خبرهای خوبی در خصوص خنثی سازی تحریم ها در راه است ، سند همکاری 20 ساله با روسیه آماده شده است

به گزارش فروشگاه کوچک، به گزارش خبرنگاران، سعید خطیب زاده در گفت وگویی تلویزیونی گفت: آن چه امروز به عنوان اولویت اول سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در دولت سیزدهم مطرح است سیاست حسن همسایگی است و در این سیاست که رئیس جمهور امروز به دقت درخصوص آن در جمع روسای نمایندگی و سفرای ایران در کشورهای همسایه صحبت کرد برقراری رابطه پایدار مالی و تجاری بسیار نقش مهمی دارد.

خبرهای خوبی در خصوص خنثی سازی تحریم ها در راه است ، سند همکاری 20 ساله با روسیه آماده شده است

وی اضافه نمود: ما امروز در چهارراهی از تحولات تجاری و اقتصادی قرار گرفتیم که گام بلندی را ایران با عضویت دائم در سازمان همکاری شانگهای برداشت و در نشست اکو هم که رئیس جمهور شرکت کرد، کوشش شد ضلع دیگری از این همکاری ها در منطقه تکمیل گردد. ما برای کشورهای همسایه با اولویت برقراری پایداری اقتصادی چند اولویت را در حوزه دیپلماسی اقتصادی طراحی کردیم که همکاران من در وزارت خارجه و سفرا ماموریت پیگیری آنها را دارند که یکی از مهمترین آنها استفاده از مزیت های ترانزیتی ایران و دسترسی تولیدکنندگان ایرانی به بازارهای کشورهای همسایه و بعلاوه ایجاد زیرساخت های پایدار مراودات در منطقه ها مرزی است.

وی ادامه داد: ما ایجاد پایگاه های مرزی و بازارچه ها بین منطقه های که با کشورهای دیگر همسایه هستیم، یکی از قدم هایی است که برداشتیم. امروز رئیس جمهور تأکید کردند که گام اول جهشی در روابط تجاری با همسایگان است و وزارت خارجه 40 درصد برنامه هایش را در 100 روز گذشته به همین اختصاص داده است که مهمترین دستاورد آن را همه در حوزه واکسن دیدند. ان شاالله طی این هفته با حضور وزرای اقتصادی و معاون اول رئیس جمهور به صورت تخصصی و با جزییات، کلیه موانع و چالش هایی که احیانا در داخل داریم، مورد بحث واقع خواهد شد. رئیس جمهور امروز به دقت اشاره نمود که ما نیاز به تحول در فرآیندها و تحول نهادی داریم تا بتوانیم آنچه را به عنوان هدفگذاری در حوزه جهش روابط با همسایگان در نظر داریم، اتفاق بیفتد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی گفت: سفر آقای دکتر رئیسی به تک تک این کشورها برنامه ریزی شده و بزودی سران بعضی کشورها از جمله ترکیه در تهران خواهند بود و بزودی میزبانی خواهیم کرد. ما برنامه جدیدی را در وزارت امور خارجه طراحی کردیم به عنوان نقشه راه و سندهای 20 ساله با کشورهای همسایه که با روسیه تقریبا نهایی شده و مجوز را از هیأت دولت اخذ خواهیم کرد که مذاکرات را انجام دهیم و مانند نقشه راه 25 ساله ای که با چین تدوین کردیم با کشورهای عمده همسایه بتوانیم اینها را انجام دهیم.

وی اضافه نمود: وزارت امور خارجه قطعا در تنظیم و تسهیل این روابط نقش خودش را ایفا خواهد نمود ولی همه می دانند وزارت امور خارجه یک ضلع از اضلاع دیپلماسی اقتصادی است و قطعا وزارتخانه ها و سایر نهادهای مستقیم مسئول این موضوع هم باید با ما این هماهنگی لازم را داشته باشند.

وی ادامه داد: در صد روز گذشته عملا ما 2.5 تا سه برابر روابط اقتصادی ما وسعت پیدا نموده؛ با ترکمنستان موانع را در همین سفر اخیر آقای رئیس جمهور مرتفع کردیم. با بعضی دیگر از کشورهای همسایه هم در حوزه های پولی و اقتصادی این گشایش ها هم رخ داده و هم در دست پیگیری است. انشاالله در روزهای آینده در حوزه خنثی سازی تحریم ها خبر بهتری هم در راه است.

منبع: ایلنا

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 3 بهمن 1400 بروزرسانی: 3 بهمن 1400 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 2005

به "خبرهای خوبی در خصوص خنثی سازی تحریم ها در راه است ، سند همکاری 20 ساله با روسیه آماده شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرهای خوبی در خصوص خنثی سازی تحریم ها در راه است ، سند همکاری 20 ساله با روسیه آماده شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید