غذاهای تقویت کننده سیستم دفاعی و تضعیف کننده فاکتورهای التهابی بدن

به گزارش فروشگاه کوچک، تهران (پانا) - دبیر و نائب رئیس انجمن تغذیه ایران با تاکید بر نقش موثر اصلاح عادات غذایی در تقویت سیستم ایمنی افراد و پیشگیری از بروز بیماری ها، با اشاره به نکات مهم تغذیه ای در این رابطه، مواد غذایی موثر بر کاهش فاکتورهای التهابی در بدن، مواد مغذی موثر بر عملکرد سیستم ایمنی بدن و منابع غذایی آن ها و مواد غذایی تضعیف کننده سیستم ایمنی را برشمرد.

غذاهای تقویت کننده سیستم دفاعی و تضعیف کننده فاکتورهای التهابی بدن

به گزارش ایسنا، مجیدحسن قمی با بیان اینکه انواع سرماخوردگی و آنفلوآنزا با شروع فصول سرد سال شایع می شوند، اظهار کرد: روش های انتقال ویروس در سرماخوردگی، آنفلوآنزا و کووید 19 مشابه است همه این ویروس ها در تماس و فاصله نزدیک افراد باهم و به وسیله قطرات تنفسی یا ذرات پرتاب شده از دهان و بینی هنگام صحبت کردن، عطسه و سرفه منتشر می شوند. یکی دیگر از راه های انتقال ویروس ها، تماس با سطوح آلوده به ویروس توسط فرد و سپس دست زدن به دهان، بینی و چشم هاست.

وی با اشاره به نقش موثر اصلاح عادات غذایی در تقویت سیستم ایمنی افراد و پیشگیری از بروز بیماری ها، بر مصرف کافی انرژی و پروتئین تاکید نمود و گفت: البته هر گونه افراط و تفریط در دریافت انرژی، سبب بروز سوء تغذیه خواهد شد به عبارتی محدودیت دریافت انرژی(لاغری مفرط) و چاقی هر دو اثرات سوئی بر پاسخ سیستم ایمنی به عفونت های ویروسی مانند آنفلوآنزا دارند.

قمی ادامه داد: تحقیقات نشان داده هر دو این شرایط با افزایش خطر ابتلا و مرگ و میر در برابر عفونت آنفلوآنزا روبروست. بنابراین، از جمله نکات مهم در رژیم غذایی افراد با هدف پیشگیری از ابتلا و تقویت سیستم ایمنی توجه به دریافت کافی انرژی و پروتئین در برنامه غذایی روزانه است که طی آن منابع حیوانی پروتئین عبارتند از انواع گوشت (قرمز و سفید)، تخم مرغ و لبنیات و منابع گیاهی پروتئینی شامل حبوبات، غلات و مغزدانه ها می گردد.

برای افزایش کیفیت پروتئین های گیاهی، بهتر است مخلوطی از دو نوع پروتئین گیاهی (مخلوط غلات و حبوبات یا غلات و مغزدانه ها یا حبوبات و مغزدانه ها) استفاده گردد، خوشبختانه غذاهای سنتی ایرانیان شامل عدس پلو، باقلا پلو، پلو لوبیا چشم بلبلی، عدسی با نان، انواع آش، دلمه و بعضی غذاهای سنتی ایرانی دیگر، از این نظر مفیدند.

البته باید توجه داشت غذاهایی با منشاء حیوانی خصوصا گوشت قرمز حاوی اسید آراشیدونیک هستند که مصرف زیاد آن می تواند باعث افزایش بیشتر التهاب گردد. لذا جهت تقویت سیستم ایمنی در این شرایط تامین پروتئین از منابع گیاهی، گوشت سفید و سفیده تخم مرغ بیشتر توصیه می گردد.

این متخصص تغذیه در این رابطه بر نکات زیر نیز تاکید نمود:

افرادی که در حال کاهش وزن با رژیم های سرخود یا غیرعلمی هستند (بویژه رژیم های غذایی کمتر از 1500 کیلوکالری در روز) با تضعیف سیستم ایمنی و افزایش آسیب پذیری، با احتمال بیشتری در معرض ابتلا به کرونا ویروس قرار می گیرند. بنابراین، رعایت توصیه های تغذیه ای صحیح و پیروی از یک رژیم غذایی سالم زیر نظر متخصصان تغذیه در این شرایط ضروری است.

نوشیدن مایعات کافی نیز گامی مؤثر در پیشگیری از ابتلا به بیماری است، چراکه مایعات به رقیق شدن ترشحات و دفع سموم یاری می نمایند و در رساندن مواد مغذی مصرفی در غذا به سلول ها و دفع سموم و مواد زائد از بدن نقش اساسی دارد. نوشیدن کافی آب بهداشتی، همچنین در افزایش کارایی و نیروی جسمی شخص، بسیار موثر است. لذا استفاده از آب، آب میوه های طبیعی، انواع چای و انواع سوپ ها توصیه می گردد. در این راستا یکی از شاخص های ساده برای تشخیص کافی بودن مایعات دریافتی این است که ادرار رقیق و رنگ آن روشن یا بی رنگ باشد.

رعایت تنوع و تعادل در برنامه غذایی و استفاده از همه پنج گروه غذایی شامل گروه نان و غلات با تاکید بر غلات و نان های سبوس دار، گروه میوه ها با تاکید بر مصرف انواع مختلف میوه ها، گروه سبزی ها با تاکید بر مصرف انواع آنها با رنگ های متفاوت، گروه گوشت ها با تاکید بر تخم مرغ، مرغ، ماهی، حبوبات و مغزها و گروه شیر و لبنیات با تاکید بر مصرف لبنیات کم چرب توصیه می گردد.

از انواع غلات سبوس دار غلات کامل در اولویت مصرف قرار گیرند شامل برنج، جو و گندم کامل. (منظور از نان های سبوس دار نان هایی هستند که از آرد سبوس دار تهیه شده شوند و اضافه کردن سبوس در نانوایی به خمیر به هیچ وجه توصیه نمی گردد).

مصرف منظم صبحانه کامل، در تقویت سیستم ایمنی نقش دارد. توصیه می گردد در وعده صبحانه از تخم مرغ، شیرکم چرب و پنیرکم چرب و کم نمک، نان و غلات سبوس دار و سبزی استفاده گردد.

روغن های مایع حاوی چربی های اشباع نشده مانند روغن زیتون و روغن کانولا می توانند به عنوان روغن های اصلی مصرفی در تهیه و طبخ غذا پیشنهاد شوند. البته در هنگام استفاده از این روغن ها باید به عدم استفاده از دمای خیلی بالا در طبخ غذا توجه گردد.

مصرف بیش از حد روغن های حاوی اسیدهای چرب امگا 6 (اسید لینولئیک) مانند سویا، ذرت، کنجد، گلرنگ و روغن آفتابگردان می توانند نشانگرهای التهابی در بدن را افزایش دهند. بسیاری از این روغن ها به طور گسترده ای در غذاهای فرآوری شده استفاده می شوند، بنابراین بهتر است مصرف این نوع غذاها در این مدت محدود گردد. همچنین ضروری است از مصرف روغن های حیوانی حاوی اسیدهای چرب اشباع بلند زنجیر هستند به دلیل تاثیر بر شاخص های التهابی، خودداری گردد.

مواد غذایی موثر بر کاهش فاکتورهای التهابی در بدن

میوه ها و سبزیجات رنگارنگ حاوی مقادیر فراوان فیتوشیمیایی ها و فیبرهای ضد التهابی هستند و به نظر می رسد سنگ بنای یک رژیم ضد التهابی به دلیل توانایی آنها در تنظیم شاخص هایی مانند پروتئین واکنشگر C (CRP)، فاکتور هسته ای کاپا-بی (NFkB)، هیستامین و سایر سایتوکاین های التهابی در داخل بدن و شرایط آزمایشگاهی باشد. اگر چه بیشتر غذاهای گیاهی حاوی ترکیباتی با خواص ضد التهابی هستند.

اما میوه ها و سبزیجات زیر به دلیل ذکر آنها در تحقیقات زیادی به عنوان مواد غذایی ضد التهابی مطرح شده اند:

کلم ها بویژه کلم بروکلی و کلم بنفش، انواع پیاز، انواع توت، انگور، مرکبات، گوجه فرنگی و انار، چغندر پخته

گیاهان و ادویه های ضد التهابی شامل چای سبز و سیاه، زردچوبه، سیر، زنجبیل، شنبلیله، نعناع، دارچین، جوز هندی، پودر فلفل قرمز، لیموترش، زعفران، فلفل سیاه، گشنیز، جعفری، شوید و ریحان

همچنین مصرف آویشن برای محافظت ریه در مقابل سموم استنشاق شده و هوای آلوده توصیه می گردد.

توجه گردد در خصوص ترکیبات گیاهی با توجه به عدم شناخت از عملکرد دقیق ویروس در سطح سلولی بهتر است در حد متعادل مثلا حداکثر1 قاشق چایخوری از یک نوع از ترکیبات ذکر شده استفاده گردد و از مصرف بیش از حد آنها خودداری گردد.

بعضی غذاهای تقویت نماینده سیستم ایمنی که به وسیله عملکرد آنتی اکسیدانی یا آنتی میکروبیال عمل می نمایند و بهتر است در رژیم غذایی روزانه گنجانده شوند عبارتند از:

انواع ماست پاستوریزه پروبیوتیک، سیب، هویج، زردک و اسفناج

مصرف سیر به میزان 2 تا 3 حبه در روز

از سیر برای تسکین سرفه، سرماخوردگی و رینیت (التهاب بافت مخاطی بینی) استفاده می گردد اما در صورت مصرف بیش از حد یا به صورت مکمل با دوز بالا، این ترکیب می تواند موجب اختلالات دستگاه گوارش و یا واکنش های آلرژیک گردد.

مصرف منابع غذایی فیبرهای تخمیری شامل لوبیا و حبوبات

مواد مغذی موثر بر عملکرد سیستم ایمنی بدن و منابع غذایی آن ها

به گفته قمی، پژوهش های علمی نشان داده اند که بعضی از مواد مغذی ممکن است سبب بهینه سازی عملکرد سیستم ایمنی از جمله بهبود عملکرد دفاعی و در نتیجه مقاومت در برابر عفونت و افزایش تاب آوری سیستم ایمنی در مقابله با عوامل خارجی گردند. بسیاری از این عناصر مغذی به وسیله مهار واسطه های پیش التهابی، ارتقاء عملکردهای ضد التهابی، تعدیل ایمنی با واسطه سلولی، تغییر عملکرد سلول های حاوی آنتی ژن بر افزایش سطح ایمنی بدن و کاهش خطر عفونت ها تاثیر می گذارند.

از جمله این مواد مغذی می توان به اسیدهای چرب اشباع نشده (PUFA) امگا-3، مواد معدنی مانند آهن، روی، سلنیم، منیزیم، و ویتامین هایی نظیر ویتامین E، ویتامین A، ویتامین C، ریبوفلاوین (ب2)، ویتامین B6، اسید فولیک، ویتامین B12 و بعضی اسیدهای آمینه و غذاهای عملکردی از جمله ترکیبات غذایی حاوی پره بیوتیک ها و پروبیوتیک ها، فیبر تخمیری و فلاونوئیدها اشاره نمود.

جهت تامین این مواد ضروری توصیه های زیر ارایه می گردد:

جهت تامین دریافت کافی ویتامین C توصیه می گردد منابع غذایی آن شامل کیوی، مرکبات، پرتقال و لیمو، فلفل دلمه ای، کلم بروکلی و گوجه فرنگی به میزان کافی در رژیم غذایی گنجانده گردد. دلیل تاثیر مفید ویتامین C در مقابله با بیماری به دلیل توانایی آن در تقویت سیستم ایمنی است. سلول های ایمنی غنی از ویتامین C هستند و در شرایط استرس مصرف ویتامین C در سلول های درگیر افزایش می یابد که خود توجیه نماینده افزایش احتیاج به ویتامین C در شرایط بیماری و التهاب است. متخصصان معتقدند ویتامین C نقش مهمی را در پیشگیری از بیماری و کاهش طول درمان این بیماری عهده دار است.

جهت منابع غذایی اسیدهای چرب PUFA امگا-3 مصرف روزانه گردو یا دانه بزرک در صورت در نظر دریافت توصیه های مربوط به ایمنی غذایی توصیه می شوند. همچنین به عنوان یکی از منابع غذایی اصلی این نوع اسیدهای چرب در صورت امکان مصرف انواع ماهی به میزان 2 بار در هفته توصیه می گردد.

برای دریافت کافی آهن توصیه می گردد منابع غذایی غنی آن شامل گوشت قرمز کم چرب، ماهی، تخم مرغ به میزان مناسب در رژیم غذایی گنجانده گردد. همچنین توصیه می ­گردد حبوبات به عنوان یکی دیگر از منابع حاوی آهن، همراه منابع غذایی ویتامین C همچون نارنج و آبلیمو به منظور جذب بهتر آهن استفاده شوند.

جهت تامین دریافت کافی روی (زینک) توصیه می گردد منابع غنی آن شامل گوشت بدون چربی گوسفند، مرغ، شیر و محصولات لبنی ، تخم مرغ و آجیل، به میزان کافی در رژیم غذایی گنجانده گردد.

جهت تامین دریافت کافی سلنیم مصرف منابع غذایی آن شامل آجیل ها، مرغ، تخم مرغ، گوشت کم چرب و محصولات گوشتی کم چرب به میزان کافی در رژیم غذایی توصیه می گردد.

برای دریافت کافی منیزیم توصیه می گردد منابع غذایی آن شامل سبزیجات برگ سبز و غلات سبوس دار به میزان کافی در رژیم غذایی گنجانده گردد.

برای تامین ویتامین E منابع غذایی آن شامل انواع جوانه ها، روغن جوانه گندم، بادام زمینی، روغن و دانه آفتابگردان، فندق به میزان کافی در رژیم غذایی گنجانده گردد.

جهت تامین دریافت کافی ویتامین A توصیه می گردد منابع غذایی حاوی رتینول شامل جگر، ماهی، روغن جگر ماهی و تخم مرغ و بتاکاروتن شامل هویج، کدو حلوایی، فلفل قرمز، اسفناج، کلم بروکلی، گوجه فرنگی به میزان کافی در رژیم غذایی گنجانده گردد.

برای دریافت کافی فولیک اسید توصیه می گردد منابع غذایی غنی آن شامل جوانه بروکسل، کلم، اسفناج و منابع خوب شامل کلم بروکلی، کلم، گل کلم، نخود، لوبیا سبز، لوبیا چشم بلبلی، نخود فرنگی و منابع متوسط شامل سیب زمینی، بیشتر سبزیجات، بیشتر میوه ها، مغزهای گیاهی، برنج قهوه ای، ماکارونی سبوس دار، جو دوسر، سبوس، پنیر، ماست، شیر، تخم مرغ، ماهی قزل آلا، گوشت گاو به میزان کافی در رژیم غذایی گنجانده گردد.

منابع غذایی ویتامین B12 شامل گوشت کم چرب ، تخم مرغ، شیر و فرآورده های لبنی و ماهی به میزان کافی در رژیم غذایی گنجانده گردد.

جهت تامین دریافت کافی اسیدهای آمینه زنجیره ای شاخه دار نیز توصیه می گردد منابع غذایی آن شامل پروتئین های آب پنیر، شیر و پروتئین سویا، مرغ، ماهی و تخم مرغ، لوبیا پخته، نخود، عدس، گندم کامل و آجیل ها به میزان کافی در رژیم غذایی گنجانده گردد.

مواد غذایی تضعیف نماینده سیستم ایمنی

مواد غذایی که در شرایط کنونی برای افزایش قدرت ایمنی بدن در برابر عفونت بایستی در رژیم غذایی محدود و یا حتی بهتر است فعلا کنار گذاشته شوند:

از مصرف زیاد فست فودها و گوشت های فرآوری شده اجتناب گردد، چراکه حاوی اسیدهای چرب ترانس و اشباع زیاد است و برای سلامتی و عملکرد سیستم ایمنی نامطلوب است و معمولا نمک زیادی دارد.

از مصرف غذاهای حاوی کربوهیدرات های ساده، نوشابه ها و نوشیدنی های شیرین شده با شکر و قند ساده و همچنین محصولاتی مانند چیپس، پفک، لواشک های صنعتی به دلیل ارزش تغذیه ای پایین و داشتن نگهدارنده اجتناب گردد چرا که با تضعیف عملکرد سیستم ایمنی همراه است.

حتی المقدور از مصرف غذاهای سرخ شده اجتناب گردد. زیرا به دلیل داشتن چربی های نامطلوب (اشباع و ترانس) سبب کاهش عملکرد سیستم ایمنی می گردد.

از مصرف غذا در بیرون از منزل پرهیز گردد. غذاهای بیرون از منزل ممکن است با رعایت نکات بهداشتی دقیق تهیه نشده و نمک و چربی اشباع و ترانس بالایی داشته که سبب تضعیف سیستم ایمنی خواهد شد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 9 آذر 1399 بروزرسانی: 9 آذر 1399 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 1363

به "غذاهای تقویت کننده سیستم دفاعی و تضعیف کننده فاکتورهای التهابی بدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غذاهای تقویت کننده سیستم دفاعی و تضعیف کننده فاکتورهای التهابی بدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید