهیز کند.

تنش ها درباره تایوان در ماه های اخیر و پس از بازدید هیئت هایی از آمریکا و اتحادیه اروپا از این جزیره که جزئی از قلمرو چین محسوب می گردد، افزایش یافته است.

این در حالی است که پیشتر بلینکن مدعی شده بود که اگر چین از قوه قهریه برای تغییر شرایط موجود در خصوص تایوان استفاده کند، واشنگتن و متحدانش وارد عمل خواهند شد.

کمی پیش از سخنان وزیر خارجه آمریکا درباره تایوان، ژو فنگ لیان سخنگوی دفتر امور تایوان در شورای دولتی چین، هشدار داده بود که پکن شدیداً مخالف هر گونه تماس رسمی و نظامی میان تایپه و واشنگتن است و از آمریکا می خواهد که به اصل چین واحد احترام بگذارد. ژو فنگ لیان بعلاوه از آمریکا خواست از ارسال سیگنال های اشتباه به جدایی طلبان تایوان پرهیز کند چرا که ادامه رویکرد واشنگتن بیش از پیش صلح و ثبات تنگه تایوان را به مخاطره می اندازد.

آمریکا و شرکای غربی اش اخیراً و در راستای سیاست های تنش برانگیز ایندوپاسیفیک واشنگتن برای به چالش کشیدن قدرت رو به افزایش چین و علی رغم ادعای احترام به اصل چین واحد، سعی در تحریک جریان های جدایی طلب در منطقه ها تابع چین ازجمله تایوان، تبت و هنگ کنگ دارند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 27 آذر 1400 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 1967

به "شی به بایدن درباره تایوان هشدار می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شی به بایدن درباره تایوان هشدار می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید