مردم حافظان اصلی سنگ نگاره های بستک، محوطه سنگ نگاره ها ثبت ملی می شود

به گزارش فروشگاه کوچک، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان هرمزگان از آماده بودن پرونده سنگ نگاره های بستک برای ثبت ملی خبر داد.

مردم حافظان اصلی سنگ نگاره های بستک، محوطه سنگ نگاره ها ثبت ملی می شود

رضا برومند در گفت وگو با خبرنگار فروشگاه کوچک، ضمن توضیح درخصوص آخرین وضعیت ثبت ملی سنگ نگاره ها در استان هرمزگان، اظهار کرد: یکی از ویژگی های استان هرمزگان تنوع فرهنگی است، غرب، شرق و شمال هرمزگان هرکدام ویژگی های خاص فرهنگی خودش را دارد، و بستک یکی از شهرهای تاریخی بسیار مهم است و 65 اثر تاریخی ثبت شده از 274 اثر ثبت شده استان در این شهر واقع شده است.

او همچنین بیان نمود: یکی از آثار مهم تاریخی در شهرستان بستک سنگ نگاره هایی است که در دِهتَلِ بستک وجود دارد و این سنگ نگاره ها در وسعتی به مساحت 250 هکتار پراکنده است و بنا به گفته مردم آنجا حدود 2هزار سنگ دارای سنگ نگاره در این منطقه وجود دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی استان هرمزگان خاطر نشان کرد: پرونده ثبت ملی محوطه سنگ نگاره ها پیش تر آماده شده بود، اما به دلیل پراکندگی آن ها که روستاهای متعددی در دل این 250 هکتار هستند و بنا بر پیشنهاد دهیاران و شوراهای روستاها تغییراتی را در نقشه ها ایجاد کنیم. در حال حاضر پرونده کامل شده و منتظر تشکیل جلسه شورای ثبت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هستیم تا در آن جلسه از این پرونده دفاع کنیم.

برومند درخصوص دیگر اقدامات اجرا شده در شهرستان بستک نیز گفت: آخرین ثبت اجرا شده در خصوص آثار تاریخی این شهرستان در خصوص گنبدهای نمکی بستک بود که موضوع واگذاری آن ها مطرح شده بود و در نهایت بررسی و همکاری های اجرا شده به ثبت ملی آنها منجر شد.

او همچنین ادامه داد: نگهداری از سنگ نگاره ها توسط مردم فرهنگ دوست بستک انجام می شود و در دوره ای که من در این مسئولیت بوده ام، هیچ موردی از تخریب گزارش نشده است. از دانشگاه های کشور برای بررسی و پژوهش از این منطقه بازدید می کنند و خوشبختانه با وجود پراکندگی سنگ نگاره ها در روستاها و امکانات محدود یگان حفاظت شهرستان، بیشترین حفاظت توسط مردم صورت می گیرد.

مدیرکل میراث فرهنگی استان هرمزگان همچنین از توافق برای انتقال برخی از سنگ نگاره ها به موزه ملی خبر داد و اضافه نمود: مکاتبات لازم اجرا شده است و این مورد توافق است که در صورت امکان، تعدادی از سنگ نگاره ها به موزه ملی منتقل شود. ضمن اینکه پس از ثبت ملی کار حفاظت از این سنگ نگاره ها سامان می گیرد و در برخی نقاط با اجرای حصارکشی و ایجاد سایت موزه، امکان بازدید گردشگران فراهم می شود.

منبع: میراث آریا
انتشار: 22 مهر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 427

به "مردم حافظان اصلی سنگ نگاره های بستک، محوطه سنگ نگاره ها ثبت ملی می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مردم حافظان اصلی سنگ نگاره های بستک، محوطه سنگ نگاره ها ثبت ملی می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید