مدیریت کرونا در ایران بی نظیر است

به گزارش فروشگاه کوچک، ایالات متحده آمریکا به تحریم های ظالمانه و یکجانبه خود علیه کشورمان،آن هم در دوران شیوع کرونا ادامه می دهد.با این حال نوع مواجهه جمهوری اسلامی ایران با ویروس کرونا و مدیریت این بحران توسط کشورمان، مورد تحسین و رضایت سازمان بهداشت جهانی و بسیاری از ناظران بین المللی قرار گرفته است.

مدیریت کرونا در ایران بی نظیر است

در این خصوص، گفت وگویی با آلکسیس باندریج وگا، سفیر جمهوری کوبا در تهران انجام داده ایم تا ببینیم به عنوان یک سیاستمدار خارجی که مدتی است در ایران زندگی می نماید، چه نظری دارد.

ترامپ پس از سوءمدیریت و سهل انگاری در مورد شیوع کووید 19 طی هفته های نخست و گسترش این ویروس در سراسر آمریکا، اکنون چین و سازمان بهداشت جهانی را مقصر ماجرا قلمداد می نماید. نظر شما در این خصوص چیست؟

کوشش آمریکا در مقصر جلوه دادن چین و سازمان بهداشت جهانی غیر مسوولانه و در حقیقت اقدامی از سوی دولت ترامپ برای فرار از مسوولیت است.ادعاهای مطرح شده از سوی کاخ سفید در این خصوص غیر مستند، دروغین و مانند بسیاری از سخنان ترامپ عاری از ارزش و حقیقت است. دولت ترامپ ،دروغگویی و تهمت به دیگر بازیگران بین المللی را یکی از روش های حکومت داری خود می داند. این موضوع در همه ابعاد سیاست خارجی و داخلی آمریکا منعکس شده است. دولت و ملت کوبا در هجمه ناجوانمردانه و دروغینی که آمریکا علیه چین شروع نموده در کنار پکن مانده و خواهد ماند. همبستگی دولت و ملت کوبا و چین دراین خصوص و در همه زمینه ها بی نظیر است. هاوانا و پکن همیشه در کنار یکدیگر بوده و از هم در برابر اقدامات ظالمانه و دشواری های موجود حمایت نموده اند. در همان روزهای شروعین شیوع ویروس کرونا ، میگل دایاز کانل، رئیس جمهور کوبا ضمن حضور در سفارت چین در هاوانا،حمایت کامل کشورمان را از پکن گفت و گفت: چینی ها دوستان و برادران ما هستند.

در مورد سازمان بهداشت جهانی نیز ماجرا مشابه است. ترامپ با استناد به ادعای دروغین خود مبنی بر مقصر جلوه دادن این سازمان، یاری های خود را به آن تعلیق کرد. حتی انجمن پزشکان آمریکا نیز این اقدام دولت ترامپ را خطرناک و بسیار اشتباه خواندند. آنها از رئیس جمهور آمریکا خواسته اند در این خصوص تجدید نظر کند.کوبا قاطعانه معتقد است مدیریت و رهبری سازمان های بین المللی و به خصوص سازمان بهداشت جهانی در مبارزه با کرونا، ضرورت دارد. این رهبری باید تقویت گردد. ما همچنان از سازمان بهداشت جهانی حمایت می کنیم و تنها راه مقابله با کرونا را آموزش صحیح، اتحاد ، همبستگی و اقدامات درمانی موثر می دانیم.مانباید(مانند ترامپ)،روبروه خودخواهانه با موضوع شیوع کرونا داشته باشیم و منافع سیاسی خود را در این خصوص مدنظر قرار دهیم.در هر حال، اقدامات ترامپ علیه چین و سازمان بهداشت جهانی، واکنشی به هرج و مرج داخلی در ایالات متحده و خشم افکار عمومی این کشور از کاخ سفید است.

به عنوان سفیرکوبا و فردی که از نزدیک شاهد فعالیت های جمهوری اسلامی ایران در مقابله با شیوع کرونا هستید، نظرتان در مورد مدیریت ایران در قبال این بحران چیست؟

من هم اکنون حکومتی را مشاهده می کنم که تمام امکانات و توانایی خود را صرف روبروه با این ویروس فراگیر نموده و دغدغه محافظت از شهروندان خود را دارد. ایران در این راستا از همه داشته های علمی و پزشکی خود استفاده نموده و حتی نیروهای نظامی این کشور نیز حضور موثری در روبروه با کووید-19 داشته اند. حضور ده ها هزار داوطلب ایرانی در روبروه با کرونا نیز واقعا تحسین برانگیز است. سازمان بهداشت جهانی نیز اولویت ها، استراتژی ها و اقدامات جمهوری اسلامی ایران را در روبروه با کرونا مورد تایید و تمجید قرار داده است.ایران مدیریت مطلوبی را در روبروه با کرونا داشته و در زمینه پیشگیری از شیوع گسترده بیماری و درمان مبتلایان گام های مؤثر و مهمی را برداشته است. ایران با بهره گیری از آزمایشگاه ها، بیمارستان ها و سیستم درمانی و بهداشتی قابل توجه و گسترده خود، توانست نیازهای درمانی مبتلایان را پاسخ دهد.

در تحلیل اقدامات و واکنش هایی که جمهوری اسلامی ایران در روبروه با شیوع کرونا انجام داده است، باید مؤلفه دیگری را نیز مدنظر قرار داد. این که مدیریت شیوع کرونا در ایران، همزمان با اعمال تحریم های مالی شدید آمریکا علیه این کشور اجرا شده و این خود اهمیت و ارزش اقدامات ایران را دوچندان می نماید. مدیریت ایران در قبال کرونا، آن هم با وجود تحریم های آمریکا بی نظیر است.

کاخ سفید و وزارت خارجه آمریکا مدعی شده اند که تحریم های یکجانبه علیه ایران، مشمول موارد پزشکی و دارویی و بشردوستانه نمی گردد. این ادعا را چگونه ارزیابی می کنید؟

قطعا این ادعا دروغ است. ما هم اکنون شاهد اقدامات جنایتکارانه آشکار و وحشیانه ایالات متحده آمریکا علیه ایران و مردم این کشور هستیم. واشنگتن سعی دارد با این اقدامات و تحریم ها، مانع روبروه مؤثر ایران با ویروس کرونا گردد. درصورتی که این تحریم ها وجود نداشت، ایران قدرت بیشتری در روبروه با کرونا داشت و شاید افراد کمتری به کووید-19 آلوده می شدند. همان گونه که تاکید کردم، تحریم های آمریکا علیه ایران، به خصوص در دوران شیوع کرونا کاملا غیرانسانی و مصداق نوعی جنایت بشری محسوب می گردد.

کوبا کشوری با پزشکان و متخصصان فراوان و توانمند است. چگونه از توانایی پزشکان خود برای مقابله با شیوع کرونا استفاده نموده اید؟

کوبا دارای یک سیستم بهداشتی و درمانی کاملاً رایگان و عمومی است. نمونه این ساختار در جهان وجود ندارد. سازمان بهداشت جهانی این سیستم بهداشتی را الگویی برای همه جهان دانسته است. از نظر تعداد پزشکان به ازای هر ساکن در بین نخستین کشورهای این سیاره قرار گرفته است. انقلاب کوبا، به فراوری و گسترش فعالیت پزشکان و متخصصان زیادی در کشور ما منجر شد. این شبکه وسیع، که حتی شامل پزشکان غیرکوبایی نیز می شد، از سوی حکومت انقلابی کوبا به خوبی سازماندهی و کنترل شد.

علی رغم تحریم های قدرتمند مالی و تجاری گسترده ای که طی بیش از 60سال اخیر علیه هاوانا و از سوی آمریکا وضع شده، این شبکه درمانی به فعالیت خود ادامه داده و همیشه تقویت شده است. به وسیله این شبکه، نیازهای درمانی و بهداشتی مردم کوبا به خوبی تامین می گردد. ما حتی از این شبکه پزشکی، برای روبروه با بحران های انسانی و پزشکی در دیگر نقاط جهان نیز استفاده نموده ایم. به عنوان مثال در سال 1963 میلادی و برای اولین بار، کوبا جمع زیادی از پزشکان و متخصصان خود را با الجزایر و به یاری مردم این کشور فرستاد. ما در راستای اتحاد و همبستگی با سایر ملت های جهان، از ظرفیت های پزشکی گسترده خود استفاده می کنیم. کوبا هم اکنون در مکان ها و نقاطی در جهان دارای پزشک می باشد که هیچ پزشکی قبلا به آنجا نرفته است. با توجه به شهرت کوبا در امور پزشکی و درمانی، کشورمان با درخواست های بسیار زیادی درخصوص استفاده از توان این پزشکان در خارج از مرزها روبرو است.

روزنامه خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 12 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 1091

به "مدیریت کرونا در ایران بی نظیر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مدیریت کرونا در ایران بی نظیر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید