کارگردانی مستقل، بی حاشیه و وفادار به فیلم های کمدی

به گزارش فروشگاه کوچک، بزرگداشت ابراهیم وحید زاده با تاکید بر مستقل و سالم بودن او در فیلمسازی، توانایی، دانش و تبحر او در ساخت فیلم های طنز و نوآوری های او در فیلمسازی کمدی برگزار گردید.

کارگردانی مستقل، بی حاشیه و وفادار به فیلم های کمدی

به گزارش خبرنگاران، شب ابراهیم وحیدزاده دوشنبه عصر (10 آبان ماه) با حضور بعضی از اعضای کانون کارگردانان و با اجرای داریوش فرهنگ در موزه سینما برگزار گردید.

محسن امیریوسفی رئیس کانون کارگردانان سینما به عنوان اولین سخنران این مراسم در ابتدای صحبت خود با یادی از درگذشتگان سینمای ایران از زمان شیوع ویروس کرونا مانند کامبوزیا پرتوی، خسرو سینایی، اکبر عالمی، فرشته طائرپور، حمیدرضا صدر و انتقاد به تعویق افتادن واکسیناسیون سینماگران و درخواست ایجاد غرفه ای برای حمیدرضا صدر و کانون کارگردانان در موزه سینما، درباره ابراهیم وحیدزاده بیان نمود: برگزاری شب کانون کارگردانان درواقع انتها دوران فعالیت و ورود به دوران پیشکسوتی نیست بلکه مانند روزی است که آنها دوباره بدرخشند و این جهت را ادامه دهند.

سپس داریوش فرهنگ متنی را که محمد تهامی نژاد برای ابراهیم وحیدزاده فرستاده بود، خواند که در آن به تبیین شیوه فیلمسازی و سبک و سیاق او پرداخته بود.

در ادامه ویدئویی از سیروس ابراهیم زاده پخش شد که این هنرمند درباره ابراهیم وحیدزاده سخنانی گفت. در بخشی از این ویدئو او به شیوه طنزپردازی و اطلاعات و دانش ابراهیم زاده اشاره و تاکید نمود او از باسوادترین سینماگران است و در سینمای کمدی بسیار پیروز عمل نموده است.

خسرو دهقان منتقد سینما به عنوان دیگر سخنران این مراسم بیان نمود: از زمان دوستی من با او حدود 50 سال می گذرد. دوستی ما از جنبه کار بوده و آدم آراسته و مرتبی است همانطور که در کارش هم همینطور است. ریشه های آثار او در سینمای آزاد و مستقل است و از تئاتر تا فیلم آموزشی، کوتاه، مستند و طنز و تدریس را در کارنامه کاری خود دارد. ابراهیم وحیدزاده خود هم از موسسان و پایه گذاران سینمای آزاد و هم از رهروان آن است.

سپس ابراهیم وحیدزاده با حضور در صندلی گفت؛ فکر می کردم قرار است من نفر آخر باشم که برای سخنرانی می آیم و وقتی شما خسته شده اید، می آیم و داستانی را برای شما می خوانم، زیرا من از سال 91 تا به امروز گاهی داستان کوتاه می نویسم.

او سپس داستان کوتاه طنزی را به نام مردن، خفتن و یا شاید خواب تماشا که به گفته خودش اسمش تراژیک است اما محتوا طنز است که کنایه به سال های فعالیت نداشتن او داشت.

عزیزالله حاجی مشهدی منتقد سینما به عنوان سخنران بعدی این مراسم، گفت: او سینما را با فیلم کوتاه شروع کرد ولی او برعکس همه کسانی که چند فیلم کوتاه می سازند و می خواهند به فیلم بلند و سینمایی برسند او هرگز این شتاب را از خود نشان نداد. او از 22 سالگی که وارد سینما شد حدود دو دهه به فیلم کوتاه، تئاتر، داستان نویسی و فیلم های آموزشی می پردازد. به همین علت وقتی سال 66 تحفه ها را می سازد آنقدر حرفه ای است که با وجود آنکه فیلم اولش است از بازیگران چهره استفاده می نماید و این اعتماد به نفس او را نشان می دهد.

او با اشاره به تعداد آثاری که این هنرمند و کارگردان فراوری نموده است، بیان نمود: وحیدزاده با حدود 55 سال سابقه فعالیت در حوزه فیلمسازی چرا باید تنها هفت فیلم بسازد. این به علت شرایط فیلمسازی خاص کشور و مستقل و سالم بودن او است. او بیشتر فیلم های خودش را در دهه 80 ساخته است که اگر با بعد زمان آن را تقسیم کنیم با توجه به سالهای فعالیتش هر 5 سال یک فیلم ساخته است! پس چگونه می گردد کسی بخواهد با آسودگی خیال زندگی خودش را با سینما بگذارند و به این شیوه ارتزاق کند اما مستقل باشد؟

حسن حسندوست تدوینگر سینما و تلویزیون به عنوان آخرین سخنران این مراسم با حضور در صندلی بیان نمود: من از اولین فیلم بلند او مجسمه با او همکاری کردم. او از شاخصه های سینمای طنز ایران است و هر یک از کارهایش بسیار جلوتر از سینما و روزگار زمان خود بوده است. او برای فیلمش از پرده سبز و جلوه های بصری و کامپیوتر استفاده کرد درحالی که آن موقع استفاده از این ویژگی ها مرسوم نبود. امیدوارم این مراسم باعث گردد او دوباره یک کار خوب به سینما ارائه کند.

داریوش فرهنگ در بخشی از این مراسم بیان نمود: کارگردانان با وجود تمام مشقاتی که وجود دارد سعی می نماید تا روح زندگی را به جامعه ببخشد. چیزی جز عشق نمی تواند باعث گردد که یک کارگردانی در جهت خود باقی بماند و آنها هستند که می توانند جامعه را به سمت شور و انگیزه پیش ببرند.

در انتها مراسم لوح تقدیری با حضور مهران عباسی مدیرعامل موزه سینما، محمدعلی نجفی و علی ژکان از طرف موزه سینما و سازمان سینمایی به ابراهیم وحیدزاده اهدا شد. لوح تقدیر دیگری نیز از طرف شورای مرکزی کانون کارگردانان به این هنرمند و فیلمساز تقدیم شد.

در بخش هایی از این مراسم نیز پشت صحنه ها و آنونس هایی از فیلم هایی که او کارگردانی نموده، پخش شد.

به گفته محسن امیریوسفی این اولین مراسم از شب های کانون کارگردانان بود که از زمان شیوع ویروس کرونا متوقف شده و اکنون بعد از حدود یک سال و نیم برگزار گردید.

ابراهیم وحیدزاده فیلمنامه نویس، تهیه کننده، کارگردان و تدوینگر سینمای ایران ساخت آثاری مانند تحفه ها، مجسمه، عشق فیلم، معادله، شام عروسی، تاکسی نارنجی و عروسک را در کارنامه هنری خود دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 12 آذر 1400 بروزرسانی: 12 آذر 1400 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 1951

به "کارگردانی مستقل، بی حاشیه و وفادار به فیلم های کمدی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کارگردانی مستقل، بی حاشیه و وفادار به فیلم های کمدی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید