کارنامه جنگل های ایران؛ 1708 آتش سوزی در 6 روز

به گزارش فروشگاه کوچک، در 6 روز گذشته 1708 حریق فعال در جنگل ها و 287 هشدار حریق در عرصه های طبیعی ایران توسط ناسا و دیده بان جهانی جنگل رصد شد.

کارنامه جنگل های ایران؛ 1708 آتش سوزی در 6 روز

به گزارش خبرنگاران، این خبر را دیده بان جهانی جنگل درباره مناطق جنگلی ایران گزارش کرد.

جنگل ها و منابع طبیعی ایران همچنان در آتش بهار داغ می سوزند و براساس آنچه دیده بان جهانی جنگل از آتش سوزی در مناطق جنگلی ایران در 6 روز گذشته منتشر کرد، خوزستان با 579مورد، فارس با 301مورد، بوشهر با 190مورد، ایلام با 181مورد و اصفهان با 156مورد آتش سوزی در جنگل ها روبه رو شدند که آتش سوزی در برخی از این مناطق همچنان فعال است.

به گزارش خبرنگاران، دیده بان جهانی جنگل براساس نقشه های ماهواره های مختلف ناسا اعلام کرده است که آمار اعلام شده شامل آتش سوزی های فعال و هشدار آتش در عرصه های طبیعی ایران است و پس از استان های ذکر شده، عرصه های طبیعی کهگیلویه و بویراحمد، هرمزگان، خراسان رضوی، تهران و کرمانشاه در رتبه بعدی آتش سوزی عرصه های طبیعی قرار دارند.

براساس نقشه های منتشر شده توسط دیده بان جهانی جنگل از 12 تا 15خردادماه 1708آتش سوزی فعال در عرصه های طبیعی کشور به وقوع پیوسته است و هشدار آتش سوزی در 287عرصه طبیعی دیگر نیز مشاهده شده است. براساس این اعلام تنها در 5 روز گذشته 1 درصد دیگر از مناطق حفاظت شده کشور در آتش سوختند.

  • ناسا روایتگر نابودی جنگل های زاگرس

بررسی های خبرنگاران از تصاویر منتشر شده توسط ناسا و دیده بان جهانی جنگل از آتش سوزی مناطق حفاظت شده و طبیعی ایران طی هفته گذشته نیز معین کرد، عرصه زیادی از جنگل های زاگرسی ایران در مرز خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد در منطقه خائیز تبدیل به خاکستر شده و از بلوط زارهای ارزشمند زاگرس در این منطقه چیزی برجای نمانده است.

مشاهده تصاویر ناسا همچنین معین می کند گزارش روز چهارشنبه خبرنگاران با عنوان زاگرس بیابان می شود بدون ارتباط با تصاویر منتشر شده از سوی ناسا نیست و این منطقه در آتش سوزی اخیر که حدود 2هفته به طول انجامیده و هنوز نیز آتش سوزی در آن ادامه دارد عرصه زیادی از رویشگاه های جنگلی خود را از دست داده است.

رصد ناسا از بلوط زارهای زاگرس

براساس تصاویر ناسا بخشی از منطقه حفاظت شده خائیز نیز طعمه حریق شده و بلوط زارهای زاگرسی در بیش از نیمی از این منطقه خاکستر شده اند.

آتش سوزی در عرصه های طبیعی و پارک های ملی کشور البته در هفته گذشته افزایش یافت و بلوط زارهای زاگرسی دالاهو در استان کرمانشاه را نیز فراگرفت. پارک های طبیعی همچون پارک چیتگر تهران هم از آتش در بهار داغ کشور در امان نماندند و اگرچه وسعت آتش سوزی آنها در مقایسه با مناطق طبیعی صعب العبور کشور ناچیز بود اما بخشی از ریه های تنفسی تهران نیز از دست رفت.

  • ریه های تنفسی ایران قربانی اختلاف

ماجرای اطفای حریق در منطقه زاگرس ایران در هفته های گذشته به یک جنجال تبدیل شد و اقدام سریع برای آن انجام نشد. دلیل تعلل در اطفای حریق جنگل های زاگرس، بدهی 30میلیارد تومانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری به وزارت دفاع بابت اعزام بالگرد برای خاموش کردن آتش جنگل های کشور اعلام شد و رفع این اختلاف تنها زمانی با دستور رییس سازمان برنامه و بودجه برای تخصیص 15میلیارد تومان اعتبار به سازمان جنگل ها برای پرداخت بدهی به وزارت دفاع به پایان رسید که دیگر جانی در رگ های زاگرس باقی نماند و بخش وسیعی از رویشگاه های زاگرسی در شعله های آتش منطقه خائیز خاکستر شد.

  • 60 هزار هکتار جنگل در 5سال اخیر نابود شد

رضا بیانی، مدیرکل دفتر مهندسی و مطالعات سازمان جنگل ها اما دیروز و درست در روز جهانی محیط زیست خبر از تخریب سالانه 12هزار هکتار جنگل در کشور آن هم در فاصله سال های 2015 تا 2020 داده است. بر اساس آنچه او گفته است تنها در 5سال اخیر 60هزار هکتار از جنگل های کشور به دلیل حریق، آفات و بیماری، سدسازی، جاده کشی، فعالیت های عمرانی و قاچاق چوب نابود شده است.

  • گزارش تصویری خبرنگاران TV از آتش سوزی های اخیر

مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی کند.

فایل آن را از اینجا دانلود کنید: video/mp4

آنطور که بیانی به ایسنا خبر داده است، وسعت جنگل های زاگرس نیز نسبت به دهه های گذشته کاهش یافته است. به گفته او، تا سال1390 سالانه بین 18 تا 20هزار هکتار آتش سوزی در اراضی جنگلی رخ می داد که طی سال های اخیر این عدد به حدود 3هزار هکتار رسیده است.

  • منبع: روزنامه خبرنگاران 17 خرداد 99
منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 19 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 1133

به "کارنامه جنگل های ایران؛ 1708 آتش سوزی در 6 روز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کارنامه جنگل های ایران؛ 1708 آتش سوزی در 6 روز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید