پژوهشگران راهکارهایی را از دل پژوهش های میدانی به ما ارائه دهند

به گزارش فروشگاه کوچک، خبرگزاری مهر/ براساس سخنان وزیر میراث فرهنگی کشور، پژوهشگران راهکارهایی را از دل پژوهش های میدانی به ما ارائه دهند.

پژوهشگران راهکارهایی را از دل پژوهش های میدانی به ما ارائه دهند

سید عزت الله ضرغامی در مراسم گرامیداشت هفته پژوهش که در محل سالن همایش های موزه ملی ایران برگزار گردید، اعلام کرد: پژوهش زینتی و تشریفاتی نیست، بلکه یک ضرورت اجتناب ناپذیر است و در هر حوزه ای اگر مدیریت مبتنی بر پژوهش نباشد آن سازمان پیروز نیست.

او اضافه نمود: پژوهش باید به عنوان سرمایه ارزشمند در خدمت تصمیمات مدیریتی قرار گیرد، فرق پژوهشگران با سایر بخش های یک دستگاه این است که برای کارهای معطل مانده راه نشان دهد و چنانچه مدیری اطلاع ندارد، او را مطلع کند و آسیب های سازمانی را برطرف کند. پژوهشگر باید شجاع باشد و چنانچه شجاع نباشد و جرأت ابراز مسائل و روش ها را نداشته باشد به مشکل برخواهیم خورد.

او با یادآوری بعضی از سخنرانی های خود در مناسبت های مختلف یادآور شد: اعتقاد دارم باید در برابر اصحاب قدرت با شجاعت ایستاد و صراحتاً اعلام نظر کرد. متأسفانه گروهی هستند که در بعضی مواقع فشار می آورند و اگر پژوهشگر نتواند در برابر این فشارها ایستادگی کند، کارآمد نیست.

پژوهش باید بر محور مسئله یابی باشد

ضرغامی در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: اگر اندیشمندان و پژوهشگران در داخل وزارتخانه مسئله یابی را به درستی ندانند به مشکل خواهیم خورد.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اضافه نمود: اعتبارات ما اندک است اما نباید تسلیم شویم. پژوهشگر ما در این میان می تواند راه چاره ارائه دهد و به ما بگوید چکار باید بکنیم. ارائه این راه چارهها البته با پژوهش میدانی به نتیجه می رسد.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی افزود: نظام مسئله یابی در پژوهشگاه باید ایجاد گردد و پژوهشگران بدون توجه به جیغ های بنفش، برای مسائل این حوزه راه چارههای علمی ارائه بدهند. به عنوان مثال یکی از مسائل که احتیاج به توجه جدی دارد مرزبندی صحیح بین بافت فرسوده و بافت تاریخی است که پژوهشگاه باید در این باره به ما یاری کند.

جهش همکاری گردشگری با چین

ضرغامی در ادامه به حوزه گردشگری نیز اشاره نمود و اضافه نمود: این حوزه بسیار وسیع است و تمام بخش های این حوزه احتیاجمند یک پژوهش گسترده است. قرار است با کشوری مثل چین یک جهش همکاری در حوزه گردشگری داشته باشیم که این موضوع به طور حتم احتیاجمند همکاری با پژوهشگاه است.

او گفت: اعتقاد من این است که راهکار نجات کشور در حوزه های مختلف و حتی موضوعاتی مثل صدور انقلاب، توجه به مأموریت های وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی است.

در این مراسم که تعدادی از مدیران وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و جمعی از پژوهشگران نیز حضور داشتند، از مهمترین فعالیت ها و دستاوردهای پژوهشی در قالب کتاب و نشریات رونمایی شد.

منبع: همگردی
انتشار: 13 بهمن 1400 بروزرسانی: 13 بهمن 1400 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 2016

به "پژوهشگران راهکارهایی را از دل پژوهش های میدانی به ما ارائه دهند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پژوهشگران راهکارهایی را از دل پژوهش های میدانی به ما ارائه دهند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید