10 طرح در حوزه فناوری کاشتنی های مغزی توسعه می یابد

به گزارش فروشگاه کوچک، به گزارش خبرنگاران به نقل از معاونت علمی، کاربردهای وسیع تراشه های مغزی سبب شده تا هم اکنون 10 طرح مهم در این حوزه، با مجری گری دانشگاه های فعال در دست اجرا قرار گیرد.

10 طرح در حوزه فناوری کاشتنی های مغزی توسعه می یابد

با توسعه شرکت های دانش بنیان و فناور فعال در حوزه مغز و شناخت، بسترهای لازم برای ساخت سیستم های کوچک با قابلیت کاشت در مغز فراهم شده است. به بیان دیگر توسعه روزافزون فناوری، زمینه را برای ساخت سیستم های ثبت سیگنال های عصبی از قشر مغز فراهم نموده است.

برای ساخت این سامانه ها بعد از طراحی سیستم، قسمتی از استخوان جمجمه برداشته می گردد تا سیستم بتواند در تماس با سطح مغز و یا در عمق های کم یا زیاد آن قرار بگیرد؛ این، مفهوم استفاده از ایمپلنت مغزی است.

محمدحسین مقامی کارشناس ارشد ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی با اشاره به حمایت از طرح های فناورانه در این حوزه گفت: امروزه، انسان، علاقمند به کسب اطلاع از فرآیندهای مغزی است تا برای درمان بعضی از بیماری ها یا مقاصدی مانند بازتوانی شناختی، بتواند فعالیت های مغز را با دقتی بسیار بیشتر از بیش ثبت کند و یا تأثیراتی روی این فعالیت ها بگذارد.

تماس با سطح مغز

با توجه به اهمیت این فناوری و کاربردهای بسیار وسیع آن، هم اکنون 10 طرح در کارگروه ایمپلنت مغزی در حال انجام است.

طراحی و ساخت بخش های بیرونی و درونی در راستا مستقیم برای انتقال توان و داده از دنیای بیرون به سیستم کاشته شده در بدن به وسیله دانشگاه علم و صنعت ایران، ریزسیستم تحریک الکتریکی 16 کاناله تمام مجتمع در دانشگاه صنعتی امیرکبیر، طراحی و ساخت آرایه های الکترودی نفوذی دوبعدی منعطف با استفاده از ریزفناوری به وسیله دانشگاه صنعتی سهند تبریز و پردازنده چندکاناله سیگنال عصبی در دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی از جمله این طرح ها است.

بسته بندی مطمئن

بعلاوه طراحی و ساخت یک لینک مستقیم برای انتقال داده و توان به همراه راستا غیرفعال در راستا معکوس برای انتقال داده از ایمپلنت به دنیای بیرون به وسیله دانشگاه صنعتی شریف و نیز ساخت یک بسته بندی مطمئن برای ایمپلنت های قابل کاشت در مغز در دانشگاه صنعتی سهند تبریز از دیگر این طرح ها به شمار می رود.

دانشگاه فردوسی مشهد، پروژه سرنخست 16 کاناله تمام مجتمع برای یک سیستم ثبت الکتریکی و دانشگاه صنعتی امیرکبیر نیز پروژه طراحی و ساخت یک باتری برای ایمپلنت های مغزی به منظور تأمین توان مورداحتیاج مدارهای بخش کاشته شده در بدن را در دست اجرا دارند.

ساخت الکترودهای نفوذی سه بعدی

طراحی و ساخت فرستنده و گیرنده برای انتقال دوسویه میان ایمپلنت و دنیای بیرون بر مبنای سیستم رادیوی پالسی در دانشگاه تربیت مدرس و طراحی و ساخت الکترودهای نفوذی سه بعدی با استفاده از ریز فناوری برای ثبت و تحریک الکتریکی نیز به وسیله دانشگاه صنعتی امیرکبیر در حال انجام است.

از برنامه های مهم کارگروه ایمپلنت مغزی ستاد شناختی که به وسیله کارگروه توسعه فناوری ها و ابزارهای نوین برای ارتباط دوسویه با مغز پیگیری می گردد، می توان به تأمین خدمات ساخت مدار مجتمع، ارائه اطلاعات و مشخصات فنی مربوطه و بعلاوه تأمین دسترسی به کتابخانه سلول های دیجیتال مورد احتیاج برای انجام پروژه های ایمپلنت مغزی ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی اشاره نمود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 27 فروردین 1401 بروزرسانی: 27 فروردین 1401 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 2085

به "10 طرح در حوزه فناوری کاشتنی های مغزی توسعه می یابد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 طرح در حوزه فناوری کاشتنی های مغزی توسعه می یابد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید