یک مجله عمانی اطلاع داد: چهار جانشین احتمالی سلطان قابوس

به گزارش فروشگاه کوچک، همزمان با انتشار بعضی خبرها درباره وخامت حال سلطان قابوس، یک مجله عمانی از چهار جانشین احتمالی او اطلاع داد.

یک مجله عمانی اطلاع داد: چهار جانشین احتمالی سلطان قابوس

با تور عمان از نگین خاورمیانه دیدن کنید.

به گزارش گروه بین الملل فروشگاه کوچک، در چند روز گذشته اخباری درباره وخامت حال سلطان قابوس در رسانه ها منتشر شد و در همین رابطه روزنامه انگلیسی گاردین نوشت که بحث های مفصلی در دیوان سلطنتی عمان درباره جانشین احتمالی سلطان قابوس در جریان است.

این روزنامه همچنین نوشت که قابوس هیچ فرزندی ندارد و آشکارا نیز جانشینی برای خود مشخص ننموده است اما به صورت محرمانه گزینه خود را در یک نامه مهر و موم شده برای شورای خاندان سلطنتی مشخص نموده است. خاندان آل سعید از اواسط قرن هجدهم، حکمرانی عمان را برعهده داشته اند.

مجله عمانی مواطن چاپ لندن در گزارشی با اشاره به اینکه جانشین سلطان قابوس بایستی بر اساس ماده پنج اساسنامه دولت صادره در سال 1996 دارای شرایط باشد، نوشت که این شرایط عبارت است از اینکه فرد جانشین سلطان قابوس بایستی مسلمان، عاقل و بالغ و فرزند مشروع پدر و مادر مسلمان عمانی و از فرزندان ذکور ترکی بن سعید بن سلطان (حاکم عمان از سال 1871 -1888) باشد.

بر اساس این گزارش از سال 2014 تا کنون که سلطان قابوس حداقل دو بار برای درمان بیماری خود عمان را ترک نموده است، بعضی منابع عمانی اسامی چهار نفر را به عنوان جانشین احتمالی او مطرح کردند که سه نفر از آن ها از پسرعموهای سلطان قابوس هستند و اسامی آن ها عبارت است از:

1ـ أسعدبن طارق 65 ساله: پسرعموی سلطان قابوس که از اقبال بیشتری برای جانشینی سلطان برخودار است. او در مارس 2017 به عنوان معاون نخست وزیر در امور روابط و همکاری های بین المللی مشخص شد و از سال 2002 نماینده شخصی سلطان قابوس است و فرماندهی گارد زرهی ویژه سلطان را بر عهده دارد و گفته می گردد که او از ارتباط تنگاتنگی با قبایل عرب برخوردار است.

2- هیثم بن طارق 65 ساله: وزیر میراث و فرهنگ و برادر ناتنی أسعد بن طارق که در بعضی موارد به عنوان فرستاده ویژه سلطان قابوس مأموریت هایی را انجام داده و در گذشته نیز در وزارت خارجه فعالیت داشته است.

3-شهاب بن طارق 63 ساله: او در سال 2004 از سِمت خود به عنوان فرمانده نیروی دریایی بازنشسته شد و اکنون مشاور شخصی سلطان قابوس در زمینه تحقیقات است.

4- تیمور بن أسعد بن طارق 38 ساله: نوه عموی سلطان قابوس که از جمله جوان ترین نامزدهای احتمالی جانشینی سلطان قابوس است.

مواطن همچنین نوشت که صرف نظر از اینکه چه کسی جانشین سلطان قابوس خواهد شد، مشخص جانشین برای او بسیار سخت است چرا که بسیاری از عمانی ها با توجه به ایفای نقش قابوس در خاتمه دادن به جنگ داخلی و تبدیل عمان از یک کشور فقیر به یک کشور در حال رشد با درآمد متوسط، او را به منزله پدر خود می دانند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 30 دی 1398 بروزرسانی: 13 شهریور 1399 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 668

به "یک مجله عمانی اطلاع داد: چهار جانشین احتمالی سلطان قابوس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک مجله عمانی اطلاع داد: چهار جانشین احتمالی سلطان قابوس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید