یلدای لاکچری!

به گزارش فروشگاه کوچک، یلدا برای ایرانیان تداعی کننده شبی است که خوان پر نعمت میوه، آجیل و خوراکی های متنوع آن در کنار قصه گویی و حافظ خوانی اقوام و آشنایان، بلندترین شب سال را به کوتاهی می کشاند، اما به نظر می رسد افزایش قیمت ها در امسال دورهمی ایرانیان را تحت شعاع قرار داده و به نظر می رسد امسال بیشتر ثروتمندان بتوانند یلدا و آیین هایش را متفاوت از دیگران بگذرانند اما چرا؟

یلدای لاکچری!

با حضور در بازار و مشاهده قیمت اجناس و کالاها متوجه خواهید شد که قیمت انواع کالاهای مصرفی به ویژه مواد غذایی افزایش را تجربه نموده است اما فشار حاصل از تورم در امسال سبب گردیده با درآمدهای پایین کارمندی و کارگری، بازارها، متاثر از شرایط بد اقتصادی جامعه دیگر رونق سال های پیش را به خصوص در آستانه شب یلدا نداشته باشد.

اعظم اینانلو، بانوی خانه داری که خرید آجیل شب یلدا را برای خود تحریم نموده، به خبرنگار خبرنگاران می گوید: شوهر وی کارمند بوده و درآمد آنان کفاف مخارج ماهانه آنها و فرزندانش را نمی دهد و برای یاری به شوهر خویش ناچار است در بیرون از خانه کار کند.

اینانلو در پاسخ به این پرسش که برای شب یلدا چه برنامه هایی را تدارک دیده است اظهار می نماید: خرید آجیل و میوه های مخصوص شب یلدا برای خانواده ما میسر نیست و نمی توانیم شب یلدا را متفاوت از دیگر شب های سال سپری کنیم.

مریم محتشم، شهروندی دیگر در مورد خرید شب یلدا معتقد است: این مراسم امروزه تشریفاتی گردیده و تنها طبقه مرفه جامعه می توانند آن را اجرا نمایند. امسال قیمت ها افزایش داشته و دیگر نمی توانیم شب یلدا را آن گونه که شایسته است سپری کنیم. بهتر است خانواده هایی که دارای اقوام بوده و در کنار یکدیگر زندگی می نمایند با تقسیم کردن هزینه های مراسم یلدا به منزل بزرگ فامیل رفته و علاوه بر کاهش هزینه خرید کالاهای شب یلدا، صله رحم را نیز به جای آورند.

اکبر حاصلی، یکی از فروشندگان و عمده فروشان آجیل و خشکبار به کاهش توان خرید اکثر اقشار جامعه اشاره و تاکید می نماید: سال گذشته در همین برهه زمانی وی چندین کامیون خرید خود را به اتمام رسانده بود و سفارش جدیدی برای شب یلدا تدارک می دید اما امسال هنوز نتوانسته نیمی از خرید خود را عرضه کند. قیمت ها سال به سال در حال افزایش است اما قدرت خرید مردم نسبت به سال گذشته روند کاهشی داشته و کمتر کسی توانایی برپایی چنین مراسمی را دارد.

خرید یک کیلو آجیل مناسب شب یلدا برابر با یک چهارم حقوق یک کارمند

وی با اشاره به قیمت نامانوس برخی آجیل ها نظیر پسته، فندق، گردو، بادام و تخم کدو، می گوید: خرید یک کیلو آجیل مناسب شب یلدا برابر با یک چهارم حقوق یک کارمند بوده که با هیچ منطق و معیاری قابل فهم نیست.

یکی از کارگران شرکتی با ابراز تاسف از میزان پرداخت حقوق و دستمزدها که توسط اداره کار تنظیم و ابلاغ گردیده است، اظهار می نماید: تورم سالانه در کشور به شکل کاملا محسوس در حال افزایش است اما اداره کار، هیچ گونه همسان سازی در این خصوص نسبت به حقوق کارگران اعمال ننموده است.

علیرضا دانیالی، پایه حقوق در نظر گرفته گردیده برای کارگران را مغایر با شرایط اقتصادی جامعه دانسته و تاکید می نماید: نه تنها حقوق کارگران متناسب با نرخ تورم محاسبه و پرداخت نمی گردد بلکه تاخیر در پرداخت آن از سوی برخی شرکتها باعث نارضایتی جامعه کارگری کشور گردیده است.

این کارگر شرکتی با تصریح اینکه خانواده های کارگران بیشترین آسیب را در این میان متحمل می شوند،می گوید: قربانیان اول مسائل درآمدی کارگران و کارمندان، خانواده های آنان هستند که مجبورند با شرایط نگران نماینده جامعه کارگری کنار آمده و پاسوز تصمیمات غلط در این حوزه شوند.

دانیالی نیز برگزاری مراسمی نظیر شب یلدا و عید نوروز را مختص قشر مرفه می داند و معتقداست: کارگران امروز با مسائل عدیده ای مواجهند که پاسداشت چنین مراسمی دیگر دغدغه به حساب نمی آید.

وی با اشاره به مزایای کارگران در سنوات گذشته و دوران شکوفایی اقتصاد و فراوری خاطرنشان می نماید: پیش از این بواسطه حمایت از فراوری و شرایط اقتصادی بهتر، کارفرمایان بسته ها و سبدهای غذایی خانوار برای کارگران اختصاص می دادند که امروزه در کمتر کارخانه و شرکتی این امتیازات عرضه می گردد.

دانیالی نقص مدیریتی و تصمیمات نادرست برخی مدیران ارشد کشور را پایه ریز مسائل کنونی جامعه کارگری دانسته و تاکید می نماید: چنانچه مسائل جامعه کارگری مرتفع نگردد چرخه های اقتصادی کشور از حرکت باز خواهند ایستاد.

قیمت آجیل حداقل 2 برابر گردیده است

اسماعیل حاجی ابراهیمی، رئیس اتاق اصناف شهرستان تنکابن، افزایش قیمت ها در بازار را همگام با نوسانات ارز دانسته و به خبرنگار خبرنگاران اظهار می نماید: این التهابات تورمی در کل کشور غیرقابل انکار بوده و بسیاری از بازارها از آن تاثیر گرفته اند.

وی، ضمن اشاره به افزایش دو تا سه برابری محصولات غذایی در امسال می گوید: بازار میوه و آجیل نیز تحت تاثیر نوسانات بازار قیمت های متفاوتی را تجربه نموده و بسته به نوع کالا شاهد افزایش محصولات در این بازارها هستیم. افزایش قیمت برخی میوه ها ناشی از واردات است؛ میوه هایی مانند موز و آناناس به دلیل فراوری بسیار محدود در کشور ناگزیر از واردات بوده و طبیعتا قیمت دلار در این محصولات اثر مستقیم دارد.

وی از قیمت بالای سیب در بازار سخن گفته و در تشریح دلیل گرانی آن تصریح می نماید: این محصول به دلیل کاهش فراوری در امسال که متاثر از برف بهاره و خشکی حاکم در کشور است در ظرفیت محدود فراوری شد که به دلیل بالا بودن تقاضا و کمبود عرضه دستخوش افزایش قیمت گردیده است.

رئیس اتاق اصناف شهرستان تنکابن با اشاره به نزدیک شدن شب یلدا و افزایش تقاضا برای خرید محصولات تصریح می نماید: از لحاظ تامین میوه و آجیل مسئله ای وجود نداشته و طی تصمیمات انجام گرفته توسط اتحادیه های مرکز استان و کشور بر توزیع مناسب این کالاها تاکید گردیده است.

ابراهیمی تاکید می نماید: با توجه افزایش چند برابری محصولات به ویژه مواد غذایی احتمال رکود بازار شب یلدا حتمی است چراکه قدرت خرید مردم نسبت به سال های گذشته به شدت کاهش یافته است.

وی در ادامه به افزایش قیمت مواد غذایی به ویژه آجیل شب یلدا اشاره نموده و یادآور می گردد: قیمت یک کیلو پسته مرغوب در سال گذشته نهایتا به 70 هزار تومان می رسید اما در امسال این محصول با نرخ بالای 200 هزار تومان به دست مصرف نماینده می رسد.

ابراهیمی افزایش حداقل 2 برابری قیمت ها در بخش آجیل را ناشی از نوسانات بازار دانسته و معتقد است: همه محصولات خشکبار و آجیل در کشور فراوری داخل بوده اما وجود التهابات بازار، قیمت این محصولات را نیز تحت تاثیر قرار داده است.

رئیس اتاق اصناف شهرستان تنکابن در ادامه با اشاره به قیمت میوه اظهار می نماید: تنها فراوریات مرکبات شمال کشور هیچ تغییری نسبت به سال گذشته نداشته اما سایر محصولات اعم از سیفی جات و میوه ها حداقل 2 برابر گردیده اند.

ابراهیمی با ابراز نگرانی از تناقض موجود در افزایش قیمت محصولات و حقوق کارمندان نسبت به سال گذشته خاطرنشان می نماید: چنانچه اوضاع کنونی ادامه داشته باشد، بازارهای کشور دچار رکود مطلق گردیده و شرایط به مراتب دشوارتری پیش روی مردم قرار خواهد گرفت.

رئیس اتاق اصناف شهرستان تنکابن در بخش دیگری از گفت وگو از اجرای گشت ویژه واحد بازرسی اتاق اصناف برای شب یلدا در بازار خبر داده و خاطرنشان می نماید: از یک هفته منتهی به انتها آذر گشت ویژه برای نظارت بر قیمت ها آغاز گردیده که اولویت در این بازرسی ها بازار میوه و آجیل است. نوسانات بازار در چند ماه اخیر سبب شد تا اعمال قوانین نظارتی به واسطه تغیر مکرر قیمت ها تحت شعاع قرار گیرد اما با متعادل شدن قیمت ها شاهد ثبات در بازار هستیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 دی 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 48

به "یلدای لاکچری!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یلدای لاکچری!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید