حجت شمامی: جنگ میان چین و آمریکا نظامی نیست ، چین از هر تنشی که رشد مالی را تحت الشعاع قرار دهد، دوری می نماید

به گزارش فروشگاه کوچک، یک کارشناس مسائل بین الملل درباره ادعای رویترز مبنی بر احتمال تقابل نظامی میان چین و آمریکا گفت: اساسا جنگ میان چین و آمریکا جنگ قدرت و در حوزه فزونی مالی در دنیا است.

حجت شمامی: جنگ میان چین و آمریکا نظامی نیست ، چین از هر تنشی که رشد مالی را تحت الشعاع قرار دهد، دوری می نماید

رضا حجت شمامی کارشناس مسائل بین الملل در مصاحبه با خبرنگار سیاسی خبرنگاران، درباره ادعای رویترز مبنی براینکه تداوم احساسات ضد چینی در جهان از بابت شیوع کرونا می تواند به تقابل نظامی میان چین و آمریکا بینجامد گفت: وقتی شرایط جهان امنیتی و بحرانی می گردد و کشور ها به سمت افزایش قدرت و نیروی نظامی پیش می فرایند شبیه آنچه در دو سه دهه قبل از جنگ جهانی اول رخ داد، هر کنش کوچکی می تواند تبدیل به جنگی عظیم گردد و ما در حال حاضر در یک شرایط امنیتی در جهان هستیم که می تواند تقابل ها را افزایش دهد.

حجت شمامی توضیح داد: قبل از جنگ جهانی اول و دوم نیز شرایطی شبیه آنچه در دو دهه اخیر شاهد آن هستیم در جهان حاکم شد و جهان در یک شرایط گذار از نظم بین المللی نهاده شد.

این کارشناس مسائل بین الملل با بیان اینکه گزارش رویترز مبنی بر احتمال وقوع جنگ نظامی میان چین و آمریکا یک گمانه است گفت: من اصلا چنین گمانه ای را نمی پذیرم و فکر می کنم بین چین و آمریکا هیچ گونه جنگ مستقیم و نظامی شکل نخواهد گرفت، اما سطح تنش ها بین آنها به شدت رو به افزایش است.

وی گفت: به نظر نمی رسد جهان در حال حاضر آماده ورود به جنگ جهانی دیگری به صورت مستقیم باشد، اما جنگ های دیگری در حوزه سایبری، الکترونیکی، تجاری و مالی در حال شکل گیری است.

حجت شمامی ادامه داد: به اعتقاد من همه این جنگ ها زیرمجموعه جنگ تمدنی محسوب می شوند که 7 تمدن در تقابل با یکدیگر قرار می گیرند که دو تای آن ها از همه بالاتر است یکی از آن ها تفکر چینی و دیگری تفکر اسلامی است که آمریکا با هر دوی این تفکر ها تنش دارد.

این کارشناس مسائل بین الملل با اشاره به تغییررویکرد کلان کشور چین از 40 سال قبل و سوق پیدا کردن آن به سمت مسائل مالی گفت: چین از 40 سال قبل مترصد کاهش تنش های جهانی شد و معتقد بود که از هر تنشی که رشد مالی این کشور را تحت الشعاع قرار دهد باید دوری کرد، این طرز تفکر باعث شد که چین یکی از 5 یا 6 قدرت برتر جهان گردد و در سال های اخیرنیز به قدرت دوم جهان تبدیل گردد، که البته در این سالها به دنبال تبدیل شدن به قدرت اول جهان است که در این صورت تفکرات چین بر ساختار های جهان تاثیر خواهد گذاشت.

وی ادامه داد: کما اینکه پس از جنگ جهانی دوم و تبدیل آمریکا به قدرت اول جهان ساختار های مالی این کشور بر کل جهان تاثیر گذاشت و دلار تبدیل به سلطان جهان شد.

حجت شمامی اضافه نمود: ساختار ایجاد شده توسط آمریکا حکایت از این دارد که مسائل مالی جهان زیرمجموعه ساختار مالی و سیاسی آمریکا خواهد بود و آمریکا قدرت یک جهان به لحاظ مالی و سیاسی محسوب می شد این در حالی است که سردمداران آمریکایی این روز ها شاهد این هستند که نیروی دیگری در حوزه مالی در حال سبقت از اقتصاد امریکاست و قطعا ساختار مالی جهان را نیز تغییر و تحت تاثیر قرار خواهد داد و دلار از قدرت اول جهان خارج خواهد شد.

این کارشناس مسائل بین الملل با تاکید براینکه جنگ تجاری آمریکا در حقیقت به معنی پیروزی در جنگ تمدنی است، توضیح داد: آمریکا به دنبال پیروزی در این جنگ تمدنی است تا جهان تصور نکند که یک کشور غیر لیبرالیسمی می تواند جهان را دگرگون کند و تحت تاثیر قرار دهد پس اساسا جنگ میان چین و آمریکا جنگ قدرت و در حوزه فزونی مالی در جهان است.

وی در خاتمه خاطر نشان کرد: در شرایط فعلی جهان در جابه جایی قدرت در نظام بین الملل نهاده شده است و جمهوری اسلامی باید به سمتی برود که بیشترین منفعت و کمترین ضرر را ببیند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 17 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 1101

به "حجت شمامی: جنگ میان چین و آمریکا نظامی نیست ، چین از هر تنشی که رشد مالی را تحت الشعاع قرار دهد، دوری می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حجت شمامی: جنگ میان چین و آمریکا نظامی نیست ، چین از هر تنشی که رشد مالی را تحت الشعاع قرار دهد، دوری می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید