عربستان سعودی می خواهد بر یمن مسلط گردد

به گزارش فروشگاه کوچک، خبرنگاران، گروه بین الملل- فاطمه محمدی پور: عملیات نظامی عربستان در یمن در 6 فروردین 1394 (25 مارس 2015) با حملات گسترده هوایی ائتلافی از 9 کشور عربی به رهبری عربستان سعودی تحت نام عملیات طوفان قاطعیت شروع شد. عربستان، امارات متحده عربی، بحرین، قطر، مصر، اردن، مراکش، سنگال و سودان که اعضای ائتلاف یاد شده اند به درجات مختلف از سوی آمریکا، بریتانیا، کانادا، ترکیه، چین و آلمان حمایت می شوند و در عین حال از پشتیبانی لجستیکی جیبوتی، اریتره، سومالی و فرانسه نیز برخوردارند.

عربستان سعودی می خواهد بر یمن مسلط گردد

نگاهی به سازماندهی جنگ از سوی عربستان و اجرای عملیات طوفان قاطعیت که پس ازحمله های 27 روزه عمدتاً هوایی به در گیریهای دریایی و زمینی نیز کشیده شد، نشان می دهد که برنامه ریزان سیاسی و استراتژیست های نظامی عربستان سعودی بر این باور بودند که در مدتی کوتاه به هدفهای خود در یمن نایل خواهند شد، اما بعد از نزدیک به 28 ماه بمباران هوایی، محاصره دریایی و جنگهای زمینی نه تنها جنگ در یمن انتها نیافته بلکه فقیرترین کشور عربی را با بدترین فجایع انسانی روبرو نموده است.

در این راستا خبرنگاران گفتگویی با پروفسور چارلز چمیتز استاد دانشگاه تاوسان آمریکا و کارشناس مسائل خاورمیانه و یمن در موسسه خاورمیانه انجام داده که در ادامه می آید.

*رسانه های سعودی ادعا می نمایند که هدف از حملات عربستان به یمن بازگرداندن ثبات به منطقه است. نظر شما در این ارتباط چیست؟

واضح است که جنگ نه تنها باعث ایجاد ثبات در یمن نشده بلکه باعث بی ثبات شدن یمن و منطقه می گردد. عربستان سعودی می خواهد بار دیگر بر یمن مسلط گردد. از نظر سعودیها یمن یک تهدید امنیتی بوده و آنها می خواهند مطمئن شوند که بزرگترین قدرت خارجی مسلط بر یمن هستند. آنها در نهایت به هدف خود دست خواهند یافت، اما شاید نه به وسیله جنگ. زیرا عربستان از لحاظ مالی تاثیر زیادی بر یمن داشته و هر کسی که بر یمن حکومت می نماید باید با سعودی ها تعامل داشته باشد زیرا آنها نفوذ بسیار زیادی بر یمن دارند.

*نقش ایالات متحده آمریکا در جنگ یمن را چگونه ارزیابی می کنید؟

نقش ایالات متحده امریکا در جنگ یمن بسیار پررنگ است. ایالات متحده آمریکا به طور مستقیم به وسیله کمپین مبارزه با القاعده و به طور غیر مستقیم به وسیله حمایت از عربستان سعودی در جنگ یمن دخالت می نماید. آمریکا و عربستان سعی نموده اند تلفات غیرنظامیان را با هدف گیری دقیق حملات هوایی کاهش دهند، اما سطح تلفات غیرنظامیان یمن همچنان بالاست.

*وضعیت انسانی در یمن را چگونه ارزیابی می کنید و جامعه بین المللی چه اقداماتی جهت کاهش درد و رنج مردم یمن انجام داده است؟

سازمان ملل، آمریکا، انگلیس و دیگر کشورها یاری های بشردوستانه را به سمت یمن ارسال نموده اند اما بزرگترین احتیاج مردم یمن و دولت آن، پول است. دولت (هر دو دولت) به پول احتیاج دارند تا حقوق پرسنل پزشکی و کارمندان دولت را بدهند و مردم به پول احتیاج دارند تا بتوانند مواد غذایی پایه خود را تهیه نمایند. یمنی ها قبل از جنگ فقیر بودند و جنگ موجب فروپاشی اقتصاد آنها شد. در حال حاضر مردم پول جهت خرید مواد غذایی حتی اگر مواد غذایی در بازار موجود باشد را ندارند.

*چرا جنگ یمن در صحنه بین الملل کمتر مورد توجه قرار گرفته و جنگ خاموش نام گرفته است؟

از دید کشورهای منطقه خاورمیانه و قدرتهای بین المللی، بحران عراق و سوریه نسبت به یمن از اهمیت بیشتری برخوردار است. علاوه بر این پناهندگانی که وارد کشورهای اروپایی می شوند از عراق ، سوریه و لیبی می آیند و نه از یمن. مردم یمن نمی توانند از کشور خارج شوند، بنابراین درد و رنج آنها داخلی بوده و بعد بین المللی پیدا ننموده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 16 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 571

به "عربستان سعودی می خواهد بر یمن مسلط گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عربستان سعودی می خواهد بر یمن مسلط گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید