نرخ مشارکت مالی در خراسان شمالی بیش از میانگین کشوری است

به گزارش فروشگاه کوچک، مرکز ملی آمار ایران در تازه ترین گزارش خود اعلام نموده است که نرخ مشارکت مالی در استان 863 هزار نفری خراسان شمالی چهار درصد بالاتر از میانگین کشوری است.

نرخ مشارکت مالی در خراسان شمالی بیش از میانگین کشوری است

به گزارش روابط عمومی تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی، بر اساس اعلام مرکز ملی آمار ایران، نرخ مشارکت مالی در خراسان شمالی در سال گذشته 46.3 و در کشور 41.3 گزارش شده است.

نرخ مشارکت مالی در سال گذشته و البته در سال های گذشته همیشه از میانگین کشوری بالاتر بوده است، این رقم در بهار پارسال 44.3، تابستان 47.9، پاییز 47.2 و در زمستان 45.6 ثبت شده است که میانگین کشوری آن در چهار فصل به ترتیب 41، 41.8، 41.4 و 40.9 گزارش شده است.

خراسان شمالی همیشه در شاخص نرخ مشارکتی، شرایط خوبی داشته و از متوسط کشوری بالاتر بوده است اما مردم آن از اشتغال ناقص رنج می برند.

نرخ مشارکت مالی استان در زمستان سال گذشته 45.6 درصد بود که این رقم در سال 98، 46.3 درصد گزارش شد.

افزایش نرخ بیکاری زمستان در خراسان شمالی

مرکز ملی آمار ایران همچنین اعلام نموده است که زمستان پارسال نرخ بیکاری در خراسان شمالی نسبت به مدت مشابه پارسال یک درصد بیشتر شده است.

بر اساس اعلام این مرکز، نرخ بیکاری خراسان شمالی در زمستان گذشته 12.2 درصد و در زمستان ماقبل 11.2 درصد بوده است، این در حالی است که نرخ بیکاری در کشور در زمستان گذشته 9.7 درصد و در زمستان ماقبل 10.6 درصد بوده است.

بر این اساس نرخ بیکاری در سال گذشته 9.1 درصد و در کشور 10.6 درصد گزارش شده است.

بر این اساس از مجموع جمعیت استان 863 هزار نفری خراسان شمالی، بیش از 630 هزار نفر افراد 15 سال به بالا هستند که جمعیت فعال محسوب می شوند و از این قشر بیش از 270 هزار نفر شاغل و 27 هزار نفر بیکار هستند.

با وجود بالا بودن نرخ مشارکت مالی، شاهد اشتغال ناقص در استان هستیم بدان معنا که افراد شاغل، درآمد مناسبی ندارند.

استان 863 هزار نفری خراسان شمالی در شمال شرق کشور واقع است و 44 درصد از این جمعیت در روستاها ساکن هستند.

رونق کشاورزی یکی از محورهای اصلی اشتغال در خراسان شمالی است که این شرایط به گفته کارشناسان یکی از دلایل بالا بودن مشارکت مالی استان است.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 9 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 9 اردیبهشت 1400 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 1658

به "نرخ مشارکت مالی در خراسان شمالی بیش از میانگین کشوری است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نرخ مشارکت مالی در خراسان شمالی بیش از میانگین کشوری است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید