NPR پاسخ داد؛ چرا فشار حداکثری موجب فروپاشی اقتصاد ایران نشده است؟

به گزارش فروشگاه کوچک، خبرنگاران: رادیو عمومی ملی آمریکا در وب سایت خود با اشاره به سیاست فشار حداکثری ترامپ علیه ایران و اعمال تحریم های شدید علیه این کشور، نوشت: چرا تا به امروز این اقدامات موجب فروپاشی مالی در ایران نشده است؟

NPR پاسخ داد؛ چرا فشار حداکثری موجب فروپاشی اقتصاد ایران نشده است؟

جهت دریافت مشاوره خدمات چاپ بروشور سه لتی از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ بروشور های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از شفقنا، در این مطلب که به قلم جاکل نورتهام نگاشته شده، آمده است: دولت ترامپ از سال 2017 تا به امروز دست به کوشش هایی برای محدودسازی منابع مالی ایران و وادار نمودن این کشور به حضور در میز مذاکره هسته ای مجدد زده است. مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در سخنان اخیر خود عنوان نموده که هدف استراتژی فشار حداکثری دولت ترامپ قطع 80 درصدی درآمدهای نفتی ایران می باشد.

با این حال، اقتصاد ایران هنوز از بین نرفته است. جواد صالحی اصفهانی، اقتصاددان دانشگاه ویرجینیا و کارشناس اقتصاد ایران در این باره می گوید: من فکر می نم پیش بینی ها در باره سقوط سریع اقتصاد در ایران، خوش بینانه است. برخلاف تحریم های شدیدی که دولت ترامپ اعمال نموده، نوعی کج فهمی درباره سطح کیفی و پیچیدگی اقتصاد ایران و چگونگی مقاومت این اقتصاد در برابر تحریم های آمریکا، وجود دارد.

به گفته یک تحلیلگر دیگر، بی شک تحریم های اعمال شده از سال 2017 به بعد، اقتصاد ایران را تحت تاثیر قرار داده است اما ایران تنها متکی به نفت خود نیست. اقتصاد ایران بسیار متنوع بوده و حقیقتا فراوری یک بخش مهم در آن محسوب می گردد. در حال حاضر فراوری در بخش های مختلف از جمله خودرو، فلزات و پلاستیک یک پنجم اشتغال ها در کشور را شامل می گردد. تحریم های آمریکا موجب شده تجار ایرانی برای تهیه کالاهای موردنیاز برای فراوریات خود دچار مسائلی شوند. همچنین یافتن مشتری در خارج از کشور برای محصولات آنها به امری سخت تبدیل شده است چرا که ترامپ کشورها یا افراد ثانویه ای را که با ایران تعامل مالی داشته باشند، به تحریم تهدید نموده است.

سوزان مالونی، کارشناس مسائل مربوط به ایران در اندیشکده بروکینگز نیز در اظهاراتی در این باره تاکید نمود: ایران با شرکای منطقه ای خویش روابطی خوب و یکپارچه برقرار نموده است که به وسیله آن می تواند برای حفظ بعضی فعالیت های مالی خود اقدام به تجارت یا استفاده از انواع دیگری از مناسبات نماید. ایرانی ها در واقع صنایع جایگزین برای استفاده در ظرفیت های قابل توجهی داخلی خود داشته و این توانایی را دارند که روابط خویش را با کشورهای همسایه خود به منظور جبران مسائل مالی، تعدیل کنند.

کشورهایی مانند عراق و افغانستان، بعضی از جمهوری ها در آسیای مرکزی، سوریه و هر جای دیگری در این منطقه دسترسی هایی که است که کنترل آنها فراتر از سایه وزارت خزانه داری آمریکا می باشد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 7 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 775

به "NPR پاسخ داد؛ چرا فشار حداکثری موجب فروپاشی اقتصاد ایران نشده است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "NPR پاسخ داد؛ چرا فشار حداکثری موجب فروپاشی اقتصاد ایران نشده است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید