هم اسباب بازی و هم کتاب

به گزارش فروشگاه کوچک، حسین ابراهیمی مقدم روانشناس در یادداشتی ضمن برشمردن فواید کتاب خوانی برای بچه ها از تاثیر آن بر تربیت کودک گفته و تاکید نموده خانواده ها در کنار تهیه اسباب بازی مقوله کتاب و کتابخوانی را برای بچه هاشان فراموش نکنند.

هم اسباب بازی و هم کتاب

خبرنگاران-حسین ابراهیمی مقدم؛ روانشناس:

اگر می خواهید بچه های اهل کتاب تربیت کنید، باید خودتان هم اهل کتاب باشید. کتابخانه ها معمولا میزبانی نویسنده های بومی یا مهمان را برعهده می گیرند. چقدر خوب است که بچه هاتان با افراد واقعی در آن سوی کتاب ها آشنا شوند. بچه های که در خردسالی کتاب خواندن را به شکل سرگرمی با نظارت والدین خود پیگیری می نمایند، معمولا در سنین بالاتر نسبت به این یار مهربان، وفادارتر خواهند بود. آنها هم علاقه شان به کتاب خواندن بیشتر می گردد و هم کتاب خواندن برایشان تبدیل به یک عادت خواهد شد. بچه هایی که کتاب می خوانند، تصمیمات بهتری می گیرند و سرگرمیات سالم تری دارند؛ بنابراین هم خودتان کتابخوان باشید و هم کتاب و کتابخانه یکی از مهم ترین وسایل خانه تان محسوب گردد. از سویی، از ابتدای کودکی در اتاق فرزندتان کتاب قرار دهید. در کنار انواع اسباب بازی یکی از قفسه های کمدش را پر از کتاب کنید و از کتاب های پارچه ای، تصویری و رنگی و همینطور کتاب های شعر و حمام برای آنها استفاده کنید.

نگویید، آخر نوزاد یا کودک چگونه متوجه تفاوت کتاب و اسباب بازی خواهد شد! یا تصور نکنید که آن کتاب ها را خراب یا پاره خواهد نمود و تمام! این یک اشتباه تربیتی بزرگ است. همین که نوزاد و کودک شما، کتاب را در نزدیکی خود می بیند و همین که شعر و کتاب خواندن شما را دیدن می نماید، حتی اگر به ظاهر توجه نکند، به وجود آن به عنوان یک پدیده عادی عادت و در گذر زمان با آن ارتباط برقرار می نماید.

این ساعت، کتاب بخوان

زمانی در روز را به کتاب خواندن خود یا کتاب خواندن شما برای آنها اختصاص دهید. تصاویر کتاب را به او نشان دهید و درباره هر یک از تصاویر با او گفت وگو کنید تا به داده های بیشتری دست پیدا کنید. بگذارید کودک نیز صحبت کند و خود به مکاشفه در خصوص موضوع کتاب برسد. اختصاص یک زمان مشخص برای کتابخوانی بهتر است بعد از 9 سالگی باشد. برای این زمان اختصاصی یک عنوان طراحی کنید تا آنها حسابی سر ذوق بیایند. بعلاوه سعی کنید زمانی که برای فرزند خود کتاب می خوانید جای شخصیت های مختلف با صداهای مختلف حرف بزنید. از فرزندتان بخواهید ادامه قصه را خودش بسازد یا حدس بزند. گاهی اوقات ماجراهای کتاب را وارد بازی هایتان کنید. بعد از چند مرتبه کتابخوانی و همراهی کودک با شما، به او جایزه و هدیه ای دهید و عنوان کنید که این به بهانه همراهی هایش در کتابخوانی بوده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 23 مرداد 1402 بروزرسانی: 23 مرداد 1402 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 2352

به "هم اسباب بازی و هم کتاب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هم اسباب بازی و هم کتاب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید