18 علت بالا رفتن کراتین خون و روش های درمانی آن ها

به گزارش فروشگاه کوچک، علت بالا رفتن کراتین خون می تواند ناشی از عملکرد ناقص کلیه ها به دلیل نارسایی کلیه ها باشد و یا اینکه شرایطی مانند تغییر در رژیم غذایی یا بیماری خاصی منجر به نقص در عملکرد کلیه ها شده است. در این مقاله 18 علت بالا رفتن کراتین خون بیان شده است.

18 علت بالا رفتن کراتین خون و روش های درمانی آن ها

خبرنگاران | سرویس سلامت - کراتین فراوری نماینده کراتینین است. کراتین نقش مهمی در فراوری انرژی در عضلات دارد. کراتینین هم یک ملکول شیمیایی است که حاصل فرآیند متابولیسم عضلات می باشد. به طور تقریبی در هر روز 2 درصد از کراتین بدن به کراتینین تبدیل می گردد. کراتینین به وسیله جریان خون به کلیه ها منتقل می گردد. کلیه ها مقدار زیادی از این ماده را تصفیه نموده و به وسیله ادرار از بدن خارج می نمایند.

کراتین به دو علت داخلی و خارجی در خون به وجود می آید علت داخلی این است که کراتینین ماده دفعی فعالیت ماهیچه ای است که در بدن به وجود می آید و علت خارجی این که بسته به میزان پروتئینی که با خوردن غذا جذب بدن می گردد، کراتینین افزایش می یابد.

دفع کراتینین در جریان خون تنها توسط کلیه ها صورت می گیرد بنابراین اندازه گیری اندازه کراتینین در خون می تواند نشان دهنده کارکرد کلیه ها باشد. محدود طبیعی کراتینین در خانم ها میان 1/1-0/5 و در مردان 0/6-2/1 میلی گرم در دسی لیتر خون است.

دلایل بالا بودن میزان کراتینین

هر گونه عارضه ای که عملکرد کلیه ها را مختل کند، میزان کراتینین خون را بالا می برد. در این بین باید تشخیص داده گردد که آیا علت نقص عملکرد کلیه یا نارسایی کلیه است یا کراتینین خون به تازگی افزایش یافته است و ناشی از نارسایی کلیه ها نیست. چنانچه سطح کراتینین به تازگی افزایش یافته باشد، شرایط برگشت پذیر و درمان راحت تر خواهد بود.

علت بالا رفتن کراتین خون چیست؟

 1. کاهش میزان آب بدن و یا کافی نبودن مقدار آب مصرفی به دلایلی نظیر تب شدید، عرق کردن و پرادراری که باعث ایجاد غلظت خون و کاهش جریان خون در کلیه ها می گردد و در نهایت منجر به کاهش عملکرد کلیه ها و افزایش کراتینین خون می گردد.
 2. کاهش میزان استراحت بدن می تواند باعث افزایش کراتینین گردد.
 3. اختلالات ادراری مانند ادرار خونی برای مدت زمان طولانی و دفع پروتئینکه در نهایت باعث افزایش میزان کراتینین خون می گردد.
 4. مصرف داروهایی که باعث ایجاد مسمومیت کلیوی و کاهش عملکرد کلیه ها می شوند.
 5. اگر بیمارانی که دچار نارسایی کلیوی هستند به عفونت هایی ناشی از سرماخوردگی، ذات الریه، عفونت روده ای و عفونت مجاری ادراری مبتلا شوند، میزان کراتینین در خون آن ها در مدت زمان خیلی کوتاه افزایش می یابد.
 6. عدم کنترل فشار خون بالا منجر به افزایش کراتینین و اوره خون می گردد.
 7. افزایش مصرف نمک: یکی از دلایل افزایش کراتین خون می تواند افزایش مصرف نمک و به دنبال آن افزایش فشار خون می تواند علت بالا رفتن کراتین خون باشد. (اگر بیمار تنها سطح کراتینین خون او بالا باشد ولی فشار خون و التهاب و ورم کلیه نداشته باشد، بایستی مصرف نمک را در رژیم غذایی خود کم نمایند. اما اگر هم بیماری ورم و هم فشار خون دارد به طور سختگیرانه ای مصرف نمک را یا حذف و یا بسیار محدود کند).
 8. افزایش مصرف پروتئین: رژیم های غذایی که حاوی مقدار زیادی پروتئین هستند، فراوری مواد زائد نیتروژن دار را افزایش می دهند، و از این طریق فشار وارد بر کلیه ها افزایش یافته و میزان کراتینین خون افزایش می یابد.
 9. خوردن گوشت قرمز، گاو، گوسفند،میگو، ماهی و تخم مرغ و هر خوراکی که پروتئین بالایی دارد، می تواند علت بالا رفتن کراتین خون باشد.
 10. خوردن بیش از حد مواد لبنی
 11. مصرف ییش از حد حبوبات
 12. دیابت
 13. مصرف برخی داروها، مانند سایمتدین گاهی باعث بالا رفتن غیرطبیعی کراتینین می گردد.
 14. عفونت و انسداد مجرای ادرار نیز به بالا رفتن سطح کراتینین می انجامد.
 15. داروهای حاوی کراتین می توانند میزان کراتینین خون را بالا ببرند (مانند ونکومایسین، جنتامایسین و سفوکسیتین).
 16. مصرف بیش از حد داروهای مسکن
 17. مصرف مواد غذایی دارای پتاسیم بالا مانند موز،تخم کدو و کنجد
 18. مصرف بیش از حد مایعات کافئین دار مانند قهوه و ...

موادغذایی مناسب کاهش دهنده کراتین خون

 • چای برگ گزنه
 • گون
 • ریواس
 • ریشه قاصدک
 • جو
 • خوردن سبزیجات تازه
 • چای بابونه

بیشتر بدانید: دلایل پایین بودن کراتینین خون چیست؟

کلام آخر

آیا کراتین خون شما هم بالا است؟ شما از چه راهکاری برای درمان آن استفاده نموده اید؟ نظرات خود را با ما و سایر همراهان مجله خبرنگاران به اشتراک بگذارید.

منبع: setare.com
انتشار: 6 بهمن 1399 بروزرسانی: 6 بهمن 1399 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 1474

به "18 علت بالا رفتن کراتین خون و روش های درمانی آن ها" امتیاز دهید

5 کاربر به "18 علت بالا رفتن کراتین خون و روش های درمانی آن ها" امتیاز داده اند | 4.8 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "18 علت بالا رفتن کراتین خون و روش های درمانی آن ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید