علت لرزش دست + درمان

به گزارش فروشگاه کوچک، سلامت خبرنگاران : دلیل تا درمان لرزش دست را در این مطلب بخوانید.

علت لرزش دست + درمان

لرزش دست موردی است که بسیاری از افراد به ویژه در سنین کهنسالی آن را تجربه می نمایند.

به گزارش خبرنگاران، در صورت بروز لرزش دست باید به پزشک مراجعه کنید. بسیاری از افراد دست های لرزان را به بیماری پارکینسون مرتبط می دانند، اما بیشترین علت لرزش دست لرزش اساسی است.

از دست های لرزان به طور معمول به عنوان لرزش دست یاد می گردد. لرزش دست به خودی خود برای زندگی فرد گزینه خطرناکی نیست، اما می تواند کار های روزمره فرد را با مسائلی روبرو کند، بعلاوه می تواند نشانه هشدار اولیه بروز بعضی شرایط عصبی و دژنراتیو (فرسایشی - تخریبی) باشد.

در صورت بروز لرزش دست باید به پزشک مراجعه کنید. بسیاری از افراد دست های لرزان را به بیماری پارکینسون مرتبط می دانند، اما بیشترین علت لرزش دست لرزش اساسی است.

لرزش اساسی به طور معمول بزرگسالان را تحت تاثیر قرار می دهد، اما به خوبی قابل درک نیست. تصور می گردد ناشی از اختلال در عملکرد طبیعی در قسمت هایی از سیستم عصبی مرکزی مانند مخچه است که این نوع لرزش برای بعضی در خانواده ها ایجاد می گردد.

محققان به طور قطع مطمئن نیستند چه عواملی باعث وقفه عصبی می گردد و چگونه می توان آن را متوقف کرد، بعلاوه در خصوص اینکه آیا لرزش اساسی فرآیندی مخرب است یا خیر معین نیست. افرادی که دارای لرزش اساسی هستند لرزش های مکرری را تجربه می نمایند که هنگام حرکت نیز بدتر می شوند. لرزش قابل کنترل نیست و اغلب در دست ها، بازوها، سر و تار های صوتی رخ می دهد.

برای مقایسه افراد مبتلا به بیماری پارکینسون به طور معمول عضلات در حالت استراحت نیز می لرزند و هنگام استفاده از عضلات شاهد کاهش لرزش هستند، بعلاوه دست های لرزان می توانند به علت موارد زیر ایجاد شوند:

لرزش در دست می تواند بدون علت یا به عنوان نشانه یک بیماری زمینه ای رخ دهد. همان طور که در بالا هم گفته شد لرزش دست ها علامت تهدید نماینده زندگی نیستند، اما می توانند فعالیت های روزمره فرد را مختل نمایند. در بیشتر افراد لرزش خفیفی در دست ها دیده می گردد و این امر به ویژه هنگامی که دست ها را به صورت مستقیم جلوی بدن می گیرند قابل توجه است.

شدت لرزش ها می تواند زیادتر هم باشد که شرایط مختلفی می تواند در بروز لرزش بیشتر نقش داشته باشد. به گزارش هلث لاین، در این مقاله به آنالیز علل رایج لرزش دست و روش های درمانی آن ها می پردازیم.

لرزش چیست؟

لرزش یک اختلال حرکتی شایع محسوب می گردد، انقباض عضلانی غیرارادی و ریتمیک باعث لرزش می گردد. لرزش بیشتر در دست ها دیده می گردد، اما احتمال می رود در بازوها، سر، تار های صوتی، تنه و پا ها نیز رخ دهد. لرزش می تواند به صورت متناوب باشد یا هر چند وقت یک بار اتفاق بیفتد یا ثابت باشد. گاهی لرزش به خودی خود ایجاد می گردد و بعضی اوقات نشان دهنده وجود یک مشکل پیرامون سلامتی فرد است.

دستان لرزان حین انجام بعضی کار ها مانند نوشتن و طراحی باعث بروز مشکل شوند، بعلاوه ممکن است فردی با لرزش دست ها در نگهداری و استفاده از وسایل و ظروف مانند کارد و چنگال نیز با مشکل روبرو گردد. بیش از 20 نوع لرزش وجود دارد، اما بیشتر آن ها در قالب دو گروه تقسیم می شوند:

لرزش در حالت استراحت: این حالت هنگام شل شدن ماهیچه ها مانند دستان در آغوش رخ می دهد.

لرزش های عملی: اغلب لرزش ها لرزه های عملی هستند یعنی هنگامی که عضلات منقبض می شوند به علت حرکت ارادی رخ می دهد.

علل لرزش دست چیست؟

به طور معمول مسائل مربوط به مغز به عنوان مسئول لرزش شناسایی می شوند. در بعضی موارد علت بروز آن ناشناخته است، اما اغلب لرزش ناشی از شرایط عصبی، اختلالات حرکتی یا سایر مسائل سلامتی است.

شرایط عصبی

بعضی از شرایط عصبی که می توانند باعث لرزش دست شوند عبارتند از:

مولتیپل اسکلروزیس (MS):

بسیاری از مبتلایان به ام اس تا حدی دچار لرزش می شوند، این امر اغلب هنگامی ایجاد می گردد که بیماری به مناطقی از راستا سیستم عصبی مرکزی آسیب برساند که حرکت را کنترل می نماید.

سکته مغزی:

سکته مغزی ایسکمیک زمانی رخ می دهد که لخته خون باعث انسداد شریان گردد و از رسیدن خون به مغز جلوگیری کند. این عارضه می تواند باعث آسیب پایدار به راستا های عصبی و منجر به لرزش گردد.

ضربه مغزی:

آسیب دیدگی مغزی بعلاوه می تواند به اعصابی که در هماهنگی حرکت نقش دارند آسیب برساند. لرزش دست احتمال می رود هنگامی رخ دهد که صدمه ای روی اعصاب خاصی تاثیر بگذارد.

بیماری پارکینسون:

بیش از 25 درصد از افراد مبتلا به پارکینسون دارای لرزش مربوط به عمل هستند، بعلاوه لرزش حین استراحت شایع تری در یک یا هر دو دست دارند. لرزش به طور معمول از یک طرف بدن شروع می گردد و به احتمال زیاد به طرف دیگر بدن توسعه می یابد. گفتنی است لرزش در دوره های استرس یا احساسات شدید بارزتر می گردد.

اختلالات حرکتی

موارد زیر نمونه ای از اختلالات حرکتی است که باعث لرزش دست می گردد:

لرزش اساسی:

این یکی از شایع ترین اختلالات حرکتی است که علت آن هنوز ناشناخته است. لرزش به طور معمول دو طرف بدن را درگیر می نماید، اما در بیشتر مواقع در دست بیشتر دیده می گردد. هنگامی که شخص در حال حرکت است، بعلاوه هنگام ایستادن به طور معمول رخ می دهد. ژنتیک معمولا مسئول نیمی از موارد لرزش اساسی است.

لرزش دیستونیک:

در یک فرد مبتلا به دیستونی مغز پیغام های نادرستی ارسال می نماید که در نتیجه آن عضلات بیش از حد فعال می شوند و در آن ها حالت های غیرطبیعی و حرکات نامطلوب پایدار ایجاد می گردد. بزرگسالان جوان و افرادی که در سنین میانسالی هستند به احتمال زیاد دچار لرزش دیستونیک می شوند که می تواند در هر عضله ای ایجاد گردد.

موارد زیر نیز می تواند باعث بروز لرزش در دست گردد:

-شرایط روانی مانند افسردگی یا اختلال استرس پس از سانحه

-اختلالات دژنراتیو ارثی مانند آتاکسی ارثی یا سندرم ایکس شنماینده

-سوءمصرف یا ترک الکل

-مسمومیت با جیوه

-پرکاری تیروئید یا تیروئید پرکار

-نارسایی کبد یا کلیه

-اضطراب یا وحشت

بعلاوه بعضی از دارو ها نیز می توانند باعث بروز لرزش در دست ها شوند، مانند:

-بعضی از دارو های آسم

-آمفتامین ها

-کافئین

-کورتیکواستروئید ها

-دارو هایی که برای درمان بعضی اختلالات روانپزشکی و عصبی استفاده می گردد

چگونه از لرزش دست جلوگیری کنیم؟

اگر یک بیماری زمینه ای مانند پرکاری تیروئید مسئول لرزش دست باشد به طور معمول وقتی فرد تحت درمان قرار می گیرد شرایط بهتر می گردد. اگر لرزش یک عارضه جانبی باشد اغلب با تغییر دارو از بین می رود. موارد زیر نیز می تواند یاری کند:

تغییر سبک زندگی

محدود کردن یا اجتناب از موادی که می توانند باعث ایجاد لرزش شوند مانند کافئین و آمفتامین که لرزش فرد را کاهش ممی دهد یا از بین می برد.

فیزیوتراپی

فیزیوتراچی می تواند ضمن تقویت هماهنگی و تعادل، کنترل، عملکرد و قدرت عضلات را نیز بهبود بخشد. یک متخصص کاردرمانی می تواند به افراد مبتلا به لرزش برای ادامه فعالیت های روزمره یاری کند.

فنون روانشناختی

اگر اضطراب یا وحشت مسئول لرزش باشد احتمال می رود فرد از تمرین تکنیک های آرام سازی مانند تمرینات تنفسی بهره مند گردد.

آیا لرزش دست درمان دارد؟

گزینه های درمان با توجه به علت بروز لرزش دست شما معین می گردد، گرچه هیچ درمان قطعی برای بیشتر لرزش ها وجود ندارد، اما اگر لرزش دست شما ناشی از وجود یک بیماری زمینه ای باشد درمان آن ممکن است لرزش را کاهش دهد یا از بین ببرد.

اگر کافئین، الکل یا سایر محرک ها روی لرزش تاثیر می گذارند حتما حذف آن ها را از رژیم خود در نظر بگیرید. اگر لرزش از عوارض جانبی دارو است با پزشک خود در خصوص گزینه های جایگزین یا تغییر دوز مصرفی دارو صحبت کنید.

اگر لرزش دستان شما ناشی از لرزش اساسی است که هیچ درمانی برای آن وجود ندارد. این مشکل که اغلب در نوجوانی یا در دهه 40 شروع می گردد با افزایش سن تشدید می گردد.

درمان ها ممکن است بعضی از علائم را تسکین دهند. انواع درمانی که استفاده می گردد به شدت لرزش و عوارض جانبی احتمالی هر گزینه درمانی بستگی دارد، بنابراین خود فرد به همراه پزشک می تواند گزینه های درمانی بهتر با توجه به شرایط خود را پیش بگیرد.

با پزشک خود در خصوص روش های درمانی صحبت کنید

اگر لرزش دست ها یا علائم لرزش اساسی را تجربه می کنید حتما به پزشک مراجعه کنید. پزشک به احتمال زیاد چندین انجام چندین آزمایش را برای شما تجویز می نماید تا سایر احتمالات را قبل از تشخیص آنالیز ومورد ارزیابی قرار دهد. پس از تشخیص می توانید با پزشک در خصوص گزینه های درمانی صحبت کنید. در صورت خفیف بودن لرزش و عدم تداخل در فعالیت های روزمره ممکن است درمان لازم نباشد.

اگر مدیریت لرزش بیش از حد سخت گردد می توانید گزینه های درمانی را دوباره مرور کنید. یافتن موردی که با حداقل عوارض جانبی برای شما خوب جواب بدهد ممکن است زمان بر باشد. با پزشک و هر درمانگر یا متخصصی که به آن ها مراجعه می کنید درباره برترین روش درمانی با توجه به شرایط خود مشورت کنید.

گزینه های درمان لرزش

بیشتر انواع لرزش قابل درمان نیستند و لرزش خفیف به طور معمول به درمان احتیاج ندارد. اگر این لرزش بر کیفیت زندگی روزمره شما تاثیر می گذارد بسیاری از گزینه های درمانی در دسترس هستند.

درمان های ضروری لرزش

برای لرزش اساسی پزشک احتمال می رود مسدود نماینده های بتا مانند پروپرانولول، متوپرولول یا نادولول را برای شما تجویز کند، بعلاوه احتمال می رود دارو های ضد تشنج مانند پریمیدون برای شما تجویز گردد.

درمان های بیماری پارکینسون

پزشکان اغلب برای مدیریت موارد پیشرفته دارو های خاص بیماری مانند لوودوپا و کاربی دوپا تجویز می نمایند.

درمان های ام اس

مسدود نماینده های بتا، دارو های ضد اضطراب و ضد تشنج از جمله گزینه های درمانی برای افراد مبتلا به لرزش مرتبط با ام اس است.

لرزش بدون علت معین

اگر پزشکان نتوانند علت بروز لرزش را تشخیص دهند احتمال می رود دارو های آرامبخش برای فرد تجویز نمایند. بعضی ممکن است تزریق سم بوتولینوم یا بوتاکس را تجویز نمایند اگرچه این موارد منجر به ضعف انگشتان می گردد.

درمان های جایگزین

اگر فردی به دارو پاسخ ندهد یا لرزش شدیدی داشته باشد که به طور قابل توجهی بر زندگی وی تاثیر بگذارد پزشک ممکن است مداخلات مانند تحریک عمقی مغز (DBS) را توصیه کند.

تحریک عمقی مغز باید به وسیله یک پزشک انجام گردد تا یک مولد کوچک را زیر پوست در قسمت بالای قفسه سینه قرار دهد. این سیگنال های الکتریکی را به الکترود های کاشته شده در تالاموس بخشی از مغز که بعضی حرکات غیر ارادی را هماهنگ و کنترل می نماید، می فرستد. پزشکان از این روش برای درمان لرزش مرتبط با بیماری پارکینسون، لرزش اساسی یا دیستونی استفاده می نمایند.

احتمال می رود با افزایش سن لرزش دست ها تشدید شوند البته دارو های خاص، موادی مانند کافئین و اضطراب نیز می توانند باعث بروز لرزش شوند. اگر لرزش ادامه یافت یا بدتر شد به نحوی که مانع انجام فعالیت های روزمره فرد گردد باید به پزشک مراجعه کند.

منبع: رکنا
انتشار: 21 آذر 1400 بروزرسانی: 21 آذر 1400 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 1961

به "علت لرزش دست + درمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت لرزش دست + درمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید