نیمی از شاغلان بخش خدمات بیمه نیستند، مشاغل غیررسمی بیشترین آسیب را از کرونا دیده اند

به گزارش فروشگاه کوچک، خبرنگاران: مرکز پژوهش های مجلس با تاکید بر اینکه 60 درصد اشتغال کشور را مشاغل غیررسمی تشکیل می دهند، اظهار داشت: مشاغل غیررسمی بیش از مشاغل رسمی در معرض آسیب ناشی از شوک کرونا هستند.

نیمی از شاغلان بخش خدمات بیمه نیستند، مشاغل غیررسمی بیشترین آسیب را از کرونا دیده اند

به گزارش فروشگاه کوچک به نقل از فارس، مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی با انتشار گزارشی با عنوان تحلیل شاخص های بازار کار در فصل زمستان 1398 با تاکید بر اینکه ساختار بازار کار کشور باعث شده تا اثر شیوع بیماری کرونا بر بازار کار تشدید گردد، خاطرنشان کرد: برای ارزیابی دقیق آثار شیوع این ویروس باید منتظر انتشار آمارهای فصل بهار باشیم.

در بخش مقدمه گزارش بازوی کارشناسی مجلس با اشاره به اینکه نرخ بیکاری در زمستان 98 کاهش 1.7 درصدی نسبت به زمستان 97 داشته، آمده است: با این حال از جمعیت 3270 هزار نفری بیکاران در زمستان 1397، 35.1 درصد پیروز به یافتن شغل شده اند و مابقی یا همچنان بیکار مانده اند(36.8 درصد) و یا عمدتاً به دلیل دلسرد شدن از یافتن شغل از بازار کار خارج شده اند(27.9 درصد). نتایج محاسبات نشان میدهد در صورتی که این افراد دلسرد شده همچنان در بازار کار باقی می ماندند نرخ بیکاری در زمستان 1398 به جای 10.6 درصد اعلام شده توسط مرکز آمار ایران به 13.6 درصد می رسید.

*کاهش چشمگیر رشد تعداد شاغلان در زمستان 98

این مرکز پژوهشی با تاکید بر اینکه رشد تعداد شاغلان در زمستان 98 کاهش چشمگیری نسبت به سالهای قبل داشته، اعلام نموده است: در این فصل حدود 52 هزار نفر به جمعیت شاغل اضافه شده است و این افزایش اشتغال در بخش خدمات و آن هم در مناطق شهری اتفاق افتاده است و در سایر بخشها با کاهش تعداد شاغلان روبه رو بوده ایم. در این شرایط تحمیل شوک پیش بینی نشده بیماری کرونا بر بازار کار کشور شرایط را بسیار بغرنجترنموده است. با توجه به آنکه پرسشنامه های طرح نیروی کار مرکز آمار ایران در ماه میانی هر فصل تکمیل میشوند لذا وقایع اتفاق افتاده در بازار کار درنتیجه شیوع ویروس کرونا، خود را در آمارهای فصل زمستان نشان نمیدهد و برای ارزیابی دقیق آثار شیوع این ویروس باید منتظر انتشار آمارهای فصل بهار بود.

* 60 درصد اشتغال کشور را مشاغل غیررسمی تشکیل می دهند

مرکز پژوهش های مجلس با تاکید بر اینکه ساختار بازار کار کشور باعث شده تا اثر شیوع این بیماری بر بازار کار تشدید گردد، خاطرنشان کرد: نتایج مطالعات نشان میدهد بنگاه های کوچک با توجه به وابستگی بیشتر به منابع داخلی برای تأمین سرمایه در گردش و همچنین لزوم پرداخت هزینه های جاری با تواتر کوتاه مدت، در معرض آسیب های شدیدتر ناشی از

شوک کرونا در کوتاه مدت هستند و در معرض خطر بیشتری قرار دارند. از مجموع 23.8 میلیون نفر افراد شاغل کل کشور در سال 1397 ، 15.4 میلیون نفر در شرکت های کوچک (1 تا 4 نفر) شاغل بودند و درمجموع حدود 65 درصد اشتغال کشور را همین شرکت های کوچک تشکیل میدادند. همچنین مشاغل غیررسمی بیش از مشاغل رسمی در معرض آسیب ناشی از شوک کرونا هستند. این در حالی است که 60 درصد اشتغال کشور را مشاغل غیررسمی تشکیل می دهند و حتی سهم اشتغال غیررسمی در بسیاری از استانهای کشور بالای 70 درصد است.

از نگاه بخشی نیز بخش خدمات بیش از سایر بخشها در معرض آسیبهای ناشی از کرونا قرار گرفته است (به طور متوسط 50 درصد اشتغال کشور مربوط به بخش خدمات است). همچنین آمارها نشان می دهد:

- حدود 37 درصد از شاغلان بخش خدمات کارکن مستقل هستند.

- 50 درصد از شاغلان بخش خدمات دارای اشتغال غیررسمی بوده و بیمه نیستند.

- 57 درصد از اشتغال بخش خدمات برای شرکت های دارای 1 تا 4 کارکن است و در بین شاغلان بخش خدمات شرکت های 1 تا 4 نفر کارکن، شاغلان کارکن مستقل، بیشترین سهم (63 درصد) را دارند و شاغلان مزد و حقوق بگیر بخش خصوصی، 30 درصد آن را تشکیل میدهند.

در گزارش بازوی کارشناسی مجلس با تاکید بر اینکه یکی از مهمترین چالشهای بازار کار ایران، عدم توازن منطقه ای در بین استان های کشور است، آمده است: به طوریکه تفاوت نرخ بیکاری بین استانی تا حدود 10 درصد می رسد. تفاوت نرخ بیکاری بین استانی در نرخ بیکاری زنان و جوانان تحصیلنموده به مراتب بیشتر است. استان های محروم، در اشتغال غیررسمی، میزان اشتغال در شرکت های زیر پنج نفر کارکن و شرایط شغلی کارکن مستقل سهم بسیار بالایی دارند و با توجه به آسیب پذیری شدید این نوع اشتغال از شیوع بیماری کرونا، برای جلوگیری از افزایش عدم توازن منطقه ای پیشنهاد می گردد دولت سیاست های حمایتی ویژه ای- در چارچوب منابعی که برای مقابله با آثار مالی شیوع بیماری کرونا تجهیز نموده است - برای این استانها طراحی و اجرا کند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 25 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 1146

به "نیمی از شاغلان بخش خدمات بیمه نیستند، مشاغل غیررسمی بیشترین آسیب را از کرونا دیده اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نیمی از شاغلان بخش خدمات بیمه نیستند، مشاغل غیررسمی بیشترین آسیب را از کرونا دیده اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید