تمرکز بر نظام توزیع برای تنظیم بازار در گام اول

به گزارش فروشگاه کوچک، وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به تدوین برنامه های مرتبط با افزایش صادرات، بر تمرکز بر نظام توزیع برای تنظیم بازار در گام اول تأکید کرد و گفت: تعامل و هم افزایی بین بخشی برای حل مسائل مردم از ضروریات است.

تمرکز بر نظام توزیع برای تنظیم بازار در گام اول

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، سیدرضا فاطمی امین در نشست شروع اجرای برنامه های کوتاه مدت مرتبط با تنظیم بازار، صادرات، برطرف موانع و پشتیبانی از فراوری که با حضور معاونان وزارتخانه و مدیران مرتبط ستادی و سازمان های صمت استانی (به صورت ویدئو کنفرانس) برگزار گردید، اضافه نمود: واحدهای سازمانی، دفاتر تخصصی و سازمان های صمت استانی باید فرایندگرا باشند و تمام موضوعات و امورات کاری مرتبط با حوزه تخصصی خود را درون تشکیلات خود انجام دهند و دفاتر تخصصی در ستاد وزارتخانه به صورت رشته فعالیت کارها را دنبال نمایند.

تدوین برنامه های مرتبط با افزایش صادرات

وی با اعلام اینکه هدف گذاری 5 میلیارد دلار افزایش صادراتی این هفته سهمیه بندی و به استان ها ابلاغ خواهد شد، گفت: بعلاوه موضوع آمایش سرزمینی را هم دنبال می کنیم و تا انتها سال برای 450 شهرستان نقشه راه، اهداف و اقدامات لازم تدوین خواهد شد.

وزیر صمت با یادآوری اینکه مطالعات و اسناد بالادستی عمدتاً بر لجستیک، آمار و جمعیت با رویکرد سرزمینی تمرکز داشته است، تأکید کرد: در آمایش سرزمینی ویژه وزارت صنعت، معدن تجارت می خواهیم نگاشت یا نسخه عملیاتی برای هر شهرستان داشته باشیم که مطالعات در این راستا با ایجاد دبیرخانه مرتبط، زمان بندی لازم و منطقه بندی ویژه شروع می گردد.

اجرای برنامه های مرتبط با رشته فعالیت ها در دفاتر تخصصی

فاطمی امین بعلاوه اجرای برنامه های مرتبط با رشته فعالیت ها در حوزه های دفاتر تخصصی را جزء اولویت ها دانست که در این زمینه مطالعات زیادی صورت گرفته است،گفت: اعدادی که در حوزه های مرتبط با فراوری، صادرات، اشتغال و سرمایه گذاری و... باید تحقق یابد و پروژه هایی که باید انجام گردد در هر حوزه باید تعیین گردد و تا 3 ماه دیگر برنامه تدوین و تفکیک گردد.

وی در مورد موضوعات مرتبط با تنظیم بازار هم گفت: به سرعت باید سامانه جامع تمام کالاهای مهم را حداکثر تا آخر پاییز مورد پوشش قرار دهد. در حوزه سیمان هم کل محصول سیمان برای عرضه صحیح و جلوگیری از افزایش قیمت باید به بورس بیاید، مصالح فروشان عظیم هم باید در بورس خرید نمایند و در سامانه افق، فاکتور بزنند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت مصرف نمایندگان سیمان را واحدهای فراوریی که مواد اولیه آنها سیمان است، پروژه های عظیم و خرده فروشی ها دانست و ادامه داد: در اولویت اول باید خرده فروشان برای خرید وارد بورس کالا شوند.

تمرکز بر نظام توزیع برای تنظیم بازار در گام اول

فاطمی امین در ادامه سخنان خود در مورد تنظیم بازار اضافه نمود: در وهله اول روی توزیع باید متمرکز شویم که سامانه جامع تجارت در این جهت یک گام اساسی است.

وی در ادامه، گفت: بعلاوه فشار نقدینگی بر خرده فروشی با اصلاح نظام توزیع کاهش می یابد، نقدینگی از عوامل بروز تورم است و تا زمانی که کنترل نگردد باید روی اصلاح نظام توزیع متمرکز شویم، البته این موضوع باید همگام با اصلاح مولفه های اقتصاد کلان باشد.

ضرورت تعامل و هم افزایی بین بخشی برای حل مسائل مردم

فاطمی امین در ادامه، اعلام کرد: مردم ما را در قالب یک دولت می بینند و این دولت باید هماهنگ باشد، نباید تقصیرهای احتمالی را گردن دیگر نهادها انداخت، اما باید درون خودمان مرزها را تعیین نماییم. تعامل و هم افزایی بین بخشی ضرورت دارد و همه باید در این راستا گام بردارند.

مسائل واحدهای صنعتی احصاء خواهد شد

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برنامه های برطرف موانع و پشتیبانی از فراوری، اعلام کرد: باید خدماتی که مشتریانش کسب و کارها هستند شکل بگیرد، این خدمات باید شکل بگیرد و کسب و کارها از آن استفاده نمایند و ما فقط تنظیم نماینده باشیم و تا دو ماه آینده این خدمات را شکل می دهیم.

وزیر صمت بعلاوه گفت: به موازات در 6 ماهه دوم سال به تفکیک مسائل واحدهای فراوریی، صنعتی، معدنی و تجاری را احصاء و تعیین می کنیم.

فاطمی امین ادامه داد: استان ها روی واحدهای تعطیل و نیمه تعطیل پایش سریع انجام دهند، واحدهای تعطیل و راکد استان های سراسر کشور با موضوع اشتغال بیشتر باید در دستور احیاء و بازگشت به عرصه فراوری قرار بگیرند.

لازم به ذکر است که در نشست شروع اجرای برنامه های کوتاه مدت مرتبط با تنظیم بازار، صادرات، برطرف موانع و پشتیبانی از فراوری که با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت، معاونان وزارتخانه و مدیران ستادی برگزار گردید، سازمان های صمت استانی بصورت ویدیوکنفرانسی به بیان مهم ترین نقطه نظرات خود پرداختند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 15 شهریور 1400 بروزرسانی: 15 شهریور 1400 گردآورنده: foroshgahak.ir شناسه مطلب: 1861

به "تمرکز بر نظام توزیع برای تنظیم بازار در گام اول" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تمرکز بر نظام توزیع برای تنظیم بازار در گام اول"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید