چطور رنگ در و دیوار و وسایل را با رنگ و تناژ وسایل چوبی خانه هماهنگ کنیم؟

به گزارش فروشگاه کوچک، این روزها در خانه اغلب ما علاوه بر فرش و مبلمان و سایر اکسسوری های تزیینی، وسایل چوبی از بوفه گرفته تا کنسول و حتی به کار بردن چوب در نمای ظاهری منزل به وفور یافت می شود. چه این وسایل چوبی شما از جنس بلوط باشند و چه کاج یا حتی چوب مصنوعی، زیبایی چوب این استحقاق را دارد که با بهترین شکل ممکن خودنمایی کند. اما شما اصول انتخاب و ترکیب رنگ ها را بلد هستید؟ سوال اینجاست که کدام رنگ ها در ترکیب پالت رنگی دکوراسیون داخلی منزل زیبایی چوب را به بهترین و شکیل تر شکل ممکن نشان می دهند. این مقاله را از سرویس سبک زندگی و در مجله خبرنگاران بخوانید.

چطور رنگ در و دیوار و وسایل را با رنگ و تناژ وسایل چوبی خانه هماهنگ کنیم؟

لازم نیست همه چیز با هم هماهنگ و ست باشد

  • 7 روش آسان برای طراحی یک دکوراسیون داخلی آرام بخش برای منزل

چه در دکوراسیون داخلی پذیرایی و چه اتاق خواب جوان و نوجوان لازم نیست رنگ همه چیز با هم ست باشد. برای داشتن حتی زیباترین و شیک ترین دکوراسیون داخلی منزل با اجزا و عناصری که به راحتی در کنار هم می نشینند اما دقیقاً هم با هم مطابقت ندارند، چشم اندازی تکامل یافته و طبیعی را در خانه خود ایجاد کنید. در این میان بد نیست بدانید هر نوع چوب از رنگ و الگوی بافت مشخصی رخوردار است و با ایجاد لکه و رنگ کردن هم می توان رنگ آن را تغییر داد.

به این ترتیب می توان رنگ چوب را با سایر اجزای دکوراسیون منزل کوچک یا بزرگ هماهنگ کرد. سازندگان مبلمان قرن ها از انواع رنگ و لاک ها هم برای تقویت ظاهر بافت چوب و هم برای تغییر رنگ چوب استفاده کرده اند. انواع چوب افرا، گیلاس، گردو، چوب ماهون، آبنوس، بلوط و چوب میوه معمولی ترین انواع چوب در طراحی وسایل دکوراسیون داخلی منازل ایرانی و خارجی هستند.

با گذشت زمان، مبلمان چوبی یک قاب غنی و چشم نوازتر را به دست آورده اند که عمق و پیچیدگی را جلا می دهند. چوب ها و روکش های جدیدتر ممکن است فاقد این پیچیدگی باشند، اما هنوز هم یک تناژ رنگی کلی دارند که ممکن است به رنگ زرد، نارنجی، قهوه ای قرمز، قهوه ای مایل به آبی یا قهوه ای تیره باشد.

در قانون ترکیب رنگ ها برای انتخاب رنگ های دیواری یا پارچه هایی که قطعات چوب شما را تکمیل می کند رنگ های غالب را در پایان در نظر بگیرید. همچنین در نظر بگیرید که آیا شما نمای دکوراسیونی از کنتراست بالای رنگ ها یا یک ترکیب رنگی غنی از جفت ها و ست هایی با کنتراست کم را ترجیح می دهید.

در مورد تکه های چوبی موجود در یک اتاق نگران نباشید، نمای کژوال یا ترکیبی از چند رنگ چوب می توانید یک ظاهر دکوراسیون مدرن امروزی را در پالت رنگی دکوراسیون داخلی منزل کلاسیک و مدرن خود ترتیب بدهید.

  • چگونه قانون 10-30-60 برای ترکیب رنگ دکوراسیون داخلی منزل را رعایت می کنید؟

کنتراست را در ترکیب پالت رنگ دکوراسیون داخلی منزل کلاسیک و مدرن از قلم نیاندازید

پرداخت تیره رنگ و روغن روی چوب مثل ماهگونی، گردویی یا گیلاسی در برابر هر پالت رنگی روشن از سبز و آبی گرفته تا سایه یا رنگی از رنگ های روشن و آفتابی چرخه رنگ بسیار هماهنگ است.

به همین ترتیب رنگ چوب روشن با جسارت و زیبایی تمام می تواند همراه با رنگ های تیره چوب یا رنگ های تیره در و دیوار ست و هماهنگ شود و ترکیبی از شیک ترین رنگ های دکوراسیون را رقم بزند.

در ترکیب پالت رنگی دکوراسیون داخلی منزل در واقع کنتراست و تضاد همواره توجه بیشتری را به مبلمان جلب می کند. علاوه بر این اگر یک وسیله خوب در ترکیب دکوراسیون خود دارد که می خواهید روی آن تمرکز کنید ایجاد کنتراست بهترین روش است. اگر مبلمان اتاق نشیمن شما تیره است حتی با وجود رنگ روشن در و دیوار هم ممکن است در فضای اتاق نشیمن احساس شلوغی بیش از حد داشته باشید. اگر ظاهر چوب تیره در برابر رنگ روشن در و دیوار هستید (یا مبلمان روشن در برابر دیوارهای تیره)، مبلمان را به صورت منظم و ساده نگه دارید تا ظاهر شلوغ را به خاطر تیره بودن در و دیوار جبران کنید.

در اصول انتخاب و ترکیب رنگ ها برای دستیابی به کنتراست زیاد بین رنگ های اصلی با رنگ های تکمیلی، سعی کنید رنگ دیوارها را روشن نگه دارید و تا حد امکان بین مقادیر رنگ چوب و د و دیوار اختلاف و کنتراست ایجاد کنید.

همچنین می توانید از رنگ های موجود در مبلمان و لوازم چوبی به نام راهنمایی برای انتخاب رنگ دیوار استفاده کنید. برای مثال اگر به نظر می رسد رنگ غالب در چوب قرمز است، پس زمینه سبز دیوار، رنگ چوب را تقویت و تشدید می کند و باعث می شود لوازم چوبی در ترکیب دکوراسیون حسابی خودشان را نشان دهند.

چوب هایی با تناژ زرد طلایی در برابر قرمز گرم و همچنین سبز، خاکی و یا بادمجانی خوش ترکیب به نظر می رسند. چوب های قهوه ای تیره با رگه های زرد هم شاید خیلی بازاری به نظر برسند اما حتی در ترکیب رنگ یک دکوراسیون داخلی مدرن جسارت و دراماتیک بالایی به فضا می بخشند.

چوب های عتیقه، که دارای پتینه هستند (پتینه عمق و پیچیدگی زیادی را ارائه می دهد)، ممکن است چندین تناژ را با هم ترکیب کنند به همین دلیل می توانند در برابر انواع رنگ های روشن یا تیره خوب و شکیل به نظر برسند.

برای ترکیب پالت رنگی دکوراسیون داخلی منزل یا محل کار یک الگوی دقیق و ظریف تعریف کنید

رنگ های زوج و ست شده با هم عموما تضاد و کنتراست کمی ایجاد می کنند. اما خب این بدان معنا نیست که مبلمان در پس زمینه محو می شوند.

وقتی یک میز جلو مبلی با رنگ قهوه ای تیره یا آبنوس را در جایی قرار دهید که در و دیوارش به رنگ قرمز پر رنگ یا آبی-سبز است، تعادل پویا میان دو رنگ از قدرت برابر ایجاد می کنید. به عبارت دیگر در این پالت رنگی اندازه رنگ چوب با دیوار برابر است.

همین اصل با چوب های قهوه ای میانه و رنگ های خاموش یا میانه هم کار می کند. اما اثر آن محدودتر است، در این صورت تناژهای رنگی مطیع تر و تسلیم تر هستند.

نت های گرم، مانند رنگ خاکستری مایل به قهوه ای، قارچی یا خاکی، نت های غنی و غلیظی را در وسایل چوبی با رنگ قهوه ای میانه به همراه می آورند. در این صورت زیبایی مبلمان در ترکیب دکوراسیون بیشتر خودش را نشان می دهد اما جلوه آن آرام و ملایم تر است و نوع دیگری از درام را در نتیجه آن ایجاد می کند که در اثر کنتراست بالا ایجاد می شود.

  • 7 ایده جالب و ساده برای دکوراسیون دیوار پشت تلویزیون

گزینه های مبلمان خود را در نظر بگیرید

در اصول انتخاب و ترکیب رنگ ها انتخاب و ترجیحات رنگی کاملاً شخصی و سلیقه ای است، اما هنگامی که شما رنگ های پس زمینه را برای رنگ مبلمان انتخاب می کنید، در هر صورت این ترکیبات چوب و رنگ را در نظر بگیرید:

*گرمای چوب کاج با تناژ عسلی در مقابل رنگ سبز میانه به خوبی خودش را نشان می دهد. این سبز رنگ زرد را در چوب به وجود می آورد و به آن ها با یک کنتراست ملایم تعادل می بخشد. به این ترتیب رنگ چوب کاج را باید یک مکمل خوب و مناسب برای رنگ سبز در دکوراسیون داخلی باید به تعداد بیاوریم.

*رنگ سبز زیتونی (که مرسوم تر است) و رنگ سبز روشن که ممکن است کمی پر زرق و برق یا حتی جلف و جوانانه به نظر برسد هم برای ترکیب با چوب فوق العاده اند. اما رنگ سبز کمرنگ و سبز نعنایی یک انتخاب مجذوب کننده و در عین حال کمتر پرطرفدار است. رنگ سبز در تمامی تناژها یکی از مکمل های رنگ چوب در ترکیب دکوراسیون داخلی است. در تمام فضاها از آشپزخانه تا اتاق خواب می توانید از این ترکیب رنگی استفاده کنید. مقاله بهترین و بدترین ترکیب رنگ برای اتاق خواب را بخوانید تا بهتر بتوانید در مورد این ترکیب رنگ تصمیم بگیرید.

  • 8 رنگ از بهترین و بدترین رنگ ها برای اتاق خواب

*آبی روشن و کمرنگ زمانی به کار می آید که رنگ نارنجی چوب غالب باشد. در واقع ترکیب رنگ نارنجی یکی از مکمل های رنگ آبی در دکوراسیون داخلی به خصوص در سبک مدرن و مینیمال است. اما برای زندگی با این رنگ بسیار جسورانه باید عاشق کنتراست بالا باشید. تضاد بیش از هم گاهی ممکن است زننده باشد. این ترکیب رنگ را برای در و دیوار و مبلمان به همراه چوب تیره اکسسوری ها هم می توانید به کار ببرید (تصویر بالا).

*قرمز مایل به قهوه ای یا نارنجی پرتقالی تناژ نارنجی موجود در چوب را بیرون می کشد اما چون از نظر تناژ بسیار شبیه هم هستند جلوه چوب از بین می رود.

*رنگ زرد و نارنجی تناژ زردی چوب را بیرون می کشند بیشتر روی گرمای کلی فضا تأکید می کند اما رنگ چوب را تقویت نمی کند.

منبع : BGH

نوشته های مرتبط

12 ترفند شیک برای طراحی مدرن دکوراسیون داخلی آشپزخانه کوچک آپارتمانی

6 راز انتخاب و ترکیب رنگ دکوراسیون داخلی منزل از زبان یک کارشناس رنگ

5 ایده شاد و مجذوب کننده برای طراحی دکوراسیون اتاق نوجوان

7 ایده عالی برای بزرگ تر کردن فضای آپارتمان کوچک و نقلی

منبع: افق کوروش
انتشار: 22 شهریور 1400 بروزرسانی: 22 شهریور 1400 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 1868

به "چطور رنگ در و دیوار و وسایل را با رنگ و تناژ وسایل چوبی خانه هماهنگ کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چطور رنگ در و دیوار و وسایل را با رنگ و تناژ وسایل چوبی خانه هماهنگ کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید