آیا گیاهخواری سلامت ترین رژیم غذایی است؟

به گزارش فروشگاه کوچک، گیاهخواران و وگان ها همچنین کمبود ویتامین ب 12 دارند که خطر سکته مغزی را افزایش می دهد. ویتامین ب 12 از آسیب عصبی پیشگیری می کند، اما در میوه و سبزیجات وجود ندارد. توصیه شده که بزرگسالان هر روز 1.5 میکروگرم ویتامین ب 12 مصرف کنند.

آیا گیاهخواری سلامت ترین رژیم غذایی است؟

هر روز آدم های بیشتری به غذا های گیاهی روی می آورند و یک دلیلش آن است که گفته می شود این غذا ها سالم تر از بقیه غذا ها هستند. اما آیا اثبات شده که این غذا ها واقعاً برای شما بهتر هستند؟ در این مقاله تلاش می کنیم به این پرسش پاسخ دهیم.

به گزارش خبرنگاران به نقل از بی بی سی ورلد، طی یک دهه اخیر بر تعداد افرادی که گوشت و لبنیات را کم کرده یا این غذا ها را به طور کلی از رژیم غذایی شان حذف کرده اند افزوده شده است. یک انگیزه رایج برای پرهیز از پنیر و استیک و وِگان شدن (به معنی حذف کامل گوشت و لبنیات از رژیم غذایی) فوایدی است که برای این نوع رژیم غذایی برشمرده شده است.

این تصور وجود دارد که رژیم غذایی گیاهخواری در مقایسه با رژیم های همه چیز خواری فیبر بسیار بالا و کلسترول، پروتئین و کلسیم و نمک کمتری دارد. اما همچنان نسبت به حذف کامل گوشت، ماهی، تخم مرغ و لبنیات از رژیم غذایی نگرانی ها و سوءتفاهم هایی وجود دارد.

یکی از نگرانی های رایج آن است که آیا رژیم غذایی گیاهخواری می تواند به اندازه کافی ویتامین ب 12 مورد نیاز بدن را تأمین کند؟ ویتامین ب 12 از آسیب عصبی پیشگیری می کند، اما در میوه و سبزیجات وجود ندارد. توصیه شده که بزرگسالان هر روز 1.5 میکروگرم ویتامین ب 12 مصرف کنند.

جنت کِید، از گروه متخصصان اپیدمیولوژی تغذیه ای در مدرسه تغذیه و علوم غذایی انگلستان، می گوید: کمبود ویتامین ب 12 می تواند علائم عصبی مانند بی حسی ایجاد کند و اگر کمبود ویتامین ب 12 طولانی شود این شرایط برگشت ناپذیر می شود.

در تحقیق اخیری که با مشارکت 48000 نفر بزرگسال بالای 18 سال انجام شد سلامت افرادی که گوشت مصرف می کنند، کسانی که ماهی و لبنیات می خورند، اما از گوشت قرمز پرهیز می کنند و همینطور گیاهخواران شامل وگان ها با هم مقایسه شد.

محققان دریافتند که در گیاهخواران شامل وگان ها احتمال بیماری های قلبی شامل سکته قلبی بسیار پایین و خطر سکته مغزی بسیار بالا بود که احتمالاً مربوط می شد به کمبود ویتامین ب 12 در این افراد. محققان دریافتند در هر 1000 نفری که گوشت قرمز مصرف نکرده بودند 10 مورد بیماری قلبی کمتر و 3 مورد سکته مغزی بیشتر گزارش شده بود.

تامی تانگ، متخصص اپیدمیولوژی تغذیه ای از دانشگاه آکسفورد، می گوید بالا رفتن خطر سکته مغزی خونریزی دهنده ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد. کلسترول پایین در مقابل بیماری قلبی و سکته مغزی ایستمیک از فرد محافظت می کند، اما شواهدی وجود دارد که نشان می دهد سطوح پایین کلسترول (که مرتبط با رژیم های گیاخواری و وگان است) ممکن است یکی از دلایل سکته های مغزی خونریزی دهنده باشد.

او می گوید: گیاهخواران و وگان ها همچنین کمبود ویتامین ب 12 دارند که خطر سکته مغزی را افزایش می دهد.

مارکو اسپرینگمن، کارشناس ارشد پایداری محیط زیستی و سلامت عمومی در دانشگاه آکسفورد، می گوید: اما مخمر یا غذا های غنی شده مانند شیر های گیاهی مقدار ناچیزی ویتامین ب 12 دارند. او توصیه می کند در کشور هایی که غذا ها غنی سازی نمی شوند افراد مکمل های ویتامین ب 12 را مصرف کنند.

به وگان ها و گیاهخواران هم توصیه شده که برای جبران کمبود ویتامین ب 12 مکمل های دارویی یا غذا های غنی شده مصرف کنند. کِید هم به وگان ها توصیه می کند که حتماً مکمل ب 12 مصرف کنند و مطمئن شوند که بچه ها و نوزادانی که از رژیم غذایی گیاهی استفاده می کنند به قدر کافی ویتامین ب 12 مصرف می کنند.

یکی از نگرانی های رایج دیگری که افراد با هوس تبدیل شدن به وگان باید به آن توجه کنند آن است که آیا رژیم گیاهخواری پروتئین کافی برای بدن فراوری می کند یا نه. اسپرینگمن می گوید با اینکه در میوه ها و سبزیجات پروتئین به قدر کافی وجود ندارد، اما نگران کننده نیست.

گیاهخواری ولاغری؛ چگونه گیاه خوار شویم؟

خط بطلان یک پروفسور بر افسانه های غلط و گاه خطرناکِ رژیم های غذایی

او می گوید: ما هرگز مشاهده نکرده ایم که کمبود پروتئین مسئله ای برای افراد ایجاد کرده باشد، فقط در افرادی این مشکل ایجاد شده که به قدر کافی کالری دریافت نکرده اند. پروتئین همه چیز است.

درواقع شیرسویا همانقدر پروتئین فراوری می کند که شیر گاو و کسانی که رژیم گیاهخواری دارند می توانند از شیرسویا استفاده کنند.

اسپرینگمن می گوید وگان ها تا زمانیکه میوه و سبزیجات رنگی مصرف می کنند خیلی کم احتمال دارد که دچار کمبود آهن شوند. او می گوید: بدن با گذر زمان خودش را با میزان آهنی که در رژیم غذایی مان یافت می شود تطبیق می دهد و اگر شما در غذایتان کمبود آهن داشته باشید بدن همان میزان آهن را به شکلی بهینه مصرف می کند.

اسپرینگمن می گوید یک رژیم متعادل گیاهی سالمترین رژیم غذایی ممکن است. او می گوید: ما دریافته ایم که رژیم گیاهخواری در شکل وگان می تواند از انواع دیگر گیاهخواری مانند خوردن سبزیجات و ماهی یا آن شکلی از گیاهخواری که محصولات لبنی گیاهی مصرف می شود، سالم تر باشد، زیرا در رژیم فقط گیاهی یا همان وگان فرد میوه، سبزیجات و حبوبات زیاد مصرف می کند که همه برای سلامتی مفیدند و می توانند هر چیز دیگری که بدن به آن نیاز دارد را جبران کنند.

او توصیه می کند که وگان ها مقدار زیادی میوه و سبزیجات با رنگ های مختلف، آجیل، غلات، لوبیا، عدس و همینطور چیا، شاهدانه و دانه کتان که مملو از اومگا 3 است، مصرف کنند.

برای کسانی که نگرانند رژیم غذایی وگان تنوع کمی دارد باید گفت که مطالعه ای که در سال 2018 انجام شد نشان داد که تنوع غذایی آن را سالم تر نمی کند. در حقیقت، محققان دریافتند کسانی که رژیم غذایی متنوع تری دارند بیشتر احتمال دارد که غذا های فراوری شده و نوشیدنی های شکری مصرف کنند.

اما اسپرینگمن نگران رایج شدن هله هوله های وگان است. او می گوید این هله هوله ها به اندازه همه چیز خواری مضر است..

اما لزوماً نمی تواند این گونه باشد. در تحقیقی که اخیراً انجام شده است، محققان اثر مصرف زیاد گیاهان و نه لزوماً رژیم غذایی وگان را بر سلامت افراد بررسی کردند. محققان از شاخص هایی استفاده کردند که افراد را بر اساس مقدار مصرف غذا های گیاهی و حیوانی رتبه بندی می کرد. در این تحقیق حتی افرادی که گیاهخواری بخش بزرگی از رژیم روزانه شان را تشکیل می داد، قدری لبنیات، ماهی و گوشت قرمز مصرف می کردند.

مشخص شد افرادی که در رژیم غذایی شان بیشتر گیاهخواری و کمتر گوشتخواری داشتند، از سلامت عمومی بهتری برخوردار بودند. بعد از کنترل مقادیری مانند سن، جنسیت، نژاد و رفتار های بهداشتی مانند مصرف سیگار، الکل و ورزش کردن، مشخص شد افرادی که بیشتر از غذا های گیاهی استفاده کرده بودند خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی را تا 32 درصد کاهش داده بودند.

کیسی ربهولدز، استادیار مدرسه بهداشت عمومی بلومبرگ وابسته به دانشگاه جان هاپکینز می گوید: ما ارتباطی قوی بین التزام داشتن به یک الگوی رژیمی و خطرات بالینی مهم پیدا کردیم. ما دریافتیم افرادی که میوه و سبزیجات بیشتری مصرف می کنند، همان افرادی هستند که معمولاً گوشت، گوشت فراوری شده، لبنیات و ماهی کمتری مصرف می کنند. اما این پژوهش لزوماً تأیید نمی کند که نوع خاصی از رژیم گیاهی یا صرفاً وگان بودن که در آن فرد فقط میوه و سبزیجات مصرف می کند از انواع دیگر رژیم ها که فرد از محصولات حیوانی هم استفاده می کند، سالم تر است.

کیسی می گوید: من باور دارم که فواید بهداشتی ناشی از رژیم گیاهی درواقع ناشی از تلفیق چند عامل است: خوردن میوه و سبزیجات بیشتر و غذا های حیوانی کمتر که شامل چربی های اشباع شده [چربی هایی که اغلب در غذا های شیرین، شور و مزه دار یافت می شود و مصرف زیاد آن باعث بالارفتن کلسترول می شود]نیز می شود.

محققان دیگر می گویند پیوند برقرار کردن بین رژیم وگان ها و سلامتی بیشتر می تواند گمراه کننده باشد، چون وگان ها عادت های سالم دیگری دارند که ممکن است بر سلامتی آن ها اثر گذاشته باشد. فایدون مگ کاس، دانشیار دانشگاه کپنهاگ در گروه ورزش و تغذیه می گوید: وگان ها معمولاً کمتر سیگار می کشند و بیشتر ورزش می کنند و پرهیز از الکل در آن ها بیشتر است.

فایدون می گوید این عوامل که مربوط به سبک زندگی هستند می توانند خطر بیماری قلبی و مرگ را کاهش دهند و درعوض باعث شوند که ما فکر کنیم رژیم وگان ها به تنهایی عامل سلامتی بیشتر آن هاست. فایدون می گوید بیشتر داده ها درباره رژیم وگان ها از طریق مشاهده گردآوری شده پس هنوز عدم قطعیت هایی درباره رژیم وگان، به خصوص درباره آثار بلندمدت آن، وجود دارد.

فایدون می گوید برای مشاهده اثر تغییرات رژیمی بر سلامتی محقق باید سال ها افراد را دنبال کند و نتایج رژیم غذایی را بر سلامتی آن ها مشاهده کند و حداقل یکسال مطالعه مداخله ای داشته باشد.

اولین مداور، نویسنده کتاب مروری بر آزمایش های کنترل شده نگاهی به فواید متابولیکی رژیم های گیاهی، می گوید برای فهم اثر رژیم های گیاهی بر سلامتی باید حداقل دو سال مطالعات کنترل شده انجام داد.

درحالیکه فقدان شواهد کافی برای اثبات بهتر بودن رژیم وگان ها وجود دارد، کید می گوید رژیم وگان سلامت عمومی افراد را بهتر می کند، اما ممکن است به دلیل کمبود کلسیم و ویتامین ب 12 احتمال شکستن استخوان ها افزایش پیدا کند.

توده بدنی یا بی ام ای در وگان ها پایین تر است که یعنی سطح کلسترول در آن ها بهتر و فشار خون در آن ها پایین تر است؛ همه این عوامل ریسک فاکتور های بیماری قلبی هستند. رژیم وگان نیز مانند سایر رژیم های غذایی است و می تواند بسته به اینکه چه چیز هایی را در خوراک خود می گنجانید برای شما خوب یا بد باشد. فایدون می گوید: در مقایسه با رژیم غذایی ناسالمی که حاوی گوشت است، رژیم گیاهی قطعا بهتر و سالم تر است. اما مشاهدات نشان می دهد که یک رژیم غذایی همه چیز خواری متعادل مانند رژیم غذایی مدیترانه ای که حاوی انواعی از میوه ها، سبزیجات، حبوبات و گوشت کم است، حداقل به اندازه رژیم وگان ها سالم است.

اما همچنان تحقیقات بیشتری لازم است تا دانشمندان با قطعیت بگویند که رژیم گیاهخواری به خصوص با در نظر دریافت اثرات بلندمدت سالم تر از هر رژیم غذایی دیگری است. بااین حال، کارشناسان توصیه می کنند که بهترین رژیم گیاهی شامل مقادیر زیادی میوه و سبزیجات و مکمل های ب 12 و به حداقل رساندن مصرف خوراکی هایی است که فاقد ارزش غذایی هستند.

منبع: BBC World

ترجمه: سایت خبرنگاران

منبع: فرادید
انتشار: 16 بهمن 1399 بروزرسانی: 16 بهمن 1399 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 1496

به "آیا گیاهخواری سلامت ترین رژیم غذایی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا گیاهخواری سلامت ترین رژیم غذایی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید