واکنش هیات مدیره انجمن فیلم کوتاه ایران به سیاستگذاری های فیلم فجر

به گزارش فروشگاه کوچک، هیات مدیره انجمن فیلم کوتاه ایران (ایسفا) با انتشار گزارشی نسبت به شرایط فیلم کوتاه در سیاستگذاری های جشنواره فیلم فجر گلایه کرد و با اشاره به پیشنهاداتشان مطرح کردند:در صورت اجرایی شدن این پیشنهادات، جشنواره فیلم فجر می توانست در بخش فیلم کوتاه هویت مستقل خود را داشته باشد.

واکنش هیات مدیره انجمن فیلم کوتاه ایران به سیاستگذاری های فیلم فجر

به گزارش فروشگاه کوچک، طبق گزارش رسیده در متن ارسالی آمده است: با توجه به مشکلاتی که در دو سال گذشته در رابطه با برگزاری بخش مسابقه فیلم های کوتاه در جشنواره فیلم فجر پیش آمده بود و با عنایت به درخواست اعضای انجمن فیلم کوتاه ایران و فیلم سازان این عرصه جهت تغییر شیوه برگزاری این بخش، هیئت مدیره ایسفا رایزنی هایی را با مدیران مربوطه شروع کردند.

در همین رابطه جلسه ای در تاریخ 25 شهریور ماه در انجمن سینمای جوانان ایران با حضور ابراهیم داروغه زاده (دبیرجشنواره ملی فیلم فجر)، سید صادق موسوی (مدیر عامل انجمن سینمای جوانان ایران)، مسعود نجفی (مدیر روابط عمومی سازمان سینمایی) و اعضای هیات مدیره انجمن فیلم کوتاه ایران برگزار گردید.

در این جلسه نواقص و اشکالات شیوه کنونی برگزاری بخش مسابقه فیلم های کوتاه در جشنواره فیلم فجر از طرف هیئت مدیره ایسفا مطرح و تأکید شد که در حال حاضر این بخش در جشنواره فیلم فجر بیشتر شبیه مرور چند اثر برگزیده از دو جشنواره فیلم کوتاه تهران و جشن مستقل ایسفا است و فاقد رقابت موثر، تازگی و هیجان است که از الزامات هر جشنوارهای می باشد.

برگزارنمایندگان جشنواره فیلم فجر نیز از محدودیت هایی که به واسطه تمرکزشان بر فیلمهای بلند دارند صحبت کردند، اما مایل به شنیدن نظرات جدید در مورد بخش فیلم کوتاه در جشنواره بودند. با توجه به جمیع نظرات و امکاناتی که جشنواره میتواند به این بخش اختصاص دهد و با نظر به الگوی رایج در جشنوارههای مطرح جهانی، هیأت مدیره ایسفا پیشنهاداتی را بیان کرد که در صورت تصویب در شورای سیاست گذاری فجر، از سال جاری عملی گردد. پیشنهادات به توضیح زیر بود:

1. تشکیل هیات انتخاب مستقل توسط جشنواره فیلم فجر و دریافت تمامی فیلم های کوتاه تا 15 دقیقه که در دیگر جشنواره های داخلی حضور نداشته اند. آثار بخش مسابقه فیلم کوتاه مستقلا توسط این هیئت انتخاب بشوند.

2. جشنواره فیلم فجر در ترکیب هیئت انتخاب و داوری این بخش از فیلم سازان، کارشناسان و فعالان به روز حوزه فیلم کوتاه بهره مند گردد.

3. در بخش نقد و آنالیز آثار این بخش، از منتقدان و صاحب نظران فیلم کوتاه استفاده گردد.

4. سالن و سئانس مناسب برای فیلم های کوتاه بخش مسابقه اختصاص داده گردد و تمهیداتی در نظر گرفته گردد که مخاطبان بیشتری از این بخش که هویت مستقل و ویژگی های منحصر به فرد دارد و توسط جوانان آینده ساز سینمای ایران عرضه میگردد، بهره مند شوند.

این پیشنهادات که در جلسه حضوری با موافقت دبیر جشنواره ملی فیلم فجر روبرو شد، پس از جمع بندی و تائید هیئت مدیره ایسفا و موافقت مدیر عامل انجمن سینمای جوانان بطور رسمی و مکتوب، به عنوان پیشنهادات مشترک دو مرکز موثر در فیلم کوتاه، به دبیر جشنواره فیلم فجر ارائه شد؛ اما متأسفانه این پیشنهادات در شورای سیاست گذاری جشنواره فیلم فجر مورد قبول واقع نشده و فراخوان، به جز تغییرات اندکی، به سیاق سال های گذشته منتشر شد.

انجمن فیلم کوتاه ایران ضمن تشکر از همراهی مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران با پیشنهادات ایسفا، با ابراز تأسف از این بی توجهی آشکار به آراء و نظرات فیلم سازان فیلم کوتاه، توسط شورای سیاست گذاری و دبیر جشنواره ملی فیلم فجر اعلام می دارد که در صورت اجرایی شدن این پیشنهادات، جشنواره فیلم فجر می توانست در بخش فیلم کوتاه هویت مستقل خود را داشته باشد. همچنین این امکان برای فیلم سازان بیشتری فراهم می شد که فارغ از حضور در دو جشنواره مذکور، فیلم های خود را برای اولین بار در جشنواره فیلم فجر نمایش دهند.

این روزها شاهد اعتراض تعدادی از فیلم سازان فیلم کوتاه هستیم که فیلم هایشان از حضور در جشنواره فیلم کوتاه تهران باز مانده است. تعدادی از این فیلم ها که با هزینه و زحمات زیادی ساخته شده اند، درخور توجه هستند ولی به دلیل محدودیت، در رقابت با آثار دیگر امکان حضور پیدا نکردند. چنانچه جشنواره فیلم فجر به طور مستقل عمل می کرد، این امکان برای این دسته از فیلم سازان فراهم می شد که شانس خود را برای دیده شدن و رقابت در آن جشنواره امتحان نمایند و فضایی جدید برای تعدادی دیگر از فیلم سازان فراهم می شد. جشنواره فیلم فجر هم، چنانچه فیلم کوتاه برایش جدی بود و آن را سینمای خلاق و جسور و متفکر می دانست، می توانست خود کاشف استعدادهای جدید باشد و برای مخاطبان و اصحاب رسانه، پدیده های جدید ارائه کند.

این گزارش برای اطلاع رسانی به اعضای ایسفا و فعالان عرصه فیلم کوتاه و اطلاع دکتر حسین انتظامی که در شلوغی های سینمای بلند، فرصتی برای درخواست چندین ماهه ملاقات هیات مدیره صنف و مصاحبه در مورد دغدغه های فیلم سازان جوان فیلم کوتاه کشور را ندارند، منتشر می شود. امیدواریم که گردانندگان جشنواره فیلم فجر و مدیران سازمان سینمایی با برگزاری جلسات مشورتی با انجمن فیلم کوتاه ایران و صاحب نظران این عرصه، راه تعامل بیشتر را باز و به نسل جوان سینما بیشتر اعتماد نمایند، تا در نهایت نتایج مثبت و قابل قبولی برای فیلم سازان و فیلم کوتاه کشور که بخش پیشرو و آینده ساز سینمای ایران است محقق گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 14 دی 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 637

به "واکنش هیات مدیره انجمن فیلم کوتاه ایران به سیاستگذاری های فیلم فجر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش هیات مدیره انجمن فیلم کوتاه ایران به سیاستگذاری های فیلم فجر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید