سفر هایکو ماس به ترکیه عامل تشدید اختلافات در دولت ائتلافی آلمان

به گزارش فروشگاه کوچک، مواضع وزیر امور خارجه آلمان در قبال ترکیه و سوریه در سفر به آنکارا خشم مقامات حزب دموکرات مسیحی در دولت ائتلافی را به دنبال داشته است.

سفر هایکو ماس به ترکیه عامل تشدید اختلافات در دولت ائتلافی آلمان

بهترین تجربه سفر را با تور ترکیه در خاطراتتان ثبت کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از نشریه دی سایت آلمان، هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان روز گذشته سفری به آنکارا داشته و درباره بحران سوریه مذاکراتی را با همتای ترک خود انجام داده که به مذاق شریک ائتلافی اش خوش نیامده است.

مواضع هایکو ماس، در ترکیه خشم حزب دموکرات مسیحی در دولت ائتلافی را برانگیخته است.

نوربرت روتگن، رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس آلمان از حزب دموکرات مسیحی انتقاد شدیدی به سفر هایکو ماس به ترکیه وارد نموده و اظهار داشته است که این یک لحظه شرم آور در سیاست خارجی آلمان است.

به گفته وی ماس به جای اینکه به حمله غیر قانونی ترکیه به شمال سوریه انتقاد وارد کند به این کشور سفر نموده تا انتقاد خود به طرح تاسیس یک منطقه امن بین المللی در شمال سوریه را تایید کند.

آنگرت کرامپ -کارن بائر، وزیر دفاع آلمان اخیرا طرح جنجال برانگیز تاسیس یک منطقه امن بین المللی در شمال سوریه را پیشنهاد داده که با مخالفت مقامات حزب سوسیال دموکرات و موافقت سیاستمداران اتحادیه احزاب متحد مسیحی در دولت ائتلافی آلمان روبرو شده است.

مولود چاووش اغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در دیدار با همتای آلمانی اش هایکو ماس در آنکارا پیشنهاد آنگرت کرامپ-کارن بائر، وزیر دفاع آلمان برای تاسیس یک منطقه امن بین المللی در شمال سوریه را واقع بینانه ارزیابی نکرد و گفت: ابتدا باید در آلمان توافقی در این باره حاصل گردد؛ در این کشور در این باره نظرات مختلفی وجود دارد .

هایکو ماس هم در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با چاووش اوغلو بار دیگر از پیشنهاد وزیر دفاع آلمان درباره سوریه فاصله گرفته و گفت: همه جا به ما گفته می گردد که این یک پیشنهاد غیر واقع بینانه است .

وی اضافه کرد: ما در حال حاضر برای چیزهایی که به صرت تئوری هستند زمان نداریم، چرا که برای مردم سوریه فرصت بحث های تئوری وجود ندارد .

پیتر آلتمایر، وزیر اقتصاد آلمان از حزب دموکرات مسیحی هم از موضع وزیر امور خارجه آلمان در ترکیه خشمگین شده و در این باره گفت که دهه ها این مسئله برای هر سیاستمداری آشکار شده است که یک سیاستمدار در سفرهای خارجی از سیاستمداران اپوزیسیون و یا دولت خود انتقاد نمی نماید.

در این میان گونتر اوتینگر، کمیسر آلمانی بودجه اتحادیه اروپا هم با نگاهی به شرایط در ترکیه خواهان کاهش یاری های اتحادیه اروپا به ترکیه که در چارچوب توافق پناهندگان ارائه می گردد شد.

وی تاکید نمود که بسیاری از پناهندگان بر اساس تصمیمات رئیس جمهو ترکیه قرار است در یک منطقه به اصطلاح حفاظت شده در شمال سوریه اسکان داده شوند. وی همچنین تاکید نمود که بخصوص ما باید در آِینده کشورهای دیگری مانند اردن و یا لبنان را بیشتر از قبل مورد حمایت قرار دهیم.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه روز شنبه مجددا تهدید کرد که اگر برای اسکان پناهندگان در شمال سوریه هیچ حمایتی از طرف اروپا دریافت نکند، درهای خود را برای هجوم میلیون ها پناهنده به سمت اروپا باز می نماید.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 22 آذر 1398 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 588

به "سفر هایکو ماس به ترکیه عامل تشدید اختلافات در دولت ائتلافی آلمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفر هایکو ماس به ترکیه عامل تشدید اختلافات در دولت ائتلافی آلمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید