تخلف شهریه بالا در 50 مدرسه غیردولتی تهران

به گزارش فروشگاه کوچک، تسنیم نوشت: شهریه های عجیب و نجومی مدارس غیردولتی برای ثبت نام سال تحصیلی نو، باعث تعجب و سردرگمی خانواده ها شده است.

تخلف شهریه بالا در 50 مدرسه غیردولتی تهران

در حالی که پیش از این شهریه دوره متوسطه به 40 یا 50 میلیون تومان می رسید، اما هم اکنون شهریه دوره ابتدایی رکورد عجیبی زده است؛ البته وزارت آموزش و پرورش، روز گذشته رقم شهریه مصوب مدارس غیردولتی را اظهار داشت که کف و سقف این رقم 5 تا 48 میلیون تومان است، اما باید توجه داشت که به این رقم تا سقف 38 درصد هزینه فعالیت های فوق برنامه اضافه می گردد بنابراین سقف رقم دریافتی قطعاً بیش از 48 میلیون تومان است.

شهریه مدارس غیردولتی را استعلام بگیرید

خانواده ها می توانند شهریه مدارس غیردولتی را با مراجعه به سامانه www.mosharekatha.ir استعلام نمایند در این سامانه علاوه بر شهریه مصوب، شهریه فوق برنامه درسی، شهریه مکمل و شهریه تابستانی را مشاهده نمایند و با جمع آن ها می توانند به رقم شهریه کلی مدرسه برسند.

شهریه 70 تا 100 میلیونی مدارس غیردولتی

در حالی که احمد محمودزاده رئیس سازمان مدارس غیردولتی معتقد است یک درصد مدارس به تعداد 200 مدرسه که عمدتاً در تهران هستند، شهریه بالای 40 میلیون تومان دریافت می نمایند و از 18 هزار مدرسه غیردولتی در کل کشور حدود 15 هزار مدرسه کمتر از 20 میلیون تومان شهریه دریافت می نمایند، اما محمد حسن آصفری نماینده مجلس می گوید: این ارقام را قبول ندارم و بعضی مدارس در تهران 70 تا 100 میلیون تومان شهریه دریافت می نمایند آن هم به بهانه کلاس زبان، یوگا و ...

آموزش و پرورش اعلام نموده که 150 شاخص در معین شهریه مدارس غیردولتی دخیل است از جمله این عوامل، مقدار حقوق پرداختی به معلمان، فضا، تجهیزات و امکانات مدرسه و فعالیت های کیفیت بخشی. بعلاوه افزایش دستمزد نیروی کار، اجاره فضا و مقدار تورم در معین شهریه مدنظر است.

جرأت نظارت بر بعضی مدارس غیردولتی وجود ندارد

آصفری نماینده مجلس در بحث نظارت و بازرسی بر مدارس غیردولتی هم انتقاداتی دارد و عنوان می نماید: آیا مدارس غیردولتی واقعاً به ازای شهریه ای که دریاف می نمایند خدمات ارائه می دهند؟ آموزش و پرورش چه ارزیابی انجام می دهد تا معین گردد این مدارس به تعهدات خود عمل نموده اند یا خیر؟ در تمام استان ها شورای نظارت بر مدارس غیردولتی را داریم، این شورا در هر استان چند مورد بازرسی از مدارس داشت؟

مدارس غیردولتی از همان ابتدای تأسیس به سمت و سوی سیاسی رفت و مسئولان مختلف به تأسیس مدرسه اقدام کردند؟ چه مقدار بازرسی و نظارت از این مدارس صورت گرفته است تا بدانیم به عنوان مثال یک مدرسه در برابر شهریه 70 میلیون تومانی که دریافت نموده، به خدمات تعهد شده پایبند بوده است؟ آیا با صاحبان دانه درشت مدارس غیردولتی که نمی توان به سمت مدارس آن ها رفت، برخورد شده است؟

آموزش و پرورش نمی تواند ناظر باشد

آصفری تأکید دارد که نظارت بر مدارس غیردولتی باید به مجموعه بیرونی از جمله تعزیرات محول گردد چرا که وزارت آموزش و پرورش به علت تعارض منافع نمی تواند بر مدارس غیردولتی نظارت دقیقی داشته باشد.

با این حال رئیس سازمان مدارس غیردولتی معتقد است که برای 1024 مدرسه طی 12 ماه گذشته در شورای نظارت استان پرونده تشکیل و رأی صادر شده است از جمله تعطیلی مدارس مطرح و برند بعلاوه مجوز 800 آکادمی خصوصی به علت تخلف لغو شد و توقف فعالیت داشتند.

بعلاوه از مدارس سلام، واله و سوده بازدید صورت گرفته و بعضی از این مدارس شهریه بالاتر از آنچه اعلام شده بود دریافت می کردند و در شهر تهران 50 مدرسه در تهران، شهریه بالاتر از رقم مصوب دریافت می کردند.

فضای نامناسب بعضی مدارس غیردولتی از جمله دایر کردن مدرسه در آپارتمان های مسکونی بدون داشتن استاندارد های لازم یکی دیگر از مسائل این حوزه است؛ آصفری درباره آپارتمان مدارس می گوید: فضای بسیاری از مدارس غیردولتی در منزل مسکونی است و اگر دانش آموز بخواهد زنگ سرگرمی بیرون بیاید باید به کوچه برود!

منبع: فرارو
انتشار: 4 تیر 1402 بروزرسانی: 4 تیر 1402 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 2334

به "تخلف شهریه بالا در 50 مدرسه غیردولتی تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تخلف شهریه بالا در 50 مدرسه غیردولتی تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید